Farg'ona viloyatida faoliyat yuritgan tashkilotlangan jinoyatchilar guruhi Rossiya pensiyachilaridan millionlab rubl miqdoridagi mablag'larni firibgarlik qo'ng'iroq markazi sxemasi orqali olib qo'ygani uchun sudlangan.
40 yoshli Farg'ona shahar aholisi boshchiligidagi guruh 34 a'zodan iborat bo'lib, Toshkent va Farg'onada ijaraga olingan binolarda "qo'ng'iroq markazlari" ko'rinishida ishlagan. Operatsiya Farg'ona viloyati Davlat xavfsizlik xizmati bo'limining boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda o'tkazgan qidiruv tadbirlari natijasida ochib tashlandi.
Tergovchilar guruh Rossiyada dori vositalari va dietik qo'shimchalarni sotish bilan shug'ullanadigan kompaniyalarning 70 mingdan ortiq mijozlarining shaxsiy ma'lumotlarini olganligini aniqladilar. SIP telefoniyasi va Zoiper ilovasidan foydalanib, operatorlar asosan Rossiyadagi keksa odamlarga qo'ng'iroq qilishgan.
Qo'ng'iroqlar davomida gumon qilinuvchilar huquqni muhofaza qiluvchi organlar yoki bank xodimlari vakillari sifatida o'zlarini tanishtirishgan. Ular jabrlanuvchilar sifatisiz dori vositalari yoki biologik faol qo'shimchalar sotib olganligi va shuning uchun 500 mingdan 580 ming rublgacha kompensatsiya olish huquqiga ega ekanligi haqida yolg'on da'vo qilishgan. Biroq, taxminiy to'lovni olish uchun pensiyachilar avval "soliqlar" yoki boshqa majburiy to'lovlarni to'lashlari kerakligi aytilgan.
Sxema natijasida jabrlanuvchilar guruh tomonidan nazorat qilinadigan turli bank kartalariga jami 9 599 561 rubl, taxminan 125 ming dollar miqdorida mablag' o'tkazishgan.
Firibgarlik sxemasidan tashqari, jinoyatchi tashkilotning uch a'zosi kriptoaktivlar savdosi uchun zarur litsenziyaga ega bo'lmagan holda taxminan 470 ming dollar miqdoridagi kriptovalyuta operatsiyalarini amalga oshirganligi aniqlandi.
Jinoyat ishi Yazyavan tumani Jinoyat sudi tomonidan ko'rib chiqildi. Ayblanuvchilar Jinoyat kodeksining bir qator moddalari, jumladan 168-modda (firibgarlik), 243-modda (jinoyatdan olingan daromadlarni legallashtirish), 278-7-modda (telekommunikatsiya tarmoqlariga noqonuniy kirish) va 278-8-modda (kriptoaktivlar muomalasini tartibga soluvchi qonunchilikni buzish) bo'yicha aybdor deb topildi.

Организованная преступная группа, действовавшая в Ферганской области, осуждена за мошенничество в отношении российских пенсионеров на миллионы рублей через схему с fraudulent кол-центром.
Группа под руководством 40-летнего жителя города Фергана состояла из 34 человек и работала из арендованных помещений в Ташкенте и Фергане под видом «кол-центров». Операция была раскрыта в результате совместных поисковых мероприятий, проведенных Ферганским областным управлением Службы государственной безопасности совместно с другими правоохранительными органами.
Во время звонков подозреваемые представлялись сотрудниками правоохранительных органов или банков. Они ложно утверждали, что жертвы приобрели некачественные лекарства или биологически активные добавки и поэтому имеют право на компенсацию в размере от 500 000 до 580 000 рублей. Однако для получения предполагаемой выплаты пенсионерам сообщалось, что им сначала необходимо оплатить «налоги» или другие обязательные сборы.
В результате схемы жертвы перевели в общей сложности 9 599 561 рубль, примерно 125 000 долларов, на различные банковские карты, контролируемые группой.
Помимо мошеннической схемы, трое членов преступной организации были уличены в проведении криптовалютных операций на сумму почти 470 000 долларов без наличия необходимой лицензии на деятельность по торговле криптоактивами.
Уголовное дело было рассмотрено Язъяванским районным уголовным судом. Подсудимые были признаны виновными по нескольким статьям Уголовного кодекса, включая статью 168 (мошенничество), статью 243 (легализация доходов, полученных преступным путем), статью 278-7 (незаконный доступ к телекоммуникационным сетям) и статью 278-8 (нарушение законодательства, регулирующего обращение криптоактивов).
Двадцать один человек был приговорен к лишению свободы на сроки от трех лет шести месяцев до девяти лет шести месяцев. Остальные 13 подсудимых получили ограничение свободы на сроки от четырех лет трех месяцев до четырех лет шести месяцев, а также штрафы.