O‘zbekiston bo‘ylab o‘tkazilgan so‘nggi tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining ruxsatsiz ishlatilishi 234 ta holatda aniqlangan, deb ma’lum qildi Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oy davomida huquqni muhofaza qiluvchi organlar va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat operatsiyalarini o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘m qiymatida – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy iste’mol qilinganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblandi.
Bundan tashqari, energiya iste’moli qoidalarini buzish bilan bog‘liq holda 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olingan.
Qonunga muvofiq, huquqbuzar iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish hujjatlari keyingi huquqiy jarayon uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi.