Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyatiga korrupsiyaga qarshi tashabbus uchun ajratilgan 500 million so‘mlik grant mablag‘i to‘lanmaydi, chunki moliyalashtirish shartnomasi bekor qilingan va mablag‘lar Moliya vazirligiga qaytarilgan.
Buni Ezgulik Inson Huquqlari Jamiyati rahbari Abdurahmon Tashanov e’lon qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tashkilot korrupsiyaga qarshi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida Oliy Majlis qoshidagi Fuqarolik Jamiyati Institutilari Jamg‘armasi tomonidan o‘tkazilgan tanlovda g‘olib bo‘lgan.
Tashanovning aytishicha, 2025-yil 5-mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Korrupsiyaga Qarshi Kurash Milliy Kengashining yig‘ilishiga raislik qilgan. Yig‘ilishda prezident parlament va nodavlat tashkilotlar o‘rtasida yaqin hamkorlik, shuningdek fuqarolik jamiyatining korrupsiyaga qarshi konvensiyalarga rioya qilishni monitoring qilishda keng jalb qilinishining ahamiyatini ta’kidlagan.
Shundan so‘ng, ushbu sohada yangi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun har yili 10 milliard so‘m ajratilishi e’lon qilingan. Keyin Oliy Majlis qoshidagi Fuqarolik Jamiyati Institutilari Jamg‘armasi tanlov e’lon qilgan.
Ezgulik “Hududlarda 14 ta doimiy korrupsiyaga qarshi ko‘ngilli guruhlar tashkil etish” nomli loyihasi bilan ishtirok etib, g‘olib deb e’lon qilingan. Loyiha Korrupsiyaga Qarshi Agentlikning ijtimoiy buyurtmasi sifatida tavsiflangan va jurnalistlar hamda blogerlarga korrupsiyaga qarshi faoliyat bo‘yicha trening berishni nazarda tutgan.
Biroq, 2025-yil 30-dekabrda parlament jamg‘armasi grant bilan bog‘liq shartnomani bekor qilgan. Ajratilgan 500 million so‘m Moliya vazirligiga qaytarilgan va tashkilotga hech qanday mablag‘ o‘tkazilmagan.
Tashanovning so‘zlariga ko‘ra, jamg‘arma Korrupsiyaga Qarshi Agentlik shartnomani imzolamaganligini tushuntirgan. Agentlik bu masala bo‘yicha ommaviy izoh bermagan.
Tashanov tashkilotning Abdulhakim Eshmurodovga qarshi fuqarolik da’vosi berish niyatida ekanligini aytdi, chunki vaziyat tashkilotning obro‘si, qadr-qimmati va biznes obro‘siga zarar yetkazgan.
Bundan tashqari, Ezgulik Korrupsiyaga Qarshi Agentlik rahbariyatiga qarshi ma’muriy sudga shikoyat berishni rejalashtirmoqda.
“Agar prezidentning korrupsiyaga qarshi siyosati va chaqiriqlari Senat yoki Korrupsiyaga Qarshi Agentlik uchun zarur bo‘lmasa ham, ular biz uchun zarur, chunki korrupsiyadan aholi va millat jabr ko‘rmoqda”, – dedi Tashanov.

Грант в размере 500 млн сумов, выделенный Обществу защиты прав человека Ezgulik на антикоррупционную инициативу, не будет выплачен, поскольку контракт на финансирование был расторгнут, а средства возвращены в Министерство финансов.
Об этом объявил руководитель Общества защиты прав человека Ezgulik Абдурахмон Ташанов, заявив, что организация выиграла грант в конкурсе парламентского фонда, направленном на поддержку антикоррупционных проектов.
По словам Ташанова, 5 марта 2025 года Президент Шавкат Мирзиёев провел заседание Национального совета по борьбе с коррупцией. На заседании президент подчеркнул важность тесного сотрудничества между парламентом и неправительственными организациями, а также широкого вовлечения гражданского общества в мониторинг соблюдения антикоррупционных конвенций.
Было объявлено, что ежегодно будет выделяться 10 млрд сумов на поддержку новых проектов в этой сфере. Впоследствии Общественный фонд поддержки институтов гражданского общества при Олий Мажлисе объявил конкурс.
Ezgulik участвовала с проектом «Создание 14 постоянных антикоррупционных волонтерских групп в регионах» и была объявлена победителем. Проект описывался как социальный заказ Агентства по противодействию коррупции и предусматривал обучение журналистов и блогеров антикоррупционной деятельности.
Однако 30 декабря 2025 года парламентский фонд расторг контракт, связанный с грантом. Выделенные 500 млн сумов были возвращены в Министерство финансов, и никакие средства не были переведены организации.
По словам Ташанова, фонд объяснил, что Агентство по противодействию коррупции не подписало контракт. Агентство не предоставило публичных разъяснений по этому вопросу.
Кроме того, Ezgulik планирует подать жалобу в административный суд на руководство Агентства по противодействию коррупции.
«Даже если антикоррупционная политика и призывы президента не нужны Сенату или Агентству по противодействию коррупции, они нужны нам, потому что от коррупции страдают народ и нация», – сказал Ташанов.