O‘zbekistonda o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining 234 ta ruxsatsiz foydalanish holati aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oyda huquqni muhofaza qiluvchi organlar va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘m qiymatida – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy iste’mol qilinganligi aniqlangan. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblab chiqilgan.
Qonunga muvofiq, aybdor iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llangan va tegishli ish qog‘ozlari keyingi huquqiy jarayon uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirilgan.

По результатам проверок, проведенных в Узбекистане, выявлено 234 случая несанкционированного использования энергоресурсов потребителями, сообщила пресс-служба Узэнергоинспекции.
Узэнергоинспекция в прошлом месяце провела контрольные мероприятия в сотрудничестве с правоохранительными органами и компаниями по снабжению электроэнергией и газом. В результате было установлено, что 50,6 миллиона кВт/ч электроэнергии – стоимостью примерно 103 миллиарда сумов – и 12,4 миллиона кубометров природного газа – стоимостью около 32,6 миллиарда сумов – были потреблены незаконно. Общий финансовый ущерб пересчитан и составляет 135,67 миллиарда сумов.
В отношении виновных потребителей приняты дисциплинарные меры в соответствии с законом, а соответствующие материалы дел переданы в правоохранительные органы для дальнейшего правового разбирательства.