«Bugungi muhim ovoz berishda 90 milliard yevro kredit ma'qullandi, bu Ukraina uchun hayotiy qo'llab-quvvatlashni ta'minladi», — deb yozdi u X ijtimoiy tarmog'ida.
Yevropa Parlamenti veb-saytida e'lon qilingan ma'lumotlarga ko'ra, Kiyev 30 milliard yevroni EU Ukraine Facility mexanizmi orqali makroiqtisodiy yordam yoki davlat byudjetini qo'llab-quvvatlash shaklida oladi. Qolgan 60 milliard yevro esa mamlakat mudofaa qobiliyatini mustahkamlash va harbiy texnika sotib olish uchun yo'naltiriladi.
Kredit uchun Yevropa Parlamentining 458 deputati ovoz berdi, 140 deputat qarshi chiqdi, yana 44 deputat betaraf qoldi. Politico ma'lumotlariga ko'ra, bu qaror Ukrainaning birinchi tranzit mablag'larini olishi uchun oxirgi to'siqni bartaraf etdi.
Qurol-yarog' sotib olishda Ukraina birinchi navbatda o'z mamlakatidagi ishlab chiqaruvchilarga, shuningdek, Yevropa Ittifoqi, Yevropa Iqtisodiy Zonasi va Yevropa Erkin Savdo Assotsiatsiyasi davlatlaridagi yetkazib beruvchilarga ustunlik berishi kerak. Agar bu mamlakatlarda kerakli materiallar bo'lmasa, boshqa davlatlardan sotib olish uchun maxsus istisnolar qo'llaniladi.
Mablag'lar qat'iy shartlar asosida taqdim etiladi: Ukraina demokratik boshqaruv, qonun ustuvorligi va inson huquqlari, jumladan ozchilik huquqlarini himoya qilishni ta'minlashi shart.
2026-yilning ikkinchi choragi boshida birinchi tranzit mablag'larni o'tkazish uchun Yevropa Ittifoqi Kengashining ma'qullashi talab etiladi. Qarz Yevropa Ittifoqining birgalikdagi qarz olishlari orqali moliyalashtiriladi va blokning uzoq muddatli byudjeti "zaxira mustahkamligi" bilan kafolatlanadi. Ushbu byudjetdan qarz xizmat ko'rsatish xarajatlari ham qoplanadi.
Yevropa Parlamenti qarz xizmat ko'rsatish xarajatlari 2027-yilda taxminan 1 milliard yevro va 2028-yildan boshlab har yili taxminan 3 milliard yevroni tashkil etishini aniqladi. Kreditning asosiy summasi Ukraina tomonidan Rossiyadan reparatsiyalar olgandan keyin to'lanadi.

The European Parliament has approved a €90 billion loan for Ukraine. This was announced by Parliament President Roberta Metsola.
"Today's crucial vote, approving the €90 billion loan, has provided vital support to Ukraine," she wrote on X.
According to information on the European Parliament's website, Kyiv will receive €30 billion in the form of macro-financial assistance or state budget support through the EU Ukraine Facility mechanism. The remaining €60 billion will be directed towards strengthening the country's defense capabilities and purchasing military equipment.
458 members of the European Parliament voted in favor of the loan, 140 opposed it, and 44 abstained. According to Politico, this decision removed the last obstacle for Ukraine to receive the first tranche of funds.
When purchasing weapons, Ukraine must prioritize domestic producers, as well as suppliers from EU countries, the European Economic Area, and the European Free Trade Association. If necessary materials are unavailable in these countries, special exceptions will apply for purchases from other states.
Funding will be provided under strict conditions: Ukraine must ensure democratic governance, the rule of law, and protect human rights, including minority rights.
Approval from the EU Council will be required to transfer the first tranche of funds at the beginning of the second quarter of 2026. The loan will be financed through joint EU borrowing and guaranteed by the "safety margin" of the bloc's long-term budget. Debt servicing costs will also be covered from this budget.
The European Parliament clarified that debt servicing costs will amount to approximately €1 billion in 2027 and around €3 billion annually starting from 2028. The principal amount of the loan will be repaid by Ukraine after receiving reparations from Russia.