Rossiyaning Ukrainaga to'liq miqyosdagi bosqinidan boshlab, Rossiya taxminan 1,3 million kishini yo'qotgan, ulardan 350 mingga yaqini o'ldirilgan. Bu haqda 11-fevral kuni NATOning Bryussel shtab-kvartirasida bo'lib o'tgan brifingda alyansning yuqori martabali vakili ma'lum qildi.
Uning so'zlariga ko'ra, faqat 2025 yil davomida Rossiya armiyasi 400 mingga yaqin kishini o'ldirilgan va yaralangan holda yo'qotgan. Shu bilan birga, NATO Rossiya harbiylari orasida o'ldirilgan va yaralanganlar nisbatining g'ayrioddiy yuqori ekanligiga e'tibor qaratdi.
Alyans vakili o'ldirilganlar ulushini "noproportsional yuqori" deb atadi va buni jangovar harakatlarning o'ziga xos xususiyatlari — keng miqyosda dronlardan foydalanish, jang maydonida tibbiy yordamning past darajasi va katta insoniy yo'qotishlarni nazarda tutuvchi taktika bilan bog'ladi.
Ukraina armiyasining yo'qotishlari haqidagi taqqoslanadigan ma'lumotlarni rasmiy keltirmagan bo'lsa-da, u umumiy hisobda mojaroda 2,2 milliondan ortiq kishi o'ldirilgan yoki yaralanganligini ta'kidladi.
NATO bahosiga ko'ra, hozirda front chizig'ida taxminan 700 ming Rossiya harbiylari va 400 mingga yaqin Ukraina harbiylari joylashgan.
"Yetti to'rtga nisbati, albatta, eng yaxshi emas, lekin u katta hujum uchun zarur bo'lgan an'anaviy uchga bir nisbatidan ancha uzoq", — dedi alyans vakili.
U shuningdek, Ukraina mobilizatsiya va shaxsiy tarkibni saqlash masalalarida qiyinchiliklarga duch kelayotganini, Rossiya esa hali ham katta insoniy resurslarga ega ekanligini tan oldi.
Boshqa yuqori martabali rasmiy ma'lum qilishicha, Rossiya kuchlariga Baxmutdan Pokrovskgacha bo'lgan 50 kilometrdan kam masofani bosib o'tish uchun 20 oydan ko'proq vaqt kerak bo'ldi. Uning so'zlariga ko'ra, bu kuniga 100 metrdan kam, taxminan 300 ming kishi o'ldirilgan va yaralangan holda yo'qotishlar bilan amalga oshirildi.
NATO Donetsk viloyatidagi front chizig'ining kamida keyingi bir yarim yil davomida qulashini kutmaydi. Shu bilan birga, alyans vakili bu Rossiyaning ko'rsatilgan muddatda bu hududlarni egallashini bashorat qilish emas, balki uzoqroq istiqbol uchun prognozlashning cheklanganligini aks ettiradi, deb aniqladi.

Since the start of the full-scale invasion of Ukraine, Russia has lost approximately 1.3 million people, with about 350,000 of them killed. This was announced on February 11 during a briefing at NATO headquarters in Brussels by a senior alliance official.
Photo: Getty Images
According to the official, in 2025 alone, the Russian army lost nearly 400,000 people killed and wounded. NATO also noted the unusually high ratio of killed to wounded among Russian military personnel.
The alliance representative described the proportion of killed as "disproportionately high" and linked it to the characteristics of combat operations—widespread use of drones, low levels of medical care on the battlefield, and tactics involving significant human losses.
The official did not provide comparable data on Ukrainian army losses but noted that in total, over 2.2 million people have been killed or wounded in the conflict.
According to NATO estimates, there are currently about 700,000 Russian military personnel and about 400,000 Ukrainian military personnel on the front line.
"A ratio of seven to four is certainly not ideal, but it is far from the traditional three to one needed for a major offensive," stated the alliance representative.
He also acknowledged that Ukraine faces difficulties in mobilization and personnel retention, while Russia still has large human resources.
Another senior official reported that it took Russian forces over 20 months to advance less than 50 kilometers—from Bakhmut to Pokrovsk. According to him, this amounts to less than 100 meters per day with losses of about 300,000 people killed and wounded.
NATO does not expect a collapse of the front line in the Donetsk region for at least the next year and a half. However, the alliance representative clarified that this does not imply a forecast of Russia capturing these territories within that timeframe but reflects the limitations of longer-term forecasting.