Toshkentning Almazor tumanidagi profilaktika inspektori o'zining rasmiy xizmat kvartirasida sintetik giyohvandlik laboratoriyasini tashkil qilgani va giyohvand moddalarni onlayn kanallar orqali tarqatgani uchun 12 yilga ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqda tuman jinoiy sudi qaror chiqardi.
Ish Almazor tumani jinoiy sudida sudya Alisher Turg'unov raisligida ko'rib chiqildi. B.T. deb aniqlangan ayblanuvchi, 1995 yilda tug'ilgan, 2019 yil dekabridan ichki ishlar organlarida xizmat qilgan va 2023 yildan "Shon-Shuhrat" mahallasida profilaktika inspektori sifatida ishlagan.
"O'lik joy" kuryeridan giyohvandlik ishlab chiqaruvchisigacha
Ish materiallariga ko'ra, 2025 yil aprel oyida B.T. O'zbekistonni o'z ichiga olgan Markaziy Osiyo bo'ylab sintetik giyohvand moddalar sotish bilan shug'ullanuvchi onlayn profil orqali Telegram orqali jalb qilingan. Dastlab "o'lik joy" kuryeri sifatida harakat qilib, u oldindan yashirilgan sintetik giyohvand moddalar paketlarini yig'ib, ularni kichikroq miqdorga qayta qadoqlagan va belgilangan joylarda qayta tarqatgan. U to'lovni kriptovalyutada olgan.
Tergovchilar aniqdilarki, 2025 yil iyul oxiridan sentyabr oxirigacha B.T. o'zining raqamli hamyoniga 10 831 AQSh dollar miqdorida kriptovalyuta olgan va 10 112 AQSh dollar miqdorida operatsiyalar olib borgan, shu bilan birga kriptoaktivlar muomalasi qonunchiligini ham buzgan.
2025 yil avgust oyida "Mixail Palovich" taxallusi ostida ishlayotgan onlayn kontakt ko'rsatmalari asosida inspektor sintetik giyohvand moddalarni qayta ishlash uchun vaqtinchalik laboratoriya tashkil qilishga rozi bo'lgan. Shubhani oldini olish va ish joyiga yaqin bo'lish uchun u laboratoriyani o'zining rasmiy xizmat kvartirasida tashkil qilgan.
Unga yetkazib berilgan uskunalardan foydalanib va onlayn ko'rsatmalarga amal qilib, B.T. suyuq sintetik moddalarni, jumladan mefedronni sotishga tayyor giyohvand moddalarga aylantirgan. Keyin u giyohvand moddalarni "o'lik joy" usuli orqali tarqatgan, yashirin joylarning geolokatsiya ma'lumotlari va fotosuratlarini o'z rahbarlariga yuborgan. Har bir "o'lik joy" uchun u ma'lumotlarga ko'ra 1500 AQSh dollarigacha kriptovalyuta olgan.
2025 yil 27 sentyabrda Davlat xavfsizlik xizmati va Bojxona qo'mitasi xodimlari qo'shma operatsiya o'tkazdilar. Kuzatuv ostida bo'lgan B.T. xizmat kvartirasidan chiqayotganda qo'lga olindi.
Kvartirani tintuv qilishda sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqarish va qadoqlash uchun ishlatiladigan 335 dona uskuna topildi. Rasmiylar 10,5 kilogramm Alfa-PVP, 4 gramm "Spice" va giyohvandlik ishlab chiqarishda ishlatiladigan 588 gramm suyuq moddani musodara qildi. Barcha materiallar dalil sifatida hujjatlashtirildi.
Inspektorning Toshkent tumanidagi doimiy yashash joyini keyingi tintuv qilishda mulkda ko'milgan va yashirilgan qo'shimcha 430 gramm Alfa-PVP topildi.
Tergov paytida B.T. pushaymon bildirib, uni "oson pul" topish istagi harakatlantirganini aytdi. U tergovchilarga dastlab yuk tashish bilan bog'liq ish e'loniga javob berganini, bu uning logistika bo'yicha akademik ma'lumotiga mos kelishini aytdi. Avtomobil lizing to'lovlari kabi moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelib, u keyinchalik giyohvand moddalar savdosi va ishlab chiqarishiga aylangan topshiriqlarni bajarishga rozi bo'lgan.
Sud B.T.ni Jinoyat kodeksining 25-moddasi va 273-moddasining 5-qismi (giyohvand moddalar va psixotrop moddalarni noqonuniy tayyorlash, olish, saqlash va tarqatish niyatida sotish) hamda 278-8-moddasining 3-qismi (a) bandi (kriptoaktivlar muomalasi qonunchiligini buzish) bo'yicha aybdor deb topdi.

Инспектор по профилактике Алмазарского района Ташкента приговорен к 12 годам лишения свободы за организацию лаборатории по производству синтетических наркотиков в своей служебной квартире и распространение наркотических средств через онлайн-каналы. Об этом постановил районный уголовный суд.
От «мертвого курьера» до производителя наркотиков
Согласно материалам дела, в апреле 2025 года Б.Т. был завербован через Telegram онлайн-профилем, занимающимся продажей синтетических наркотиков по всей Центральной Азии, включая Узбекистан. Изначально действуя в качестве так называемого «мертвого курьера», он собирал заранее спрятанные упаковки синтетических наркотиков, переупаковывал их в меньшие количества и перераспределял в назначенных местах. Он получал оплату в криптовалюте.
Следователи установили, что с конца июля по конец сентября 2025 года Б.Т. получил на свой цифровой кошелек 10 831 доллар США в криптовалюте и провел операции на сумму 10 112 долларов США, тем самым также нарушив законодательство об обращении криптоактивов.
В августе 2025 года по указанию онлайн-контакта, действующего под псевдонимом «Михаил Палович», инспектор согласился создать кустарную лабораторию для переработки синтетических наркотиков. Чтобы избежать подозрений и оставаться близко к месту работы, он организовал лабораторию в своей служебной квартире.
Используя доставленное ему оборудование и следуя онлайн-инструкциям, Б.Т. перерабатывал жидкие синтетические вещества в готовые к продаже наркотики, включая мефедрон. Впоследствии он распространял наркотики методом «мертвого курьера», отправляя геолокационные данные и фотографии тайников своим кураторам. За каждый тайник он, как сообщается, получал до 1500 долларов США в криптовалюте.
При обыске квартиры было обнаружено 335 единиц оборудования, используемого для производства и упаковки синтетических наркотиков. Власти изъяли 10,5 килограмма Альфа-ПВП, 4 грамма «Спайса» и 588 граммов жидкого вещества, используемого в производстве наркотиков. Все материалы были задокументированы в качестве доказательств.
В ходе следствия Б.Т. выразил раскаяние, заявив, что им двигало желание заработать «легкие деньги». Он сообщил следователям, что изначально откликнулся на то, что казалось объявлением о работе, связанной с грузоперевозками, что соответствовало его академическому образованию в области логистики. Столкнувшись с финансовыми трудностями, включая платежи по лизингу автомобиля, он согласился выполнять задания, которые позже переросли в наркоторговлю и производство.