Qirg‘iziston Oliy Kengashi spikeri Nuronbek Turg‘unbek o‘g‘li iste’foga chiqdi. U o‘z qarori haqida payshanba kuni parlament yig‘ilishida e’lon qildi.
Surat: Facebook
«O‘tgan voqealar fonida muhim ta’kidlashim kerak: men bir yoki ikki kishiga xizmat qilmayman, men davlat va xalqqa xizmat qilaman. Men o‘z ixtiyorim bilan iste’foga chiqishga qaror qildim», dedi u.
Turg‘unbek o‘g‘lining so‘zlariga ko‘ra, u parlament deputati sifatida ishlashni davom ettiradi.
«Men hech qachon bir yoki ikki kishi uchun ishlamaganimni, har doim mamlakat va qirg‘iz xalqi manfaatlarida harakat qilganimni ta’kidlamoqchiman. Bu vaqt mobaynida muhim va zarur qarorlar qabul qilinishiga o‘z hissamni qo‘shdim. Men hech qayerga ketmayman, deputat sifatida ishlayman. Biz siyosiy barqarorlikni saqlash uchun fitnasiz ishlashni o‘rganishimiz kerak», deb ta’kidladi u.
Spiker shuningdek, parlament delegatsiyasi Turkiyadan samarali ish safari qaytganini bildirdi.
Ilgari ommaviy axborot vositalarida Oliy Kengash rahbari Turkiyadan qaytgach iste’foga chiqishi mumkinligi haqida ma’lumotlar paydo bo‘lgan edi. Bu xabarlar Davlat Milliy Xavfsizlik Qo‘mitasi rahbari Kamchibek Tashiyevning iste’foga chiqishi fonida eshitildi.

Nurlanbek Turgunbek uulu, the Speaker of the Jogorku Kenesh (Parliament) of Kyrgyzstan, has resigned. He announced his decision on Thursday during a parliamentary session.
"In light of all past events, I consider it important to note: I do not serve one or two individuals, I serve the state and the people. I have decided to resign voluntarily," he stated.
According to Turgunbek uulu, he will continue to work as a member of parliament.
"I want to emphasize that I have never worked for one or two people, always acting in the interests of the country and the Kyrgyz people. Throughout this time, I have contributed to making important and necessary decisions. I am not going anywhere; I will work as a deputy. We must learn to work without intrigue to preserve political stability," he stressed.
Earlier, media reports suggested the possible resignation of the head of the Jogorku Kenesh after his return from Turkey. These reports came amid the resignation of the head of the State Committee for National Security, Kamchybek Tashiev.