O'zbekiston yillik avtomobil ishlab chiqarishni 510 ming donaga oshirish, shuningdek, avtokredit stavkalarini pasaytirish va talabni qo'llab-quvvatlash uchun kreditlash hajmini kengaytirish bo'yicha chora-tadbirlarni belgiladi. Bu ko'rsatmalar Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o'tkazilgan yig'ilishda iqtisodiy o'sishni tezlashtirish bo'yicha qarorlar qabul qilingan.
2025-yilda O'zbekistonning YaIM 147 milliard dollardan oshib, 7,7% o'sishni ko'rsatdi. Energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish va yuqori qo'shilgan qiymatli loyihalarning ko'payishi kabi samaradorlikni oshirish choralari qo'shilgan qiymatning har bir dollari uchun energiya xarajatlarini 15% ga kamaytirdi.
Qishloq xo'jaligi yerlarining gektariga o'rtacha daromad 5000 dollarga yetdi, mehnat unumdorligi esa 4,7% ga oshdi. Xizmatlar sohasi asosiy o'sish dvigateli bo'lib qoldi, yillik YaIM o'sishining yarmidan ko'pini tashkil etdi.
Prezident Mirziyoyev 2026-yilgi YaIM o'sishini 6,6% ni tashkil etib, 167 milliard dollarga yetishini prognoz qildi. Ehtiyotkor prognoz geosiyosiy sharotlar va iqtisodiy o'zgarishlarni hisobga oladi. U innovatsiyalar, raqamli texnologiyalar, startaplarni qo'llab-quvvatlash va resurslardan samarali foydalanish orqali o'sishni tezlashtirish imkoniyatini ta'kidladi, lekin faqat avtomatlashtirilgan rejalarga tayanishdan ehtiyot bo'lishni aytdi.
Yig'ilishda bog'dorchilik traktorlari, o'rim-yig'ich mashinalari va ko'chat ekish mashinalariga talabning oshishi ham ta'kidlandi. Fermerlar yiliga 15 ming donagacha qishloq xo'jaligi texnikasini sotib olishga tayyor, agar Chirchiq klasteri to'liq ishlab chiqarish quvvatiga erishsa, narxlar raqobatbardosh bo'lsa va qulay lizing imkoniyatlari mavjud bo'lsa.

Узбекистан поставил цель увеличить ежегодное производство автомобилей до 510 000 единиц, а также принять меры по снижению ставок по автокредитам и расширению кредитования для поддержки растущего спроса. Директивы были даны на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева по ускорению экономического роста в различных секторах и регионах.
Средний доход с гектара сельскохозяйственных земель достиг 5000 долларов, а производительность труда выросла на 4,7%. Сектор услуг оставался основным двигателем роста, составляя более половины ежегодного прироста ВВП.
Президент Мирзиёев прогнозирует рост ВВП в 2026 году на 6,6%, с целевым показателем в 167 миллиардов долларов. Осторожный прогноз учитывает геополитические условия и экономические колебания. Он подчеркнул потенциал ускорения роста за счет инноваций, цифровых технологий, поддержки стартапов и эффективного использования ресурсов, предупредив о недопустимости самоуспокоенности из-за опоры только на автоматизированные планы.
Автомобильные заводы в Узбекистане имеют совокупную мощность 650 000 автомобилей в год, но фактическое производство значительно ниже. Президент поручил чиновникам поднять выпуск до 510 000 автомобилей ежегодно.
На совещании также было отмечено растущее спрос на садовые тракторы, комбайны и рассадопосадочные машины. Фермеры готовы приобретать до 15 000 единиц сельскохозяйственной техники ежегодно, при условии, что Чирчикский кластер выйдет на полную производственную мощность, цены будут конкурентоспособными, а удобные варианты лизинга будут доступны.