O'zbekiston yiliga avtomobil ishlab chiqarishni 510 ming donaga yetkazish, shuningdek, avtokredit stavkalarini pasaytirish va talabni qo'llab-quvvatlash uchun kreditlash hajmini kengaytirish bo'yicha chora-tadbirlarni belgiladi. Bu yo'nalishlar Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o'tkazilgan yig'ilishda, iqtisodiy o'sishni tarmoqlar va hududlar bo'yicha jadallashtirish masalalari muhokama qilingan paytda e'lon qilindi.
2025-yilda O'zbekistonning YaIM 147 milliard dollardan oshdi, bu 7,7% o'sishni ko'rsatdi. Energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish va yuqori qo'shilgan qiymatli loyihalarning ko'payishi kabi samaradorlikni oshirish choralari, qo'shilgan qiymatning har bir dollari uchun energiya xarajatlarini 15% ga kamaytirdi.
Qishloq xo'jaligi yerlari gektariga o'rtacha daromad 5000 dollarga yetdi, mehnat unumdorligi esa 4,7% ga oshdi. Xizmatlar sohasi o'sishning asosiy dvigateli bo'lib qoldi, yillik YaIM o'sishining yarmidan ko'pini tashkil etdi.
Prezident Mirziyoyev 2026-yilgi YaIM o'sishini 6,6% ni tashkil etishi va 167 milliard dollarga yetishi kutilayotganini aytdi. Ehtiyotkor prognoz geosiyosiy sharotlar va iqtisodiy o'zgarishlarni hisobga oladi. U innovatsiyalar, raqamli texnologiyalar, startaplarni qo'llab-quvvatlash va samarali resurslardan foydalanish orqali o'sishni tezlashtirish imkoniyatlarini ta'kidladi, lekin faqat avtomatlashtirilgan rejalarga tayanishdan ogohlantirdi.
O'zbekistondagi avtomobil zavodlarining umumiy quvvati yiliga 650 ming avtomobilni tashkil etadi, ammo haqiqiy ishlab chiqarish sezilarli darajada past. Prezident amaldorlarga yillik ishlab chiqarishni 510 ming avtomobilgacha ko'tarishni buyurdi.
Yig'ilishda, shuningdek, bog'dorchilik traktorlari, o'rim-yig'ich mashinalari va ko'chat ekish mashinalariga talabning o'sishi ta'kidlandi. Fermerlar yiliga 15 ming donagacha qishloq xo'jaligi texnikasini sotib olishga tayyor, agar Chirchiq klasteri to'liq ishlab chiqarish quvvatiga erishsa, narxlar raqobatbardosh bo'lsa va qulay lizing imkoniyatlari mavjud bo'lsa.
Prezident Mirziyoyev amaldorlardan avtomobilsozlik sohasidagi barcha imkoniyatlarni ko'rib chiqish va ishlab chiqarishni 10,5% ga oshirishni ta'minlash uchun sanoat ishlab chiqarish dasturini qayta ko'rib chiqishni so'radi.

Узбекистан поставил цель увеличить ежегодное производство автомобилей до 510 тысяч единиц, а также снизить ставки по автокредитам и расширить объемы кредитования для поддержки растущего спроса. Эти указания были даны на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева по ускорению экономического роста в различных отраслях и регионах.
Средний доход на гектар сельскохозяйственных земель достиг 5000 долларов, а производительность труда выросла на 4,7%. Сфера услуг осталась основным двигателем роста, обеспечив более половины ежегодного прироста ВВП.
Президент Мирзиёев прогнозирует рост ВВП в 2026 году на 6,6%, с целевым показателем в 167 миллиардов долларов. Осторожный прогноз учитывает геополитические условия и экономические колебания. Он подчеркнул потенциал ускорения роста через инновации, цифровые технологии, поддержку стартапов и эффективное использование ресурсов, предупредив о недопустимости самоуспокоения из-за опоры только на автоматизированные планы.
За последние три года доля промышленности в выпуске добавленной стоимости увеличилась с 40,7% до 43%. Однако ключевые отрасли остаются ниже общего уровня: автомобилестроение – 20,7%, электротехника – 29,3% и пищевая переработка – 30%.
На совещании также было отмечено растущее спрос на садовые тракторы, комбайны и рассадопосадочные машины. Фермеры готовы приобретать до 15 тысяч единиц сельскохозяйственной техники ежегодно, при условии, что Чирчикский кластер выйдет на полную производственную мощность, цены будут конкурентоспособными, а удобные варианты лизинга станут доступными.
Президент Мирзиёев призвал чиновников рассмотреть все возможности в автомобильной отрасли и пересмотреть производственную программу отрасли для обеспечения роста выпуска на 10,5%.