Toshkentda "Dna Motors" avtosalonining bir qancha rahbariyati 10 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ bilan bog‘liq katta miqyosli firibgarlikda gumon qilinib qamoqqa olindi. Bu haqda zarar ko‘rgan fuqarolar ma’lumot berdi, shahar tergov organlari esa ma’lumotni tasdiqladi.
Foto: Dna motors
Toshkent shahrida joylashgan "Dna Motors" MChJ rahbarlariga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Gumon qilinuvchilar mijozlarga xitoy ishlab chiqarilgan elektr avtomobillarni imtiyozli shartlarda yetkazib berishni va’da qilib, pulni o‘zlashtirgan, ammo mashinalarni yetkazib bermaganlikda ayblanmoqda.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, avtosalon ijtimoiy tarmoqlarda xitoy elektr avtomobillarini qulay narx va shartlarda sotishni faol targ‘ib qilgan. Bu va’dalarga ishongan mijozlar sotib olish shartnomalarini imzolab, katta miqdorda oldindan to‘lov amalga oshirgan.
Biroq, mashinalar belgilangan muddatlarda yetkazib berilmagan. Mijozlar shikoyat qilganda, avtosalon vakillari kechikish sabablari sifatida kerakli sertifikat hujjatlarining yo‘qligi yoki Xitoydagi hamkorlar bilan kelishmovchiliklar kabi turli bahonalarni keltirgan.
Zarar ko‘rganlardan biri Sayfiddin Odilov 2025-yil 14-aprelda BYD Song Plus mashinasini sotib olish uchun shartnoma imzolab, 347 million 150 ming so‘m to‘lagan. Avtosalon mashinani 15-20 ish kunida yetkazib berishni va’da qilgan, biroq bir necha oy o‘tib ham mashina yetkazib berilmagan.
Tergovchilarning fikricha, shunga o‘xshash sxema orqali kamida 35 fuqaro aldangan. Umumiy zarar 10 milliard so‘mdan oshgan bo‘lib, mablag‘lar kompaniya rahbarlarining shaxsiy ehtiyojlari uchun sarflangan.
Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi huzuridagi Tergov boshqarmasi Jinoyat kodeksining 168-moddasining 4-qismi "a" bandi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atgan, bu maxsus katta miqyosda sodir etilgan firibgarlikni nazarda tutadi.
Tergov doirasida kompaniya direktori Nargiz Saidnazirxonova va direktor o‘rinbosari Fazliddin Ziyayev sudgacha qamoqqa olingan. Yana bir direktor o‘rinbosari Jamoliddin Mirsalixov g‘oyibda qamoqqa olingan.
Hokimiyat vakillari dastlabki tergov yakunlanganligi va jinoiy ish sud ko‘rib chiqishi uchun yuborilganligini ma’lum qildi.

Law enforcement authorities in Tashkent have detained several officials of the car dealership "Dna Motors" on suspicion of large-scale fraud involving more than 10 billion Uzbek soums (approximately $10 million). The information was provided by affected citizens and confirmed by the city's investigative authorities.
Photo: Dna motors
A criminal case has been opened against officials of the Tashkent-based limited liability company "Dna Motors." The suspects are accused of orchestrating a scheme in which they allegedly misappropriated funds from customers by promising to supply Chinese-made electric vehicles on preferential terms but failing to deliver the cars.
According to preliminary findings, the dealership actively promoted attractive offers on social media, advertising the sale of Chinese electric vehicles at favorable prices and conditions. Trusting these assurances, customers signed purchase agreements and transferred substantial sums of money in advance.
However, the vehicles were not delivered within the agreed timeframes. When clients raised concerns, dealership representatives reportedly cited various reasons for the delays, including the absence of necessary certification documents or alleged disagreements with partners in China.
One of the victims, Sayfiddin Odilov, signed a contract on April 14, 2025, for the purchase of a BYD Song Plus and paid 347,150,000 soums. The dealership promised delivery within 15 to 20 working days. Several months later, the vehicle had still not been supplied.
Investigators believe that at least 35 citizens were deceived using a similar scheme. The total damage is estimated to exceed 10 billion soums, with the funds allegedly spent on the personal needs of the company's officials.
The Investigation Department under the Main Directorate of Internal Affairs of Tashkent has initiated criminal proceedings under paragraph "a," part 4 of Article 168 of the Criminal Code, which concerns fraud committed on an especially large scale.
As part of the investigation, the company's director, Nargiz Saidnazirkhanova, and deputy director, Fazliddin Ziyaev, have been placed in pre-trial detention. Another deputy director, Jamoliddin Mirsalikhov, has been detained in absentia.
Authorities report that the preliminary investigation has been completed and the criminal case has been forwarded to the court for consideration.