Rossiyaning Ukrainaga to'liq miqyosdagi bosqinidan boshlab, Rossiya taxminan 1,3 million kishini yo'qotgan, ulardan 350 mingga yaqini o'ldirilgan. Bu haqda 11-fevral kuni NATOning Bryussel shtab-kvartirasida bo'lib o'tgan brifingda alyansning yuqori martabali vakili ma'lum qildi.
Uning so'zlariga ko'ra, faqat 2025 yil davomida Rossiya armiyasi 400 mingga yaqin kishini o'ldirilgan va yaralangan holda yo'qotgan. Shu bilan birga, NATO Rossiya harbiylari orasida o'ldirilgan va yaralanganlar nisbatining g'ayrioddiy yuqori ekanligiga e'tibor qaratdi.
Alyans vakili o'ldirilganlar ulushini "noproportsional yuqori" deb atadi va buni jangovar harakatlarning o'ziga xos xususiyatlari — keng miqyosda dronlardan foydalanish, jang maydonida tibbiy yordamning past darajasi va katta insoniy yo'qotishlarni nazarda tutuvchi taktika bilan bog'ladi.
Ukraina armiyasining yo'qotishlari haqidagi taqqoslanadigan ma'lumotlarni rasmiy keltirmagan bo'lsa-da, u umumiy hisobda mojaroda 2,2 milliondan ortiq kishi o'ldirilgan yoki yaralanganligini ta'kidladi.
NATO bahosiga ko'ra, hozirda front chizig'ida taxminan 700 ming Rossiya harbiylari va 400 mingga yaqin Ukraina harbiylari joylashgan.
"Yetti to'rtga nisbati, albatta, eng yaxshi emas, lekin u katta hujum uchun zarur bo'lgan an'anaviy uchga bir nisbatidan ancha uzoq", — dedi alyans vakili.
U shuningdek, Ukraina mobilizatsiya va shaxsiy tarkibni saqlash masalalarida qiyinchiliklarga duch kelayotganini, Rossiya esa hali ham katta insoniy resurslarga ega ekanligini tan oldi.
Boshqa yuqori martabali rasmiy ma'lum qilishicha, Rossiya kuchlariga Baxmutdan Pokrovskgacha bo'lgan 50 kilometrdan kam masofani bosib o'tish uchun 20 oydan ko'proq vaqt kerak bo'ldi. Uning so'zlariga ko'ra, bu kuniga 100 metrdan kam, taxminan 300 ming kishi o'ldirilgan va yaralangan holda yo'qotishlar bilan amalga oshirildi.
NATO Donetsk viloyatidagi front chizig'ining kamida keyingi bir yarim yil davomida qulashini kutmaydi. Shu bilan birga, alyans vakili bu Rossiyaning ko'rsatilgan muddatda bu hududlarni egallashini bashorat qilish emas, balki uzoqroq istiqbol uchun prognozlashning cheklanganligini aks ettiradi, deb aniqladi.

С начала полномасштабного вторжения в Украину Россия потеряла около 1,3 млн человек, из них примерно 350 тысяч — убитыми. Об этом 11 февраля на брифинге в штаб-квартире НАТО в Брюсселе сообщил высокопоставленный представитель альянса.
Фото: Getty Images
По его словам, только за 2025 год российская армия потеряла почти 400 тысяч человек убитыми и ранеными. При этом в НАТО обратили внимание на необычно высокое соотношение погибших к раненым среди российских военных.
Представитель альянса назвал долю убитых «непропорционально высокой» и связал это с особенностями ведения боевых действий — широким применением беспилотников, низким уровнем медицинской помощи на поле боя и тактикой, предполагающей значительные людские потери.
Сопоставимые данные о потерях украинской армии чиновник не привел, однако отметил, что в общей сложности в конфликте более 2,2 млн человек были убиты или ранены.
По оценке НАТО, в настоящее время на линии фронта находятся около 700 тысяч российских военных и около 400 тысяч украинских.
«Семь к четырем — это, конечно, не лучшее соотношение, но оно далеко от традиционного три к одному, которое необходимо для крупного наступления», — заявил представитель альянса.
Он также признал, что Украина сталкивается с трудностями в вопросах мобилизации и удержания личного состава, тогда как Россия по-прежнему располагает большими человеческими ресурсами.
Другой высокопоставленный чиновник сообщил, что российским силам потребовалось более 20 месяцев, чтобы продвинуться менее чем на 50 километров — от Бахмута до Покровска. По его словам, это составляет менее 100 метров в день при потерях около 300 тысяч человек убитыми и ранеными.
В НАТО не ожидают коллапса линии фронта в Донецкой области как минимум в течение ближайших полутора лет. При этом представитель альянса уточнил, что это не означает прогноз захвата этих территорий Россией в указанный срок, а отражает ограниченность прогнозирования на более длительную перспективу.