Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi mamlakat bo‘ylab yirik chakana savdo tarmoqlari va savdo majmualariga Ramazon oyidan oldin ijtimoiy ahamiyatga ega oziq-ovqat mahsulotlarida asossiz narx oshirishlarga yo‘l qo‘ymaslikni buyurdi.
Qo‘mitaning matbuot xizmati xabar berishicha, bu ko‘rsatma Prezident Shavkat Mirziyoyevning ko‘rsatmalariga muvofiq chiqarilgan.
Viloyat savdo majmualariga tovarlar yetkazib beruvchi chakana savdo tarmoqlari va yetkazib beruvchi korxonalarga Ramazon oyidan oldin an’anaviy ravishda talab oshadigan asosiy oziq-ovqat mahsulotlari uchun narx barqarorligini ta’minlash buyurildi.
Korxonalar narxlar, logistika xarajatlari yoki boshqa omillar o‘zgarishi natijasida chakana narxlar oshishi mumkin bo‘lgan hollarda qo‘mitani darhol xabardor qilishlari shart. Shuningdek, ular yetkazib beruvchilarga asossiz narx oshirishlarning qabul qilinmasligi haqida ogohlantirishlari buyurildi.
Qo‘mita o‘z vakolatlari doirasida ijtimoiy ahamiyatga ega oziq-ovqat mahsulotlari uchun barqaror narxlarni saqlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rishini ta’kidladi.