Milliy Statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda 28 954 nafar o‘zbek fuqarosi ta’lim olish maqsadida xorijga safar qilgan.
Bu ko‘rsatkich 2024-yilga nisbatan deyarli 6 900 kishi yoki 19,3 foizga kamayishni anglatadi, bu esa o‘tgan yil davomida chet elda o‘qishga borayotgan talabalar sonining sezilarli darajada qisqarganini ko‘rsatadi.
Kamayishga qaramay, 2025-yilda o‘zbek talabalari 35 mamlakatda ta’lim imkoniyatlaridan foydalangan, bu oliy va kasb-hunar ta’limi sohasida xalqaro hamkorlikning davom etayotganligini aks ettiradi.
Rossiya eng mashhur yo‘nalish bo‘lib qoldi, u 6 498 nafar o‘zbek talabasini jalb qildi. Uni yaqin qo‘shni Tojikiston 6 039 talaba bilan va Qirg‘iziston 4 648 talaba bilan kuzatdi.
Janubiy Koreya to‘rtinchi o‘rinda turib, 3 513 nafar o‘zbek fuqarosini o‘qish maqsadida jalb qildi, Turkiya esa 2 496 talaba bilan ergashdi. Xitoy hisobot davrida 1 259 nafar o‘zbek talabasiga mezbonlik qildi.
Boshqa asosiy yo‘nalishlar orasida Qozog‘iston 1 097 talabani, Buyuk Britaniya 886 nafar, Germaniya 391 nafar va AQSh 351 nafar talabani qabul qildi.

Согласно данным Национального статистического комитета, в 2025 году 28 954 гражданина Узбекистана выехали за границу с образовательными целями.
Эта цифра представляет собой снижение почти на 6 900 человек, или 19,3%, по сравнению с 2024 годом, что указывает на заметное сокращение мобильности студентов за рубежом за прошедший год.
Несмотря на снижение, узбекские студенты воспользовались образовательными возможностями в 35 странах в 2025 году, что отражает продолжающееся международное взаимодействие в сфере высшего и профессионального образования.
Россия осталась самым популярным направлением, привлекая 6 498 узбекских студентов. За ней следовали соседний Таджикистан, принявший 6 039 студентов, и Кыргызстан с 4 648.
Южная Корея заняла четвертое место, привлекая 3 513 граждан Узбекистана для учебы, а Турция последовала с 2 496 студентами. Китай принял 1 259 узбекских студентов в отчетный период.