Toshkentning Almazor tumanida profilaktika inspektori o'zining rasmiy xizmat kvartirasida sintetik giyohvandlik laboratoriyasini tashkil qilgani va giyohvand moddalarni onlayn kanallar orqali tarqatgani uchun 12 yil muddatga ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqda tuman jinoiy sudi qaror qildi.
Ish Almazor tumani jinoiy sudida sudya Alisher Turgunov raisligida ko'rib chiqildi. B.T. deb aniqlangan ayblanuvchi 1995-yilda tug'ilgan bo'lib, 2019-yil dekabridan ichki ishlar organlarida xizmat qilgan va 2023-yildan beri "Shon-Shuhrat" mahallasida profilaktika inspektori sifatida ishlagan.
"O'lik joy" kuryeridan giyohvand ishlab chiqaruvchigacha
Ish materiallariga ko'ra, 2025-yil aprel oyida B.T. O'zbekistonni o'z ichiga olgan Markaziy Osiyo bo'ylab sintetik giyohvandlik moddalarini sotish bilan shug'ullanuvchi onlayn profil orqali Telegram orqali jalb qilingan. Dastlab "o'lik joy" kuryeri sifatida harakat qilib, u oldindan yashirilgan sintetik giyohvandlik moddalari paketlarini yig'ib, ularni kichikroq miqdorga qayta qadoqlagan va belgilangan joylarga qayta tarqatgan. U to'lovni kriptovalyutada olgan.
Tergovchilar aniq qilishicha, 2025-yil iyul oxiridan sentyabr oxirigacha B.T. o'zining raqamli hamyoniga 10 831 dollar miqdorida kriptovalyuta olgan va 10 112 dollar miqdorida tranzaktsiyalar amalga oshirgan, shu bilan birga kriptoaktivlar muomalasi qonunchiligini ham buzgan.
2025-yil avgust oyida "Mixail Palovich" taxallusi ostida ishlayotgan onlayn aloqa orqali ko'rsatmalar asosida inspektor sintetik giyohvandlik moddalarini qayta ishlash uchun vaqtinchalik laboratoriya tashkil qilishga rozi bo'lgan. Shubhadan qochish va ish joyiga yaqin bo'lish uchun u laboratoriyani o'zining rasmiy xizmat kvartirasida tashkil qilgan.
Unga yetkazib berilgan uskunalardan foydalanib va onlayn ko'rsatmalarga amal qilib, B.T. suyuq sintetik moddalarni, jumladan mefedronni sotishga tayyor giyohvandlik moddalariga aylantirgan. Keyin u giyohvandlik moddalarini "o'lik joy" usuli orqali tarqatgan, yashirinish joylarining geolokatsiya ma'lumotlari va fotosuratlarini o'z rahbarlariga yuborgan. Har bir "o'lik joy" uchun u hisob-kitoblarga ko'ra 1500 dollargacha kriptovalyuta olgan.
2025-yil 27-sentyabrda Davlat xavfsizlik xizmati va Bojxona qo'mitasi xodimlari qo'shma operatsiya o'tkazdilar. Kuzatuv ostida bo'lgan B.T. xizmat kvartirasidan chiqayotganda qo'lga olindi.
Kvartirani tintuv qilish natijasida sintetik giyohvandlik moddalarini ishlab chiqarish va qadoqlash uchun ishlatiladigan 335 dona uskuna topildi. Rasmiylar 10,5 kilogramm Alpha-PVP, 4 gramm "Spice" va giyohvandlik ishlab chiqarishda ishlatiladigan 588 gramm suyuq moddani musodara qildi. Barcha materiallar dalil sifatida hujjatlashtirildi.
Inspektorning Toshkent tumanidagi doimiy turar joyini keyingi tintuv qilishda mulkda ko'milgan va yashirilgan qo'shimcha 430 gramm Alpha-PVP topildi.
Tergov paytida B.T. pushaymon bildirib, uni "oson pul" topish istagi harakatlantirganini aytdi. U tergovchilarga dastlab logistika bo'yicha akademik ma'lumotiga mos keladigan yuk tashish bilan bog'liq ish e'loniga javob berganini, moliyaviy qiyinchiliklar, jumladan avtomobil ijarasi to'lovlari bilan yuzlashib, keyinchalik giyohvandlik savdosi va ishlab chiqarishiga aylangan topshiriqlarni bajarishga rozi bo'lganini aytdi.
Sud B.T.ni Jinoyat kodeksining 25-moddasi va 273-moddasining 5-qismi (giyohvandlik moddalari va psixotrop moddalarni tarqatish niyati bilan noqonuniy tayyorlash, sotib olish, saqlash va sotish) hamda 278-8-moddasining 3(a)-qismi (kriptoaktivlar muomalasi qonunchiligini buzish) bo'yicha aybdor deb topdi.

Инспектор по профилактике в Алмазарском районе Ташкента приговорен к 12 годам лишения свободы за организацию синтетической нарколаборатории в своей служебной квартире и распространение наркотиков через онлайн-каналы, постановил районный уголовный суд.
От "мертвого курьера" до производителя наркотиков
Согласно материалам дела, в апреле 2025 года Б.Т. был завербован через Telegram онлайн-профилем, занимающимся продажей синтетических наркотиков по Центральной Азии, включая Узбекистан. Изначально действуя как так называемый "мертвый курьер", он собирал заранее спрятанные партии синтетических наркотиков, переупаковывал их в меньшие количества и перераспределял в назначенных местах. Он получал оплату в криптовалюте.
Следователи установили, что с конца июля по конец сентября 2025 года Б.Т. получил на свой цифровой кошелек 10 831 доллар в криптовалюте и провел транзакции на сумму 10 112 долларов, тем самым также нарушив законодательство об обращении криптоактивов.
В августе 2025 года по указанию онлайн-контакта, действующего под псевдонимом "Михаил Палович", инспектор согласился создать кустарную лабораторию для переработки синтетических наркотиков. Чтобы избежать подозрений и оставаться близко к месту работы, он организовал лабораторию в своей служебной квартире.
Используя доставленное ему оборудование и следуя онлайн-инструкциям, Б.Т. перерабатывал жидкие синтетические вещества в готовые к продаже наркотики, включая мефедрон. Впоследствии он распространял наркотики методом "мертвого курьера", отправляя геолокационные данные и фотографии мест укрытия своим кураторам. За каждый "мертвый дроп" он, по сообщениям, получал до 1500 долларов в криптовалюте.
При обыске квартиры были обнаружены 335 единиц оборудования, используемого для производства и упаковки синтетических наркотиков. Власти изъяли 10,5 кг Alpha-PVP, 4 грамма "Spice" и 588 граммов жидкого вещества, используемого в производстве наркотиков. Все материалы задокументированы как вещественные доказательства.
Последующий обыск постоянного места жительства инспектора в Ташкентском районе выявил дополнительные 430 граммов Alpha-PVP, закопанные и спрятанные на территории.
Мотив и судебный вердикт
В ходе следствия Б.Т. выразил раскаяние, заявив, что им двигало желание заработать "легкие деньги". Он сообщил следователям, что изначально откликнулся на то, что казалось объявлением о работе, связанной с грузоперевозками, что соответствовало его академическому образованию в области логистики. Столкнувшись с финансовыми трудностями, включая платежи по аренде автомобиля, он согласился выполнять задания, которые позже переросли в наркоторговлю и производство.
Он также утверждал, что продолжил незаконную деятельность после того, как его онлайн-куратор пригрозил разоблачением его предыдущих действий.
Суд признал Б.Т. виновным по статье 25 и статье 273, части 5 Уголовного кодекса (незаконные изготовление, приобретение, хранение и сбыт наркотических средств и психотропных веществ с целью сбыта), а также по статье 278-8, части 3(а) (нарушение законодательства об обращении криптоактивов).