O‘zbekistonda o‘tkazilgan so‘nggi tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining 234 ta ruxsatsiz ishlatilgan holatlari aniqlandi, deya xabar berdi Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oyda huquqni muhofaza qiluvchi organlar va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat operatsiyalari o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘m qiymatida – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy iste’mol qilinganligi aniqlangan. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblab chiqilgan.
Bundan tashqari, energiya foydalanish qoidalarini buzganlik uchun 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olingan.
Qonunga muvofiq, huquqbuzar iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llangan va tegishli ish hujjatlari qo‘shimcha huquqiy ishlov berish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirilgan.