Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisining sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurash bo'yicha yangi tashabbuslari haqidagi hisobotini ko'rib chiqdi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Ushbu tashabbus sud tizimining hisobdorligi va jamoatchilik ishonchini oshirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyaga qarshi nazorat mexanizmini o'rnatish, shuningdek sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlab olish jarayonini joriy etish rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas'uliyatni o'z zimmasiga oladi. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasdidan yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmaslik uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroq lavozimga o'tkazildi, muddati tugagan 33 sudya esa qayta tayinlash uchun mos emas deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy jazolarga duchor bo'ldi.
Sud mustaqilligini himoya qilish bo'yicha sa'y-harakatlar doirasida viloyat sudlari raislarining 6000 dan ortiq buyruqlari ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, sudya vazifalariga tegishli bo'lmagan mas'uliyatlarni belgilaydigan buyruqlar aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rildi.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida hokimiyatlar xalqaro ilg'or tajribalarni o'rganib, maxsus "sud ma'muriyati" institutini yaratishni rejalashtirmoqda. Ushbu tashkilot kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatlarni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolarni adolatli tatbiq etish uchun Sudya Intizomiy Kengashini tashkil etishni o'z ichiga oladi.
Yig'ilishda davlatning ayollarni qo'llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi ham muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar kuni nishonlash uchun tayyorgarliklar muhokama qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif qilingan choralarni qo'llab-quvvatlab, sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalarning immunitetini himoya qilish va adolatli sud ishlarini olib borishga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil olib borishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Среди ключевых предложений, обсуждавшихся на встрече, было введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана повысить подотчетность и общественное доверие к судебной власти. Кроме того, были предложены планы по созданию механизма контроля за соблюдением требований в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также введению открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно докладу, Высший судебный совет несет прямую ответственность за защиту судебной независимости и охрану судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты значительные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были прекращены досрочно. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судейской этики, а трое судей подверглись уголовному преследованию. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи сроки полномочий истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В прошлом году в Генеральную прокуратуру было направлено пять представлений в связи с случаями вмешательства в судебную деятельность. Для дальнейшей защиты судейского иммунитета на официальном сайте Высшего судебного совета был введен механизм оперативного информирования, позволяющий своевременно сообщать о нарушениях неприкосновенности судей.
В рамках усилий по защите судебной независимости было рассмотрено более 6000 приказов, изданных председателями областных судов. В 231 случае, с участием 314 судей, были обнаружены приказы, возлагающие обязанности, не связанные с отправлением правосудия. Впоследствии были приняты меры по устранению такой практики.
Чтобы освободить судей от несвойственных обязанностей, власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специального института "судебной администрации". Этот орган будет отвечать за управление кадрами, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, что позволит судьям сосредоточиться исключительно на судопроизводстве.
Еще одно предложение касается создания Судебной дисциплинарной коллегии для обеспечения беспристрастной процедуры наложения дисциплинарных взысканий на судей.
На встрече также был затронут вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики поддержки женщин. Обсуждалась подготовка к празднованию 10 марта, Международного дня женщин-судей.
Президент Мирзиёев выразил поддержку предложенным мерам и дал рекомендации, направленные на последовательное продвижение системных реформ по укреплению судебной независимости, защите иммунитета судей и устранению факторов, препятствующих справедливому отправлению правосудия.