O'zbekiston yiliga avtomobil ishlab chiqarishni 510 ming donagacha oshirish, shuningdek, avtokredit stavkalarini pasaytirish va talabni qo'llab-quvvatlash uchun kreditlash hajmini kengaytirish bo'yicha chora-tadbirlarni belgiladi. Bu ko'rsatmalar Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o'tkazilgan yig'ilishda iqtisodiy o'sishni tezlashtirish bo'yicha qarorlar qabul qilingan.
Foto: Yuriy Korsuntsev
2025-yilda O'zbekistonning YaIM 147 milliard dollardan oshib, 7,7% o'sishni ko'rsatdi. Energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish va yuqori qo'shilgan qiymatli loyihalarning ko'payishi kabi samaradorlikni oshirish choralari qo'shilgan qiymatning har bir dollari uchun energiya xarajatlarini 15% ga kamaytirdi.
Qishloq xo'jaligi yerlari uchun o'rtacha daromad gektariga 5 000 dollarni tashkil etdi, mehnat unumdorligi esa 4,7% ga oshdi. Xizmatlar sohasi asosiy o'sish dvigateli bo'lib qoldi va yillik YaIM o'sishining yarmidan ko'prog'ini tashkil etdi.
Prezident Mirziyoyev 2026-yilgi YaIM o'sishini 6,6% ni tashkil etib, 167 milliard dollarga yetishini prognoz qildi. Ehtiyotkor prognoz geosiyosiy sharotlar va iqtisodiy o'zgarishlarni hisobga oladi. U innovatsiyalar, raqamli texnologiyalar, startaplarni qo'llab-quvvatlash va resurslardan samarali foydalanish orqali o'sishni tezlashtirish imkoniyatlarini ta'kidladi, lekin faqat avtomatlashtirilgan rejalarga tayanishdan ehtiyot bo'lishni aytdi.
Rejalarga mahalliy korxonalar bilan hamkorlikda 763 yangi turdagi avtokomponentlarni ishlab chiqarishni tashkil etish kiradi. Talabni rag'batlantirish uchun rasmiylar avtokredit foiz stavkalarini pasaytirish va kreditlash hajmini kengaytirish vazifasini oldi.
Yig'ilishda, shuningdek, bog'dorchilik traktorlari, o'rim-yig'ich mashinalari va ko'chat ekish mashinalariga bo'lgan talabning o'sishi ta'kidlandi. Fermerlar Chirchiq klasteri to'liq ishlab chiqarish quvvatiga erishsa, narxlar raqobatbardosh bo'lsa va qulay lizing imkoniyatlari mavjud bo'lsa, yiliga 15 ming donagacha qishloq xo'jaligi texnikasini sotib olishga tayyor.

Узбекистан поставил цель увеличить ежегодное производство автомобилей до 510 тысяч единиц, а также принять меры по снижению ставок по автокредитам и расширению кредитования для поддержки растущего спроса. Эти указания были даны на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева по ускорению экономического роста в различных секторах и регионах.
Средний доход на гектар сельскохозяйственных земель достиг 5 000 долларов, а производительность труда выросла на 4,7%. Сектор услуг остался основным двигателем роста, обеспечив более половины ежегодного прироста ВВП.
Президент Мирзиёев прогнозирует рост ВВП в 2026 году на 6,6%, с целевым показателем в 167 миллиардов долларов. Осторожный прогноз учитывает геополитические условия и экономические колебания. Он подчеркнул потенциал ускорения роста за счёт инноваций, цифровых технологий, поддержки стартапов и эффективного использования ресурсов, предупредив о недопустимости самоуспокоения из-за опоры только на автоматизированные планы.
Автомобильные заводы в Узбекистане имеют совокупную мощность 650 тысяч автомобилей в год, но фактическое производство значительно ниже. Президент поручил чиновникам повысить выпуск до 510 тысяч автомобилей ежегодно.
Планы включают организацию производства 763 новых видов автокомпонентов через сотрудничество с местными предприятиями. Для стимулирования спроса власти должны снизить процентные ставки по автокредитам и увеличить объёмы кредитования.
На совещании также было отмечено растущее спрос на садовые тракторы, комбайны и рассадопосадочные машины. Фермеры готовы приобретать до 15 тысяч единиц сельскохозяйственной техники ежегодно при условии, что Чирчикский кластер выйдет на полную производственную мощность, цены будут конкурентоспособными, а удобные варианты лизинга будут доступны.