WhatsApp kompaniyasi Rossiya hokimiyati mamlakatda uning ishini "to‘liq bloklashga" uringanini, buning orqali "odamlarni davlat tomonidan nazorat qilinadigan, kuzatuvdan himoyalanmagan ilovaga o‘tkazishga" intilganini ma’lum qildi. Bayonot 11-fevral kuni Rossiyada bloklangan X ijtimoiy tarmog‘ida ingliz va rus tillarida e’lon qilindi.
"Bugun Rossiya hokimiyati WhatsAppni to‘liq bloklashga urinib, odamlarni davlat tomonidan nazorat qilinadigan, kuzatuvdan himoyalanmagan ilovaga o‘tkazishga intildi. 100 milliondan ortiq foydalanuvchilarni xususiy va xavfsiz aloqa huquqidan mahrum qilish istagi – bu orqaga qaytish bo‘lib, bu faqat Rossiyadagi odamlarning xavfsizligini pasaytirishga olib kelishi mumkin", – deyiladi kompaniya bayonotida.
WhatsApp foydalanuvchilar aloqada qolishi uchun "imkoniyatlar doirasida hamma narsani qilishda" davom etayotganini ta’kidladi.
Kreml, o‘z navbatida, WhatsAppga egalik qiluvchi Meta korporatsiyasi "Rossiya hokimiyati bilan muloqotga kirishsa" va Rossiya qonunchiligiga rioya qilishga tayyor bo‘lsa, "kelishish imkoniyati" paydo bo‘lishini ma’lum qildi. Prezident matbuot kotibi Dmitriy Peskov Meta kompaniyasining murosasiz pozitsiyasi bilan "xizmatning to‘liq ishini tiklash imkoniyati yo‘qligini" ta’kidladi.
Mutaxassislar vaqtinchalik texnik nosozliklarning sababi Roskomnadzor uskunalarining bir vaqtning o‘zida YouTube, Telegram va WhatsApp kabi bir nechta yirik xizmatlarni bloklashi tufayli haddan tashqari yuklanishi bo‘lishi mumkinligini taxmin qilishdi. Rossiyada o‘tgan yildan beri milliy messenjer Max faoliyat yuritmoqda, u smartfonlarga majburiy o‘rnatilishi kerak.
Kreml ilgari WhatsApp ishini tiklash imkoniyati faqat Meta korporatsiyasining Rossiya hokimiyati bilan hamkorligi sharti bilan mumkinligini ma’lum qilgan edi.

"Today, Russian authorities attempted to fully block WhatsApp in an effort to force people to switch to a state-controlled, surveillance-prone application. The attempt to leave over 100 million users without the right to private and secure communication is a step backward that can only lead to decreased safety for people in Russia," the company said in its statement.
The Kremlin, in turn, reported that an "opportunity to negotiate" would arise if Meta Corporation, which owns WhatsApp, "enters into dialogue with Russian authorities" and is willing to comply with Russian legislation. Presidential press secretary Dmitry Peskov emphasized that with Meta's uncompromising position, "there is no chance of resuming full service operation."
Experts suggested that the cause of temporary technical failures could be the overload of Roskomnadzor's equipment due to the simultaneous blocking of several major services, including YouTube, Telegram, and WhatsApp. In Russia, the national messenger Max has been in operation since last year, mandatory for pre-installation on smartphones.
The Kremlin previously stated that the possibility of restoring WhatsApp's operation is only feasible under the condition of Meta Corporation's cooperation with Russian authorities.