Toshkentda "Dna Motors" avtosalonining bir qancha rahbariyati 10 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ bilan bog‘liq katta miqyosli firibgarlikda gumon qilinib qamoqqa olindi. Bu haqda zarar ko‘rgan fuqarolar ma’lumot berdi, shahar tergov organlari esa ma’lumotni tasdiqladi.
Foto: Dna motors
Toshkent shahrida joylashgan "Dna Motors" MChJ rahbarlariga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Gumon qilinuvchilar mijozlarga xitoy ishlab chiqarilgan elektr avtomobillarni imtiyozli shartlarda yetkazib berishni va’da qilib, pulni o‘zlashtirgan, ammo mashinalarni yetkazib bermaganlikda ayblanmoqda.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, avtosalon ijtimoiy tarmoqlarda xitoy elektr avtomobillarini qulay narx va shartlarda sotishni faol targ‘ib qilgan. Bu va’dalarga ishongan mijozlar sotib olish shartnomalarini imzolab, katta miqdorda oldindan to‘lov amalga oshirgan.
Biroq, mashinalar belgilangan muddatlarda yetkazib berilmagan. Mijozlar shikoyat qilganda, avtosalon vakillari kechikish sabablari sifatida kerakli sertifikat hujjatlarining yo‘qligi yoki Xitoydagi hamkorlar bilan kelishmovchiliklar kabi turli bahonalarni keltirgan.
Zarar ko‘rganlardan biri Sayfiddin Odilov 2025-yil 14-aprelda BYD Song Plus mashinasini sotib olish uchun shartnoma imzolab, 347 million 150 ming so‘m to‘lagan. Avtosalon mashinani 15-20 ish kunida yetkazib berishni va’da qilgan, biroq bir necha oy o‘tib ham mashina yetkazib berilmagan.
Tergovchilarning fikricha, shunga o‘xshash sxema orqali kamida 35 fuqaro aldangan. Umumiy zarar 10 milliard so‘mdan oshgan bo‘lib, mablag‘lar kompaniya rahbarlarining shaxsiy ehtiyojlari uchun sarflangan.
Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi huzuridagi Tergov boshqarmasi Jinoyat kodeksining 168-moddasining 4-qismi "a" bandi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atgan, bu maxsus katta miqyosda sodir etilgan firibgarlikni nazarda tutadi.
Tergov doirasida kompaniya direktori Nargiz Saidnazirxonova va direktor o‘rinbosari Fazliddin Ziyayev sudgacha qamoqqa olingan. Yana bir direktor o‘rinbosari Jamoliddin Mirsalixov g‘oyibda qamoqqa olingan.
Hokimiyat vakillari dastlabki tergov yakunlanganligi va jinoiy ish sud ko‘rib chiqishi uchun yuborilganligini ma’lum qildi.

В Ташкенте задержаны несколько руководителей автосалона «Dna Motors» по подозрению в крупном мошенничестве на сумму более 10 миллиардов сумов. Об этом сообщили пострадавшие граждане, информация подтверждена следственными органами города.
Фото: Dna motors
В отношении должностных лиц ташкентского ООО «Dna Motors» возбуждено уголовное дело. Подозреваемые обвиняются в организации схемы, по которой они якобы присвоили средства клиентов, обещая поставку китайских электромобилей на льготных условиях, но не выполнив обязательств по доставке автомобилей.
Согласно предварительным данным, автосалон активно продвигал привлекательные предложения в социальных сетях, рекламируя продажу китайских электромобилей по выгодным ценам и условиям. Доверяя этим заверениям, клиенты подписывали договоры купли-продажи и переводили значительные суммы денег в качестве предоплаты.
Однако автомобили не были доставлены в согласованные сроки. Когда клиенты выражали обеспокоенность, представители автосалона, как сообщается, ссылались на различные причины задержек, включая отсутствие необходимых сертификационных документов или предполагаемые разногласия с партнерами в Китае.
Один из пострадавших, Сайфиддин Одилов, 14 апреля 2025 года подписал договор на покупку BYD Song Plus и оплатил 347 миллионов 150 тысяч сумов. Автосалон обещал доставку в течение 15-20 рабочих дней. Спустя несколько месяцев автомобиль так и не был поставлен.
По мнению следователей, по аналогичной схеме были обмануты не менее 35 граждан. Общий ущерб оценивается в более чем 10 миллиардов сумов, причём средства, как предполагается, были потрачены на личные нужды руководства компании.
Следственным управлением при ГУВД Ташкента возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса, касающейся мошенничества, совершённого в особо крупном размере.
В рамках расследования директор компании Наргиз Саидназирханова и заместитель директора Фазлиддин Зияев взяты под стражу. Ещё один заместитель директора, Джамолиддин Мирсалихов, задержан заочно.
Власти сообщают, что предварительное следствие завершено, и уголовное дело направлено в суд для рассмотрения.