Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisining sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha yangi tashabbuslarni o‘z ichiga olgan hisobotini ko‘rib chiqdi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a’zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Bu tashabbus hisobdorlik va sud tizimiga ishonchni oshirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma’muriy organlarida korrupsiyaga qarshi nazorat mexanizmini o‘rnatish, shuningdek, sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlash jarayonini joriy etish rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko‘ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas’uldir. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko‘rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sud qasamyodini buzgani yoki Sud Etika Kodeksiga rioya qilmagani uchun ishdan bo‘shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroq lavozimga tushirildi, muddati tugagan 33 sudya esa qayta tayinlash uchun mos emas deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy jazolarga duchor bo‘ldi.
O‘tgan yili sud faoliyatiga aralashuv holatlari bilan bog‘liq holda Bosh prokuraturaga beshta xabar yuborildi. Sudya immunitetini yanada himoya qilish maqsadida Oliy Sud Kengashining rasmiy veb-saytida sudya daxlsizligini buzish holatlari haqida tezkor xabar berish mexanizmi joriy etildi.
Sud mustaqilligini himoya qilish doirasida viloyat sudlari raislari tomonidan chiqarilgan 6000 dan ortiq buyruqlar ko‘rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, buyruqlar adliya boshqaruviga bog‘liq bo‘lmagan mas’uliyatlar yuklanganligi aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko‘rildi.
Sudyalarni asosiy bo‘lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida hokimiyatlar “sud ma’muriyati” muassasasini tashkil etish uchun ilg‘or xalqaro tajribalarni o‘rganishni rejalashtirmoqda. Bu tashkilot kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta’minot va tashkiliy mas’uliyatlarni o‘z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e’tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolarni adolatli joriy etish uchun Sud Intizomiy Kengashini tashkil etishni o‘z ichiga oladi.
Yig‘ilishda, shuningdek, davlatning ayollarni qo‘llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish munozara qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif qilingan choralarni qo‘llab-quvvatladi va sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalar immunitetini himoya qilish va adolatli sud ishlarini olib borishga to‘sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil rivojlantirishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Среди ключевых предложений, обсуждавшихся на встрече, было введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана повысить подотчетность и общественное доверие к судебной системе. Кроме того, были предложены планы по созданию механизма контроля за соблюдением требований в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также введению открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно докладу, Высший судебный совет несет прямую ответственность за защиту независимости судебной власти и защиту судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты значительные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были досрочно прекращены. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судебной этики, а трое судей были привлечены к уголовной ответственности. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи сроки полномочий истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В прошлом году в Генеральную прокуратуру было направлено пять представлений в связи с случаями вмешательства в судебную деятельность. Для дальнейшей защиты судейского иммунитета на официальном сайте Высшего судебного совета был введен механизм оперативного сообщения о нарушениях неприкосновенности судей.
Для освобождения судей от несвойственных обязанностей власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специализированного института «судебной администрации». Этот орган будет отвечать за управление кадрами, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, что позволит судьям сосредоточиться исключительно на судопроизводстве.
На встрече также обсуждался вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики по поддержке женщин. Были рассмотрены подготовительные мероприятия к празднованию 10 марта, Международного дня женщин-судей.