Qirgʻiziston Oliy Kengashi raisi Nuronbek Turgʻunbek oʻgʻli isteʼfoga chiqdi. U bu qarorini payshanba kuni parlament yigʻilishida eʼlon qildi.
Surat: Facebook
«Oʻtgan voqealar fonida muhim taʼkidlashim kerak: men bir yoki ikki kishiga xizmat qilmayman, men davlat va xalqqa xizmat qilaman. Men oʻz ixtiyorim bilan isteʼfoga chiqish qarorini qabul qildim», dedi u.
Turgʻunbek oʻgʻlining soʻzlariga koʻra, u parlament deputati sifatida ishlashni davom ettiradi.
«Men hech qachon bir yoki ikki kishi uchun ishlamaganimni, har doim mamlakat va qirgʻiz xalqi manfaatlarida harakat qilganimni taʼkidlamoqchiman. Bu vaqt mobaynida muhim va zarur qarorlarni qabul qilishga oʻz hissamni qoʻshdim. Men hech qayerga ketmayman, deputat sifatida ishlayman. Biz siyosiy barqarorlikni saqlash uchun fitnasiz ishlashni oʻrganishimiz kerak», deb taʼkidladi u.
Rais shuningdek, parlament delegatsiyasi Turkiyadan samarali ish safari qaytganini aytdi.
Ilgari OAVda Oliy Kengash raisining Turkiyadan qaytgach, isteʼfoga chiqishi mumkinligi haqida maʼlumotlar paydo boʻlgan edi. Bu xabarlar Davlat xavfsizlik qoʻmitasi raisi Qamchibek Toshievning isteʼfosi fonida eshitildi.

The Speaker of the Kyrgyz Parliament, Nurlandbek Turgunbek uulu, has resigned. He announced his decision at a parliamentary session on Thursday.
"In light of recent events, I consider it important to note: I do not serve one or two individuals; I serve the state and the people. I have decided to resign voluntarily," he stated.
According to Turgunbek uulu, he will continue working as a member of parliament.
"I want to emphasize that I have never worked for one or two people; I have always acted in the interests of the country and the Kyrgyz people. Throughout this time, I have contributed to making important and necessary decisions. I am not going anywhere; I will work as a deputy. We must learn to work without intrigue to preserve political stability," he stressed.
The Speaker also reported that a parliamentary delegation recently returned from Turkey, where they had a productive working visit.
Earlier, media reports suggested the possible resignation of the head of the Supreme Council after his return from Turkey. These reports emerged against the backdrop of the resignation of the head of the State Committee for National Security, Kamchybek Tashiev.