WhatsApp kompaniyasi Rossiya hokimiyati mamlakatda uning ishini "to‘liq bloklashga" uringanligini, buning maqsadi "odamlarni davlat tomonidan nazorat qilinadigan, maxfiylikni himoya qilmaydigan ilovaga o‘tkazish" ekanligini ma’lum qildi. Bayonot 11-fevral kuni Rossiyada bloklangan X ijtimoiy tarmog‘ida ingliz va rus tillarida e’lon qilindi.
"Bugun Rossiya hokimiyati WhatsAppni to‘liq bloklashga urinib, odamlarni davlat tomonidan nazorat qilinadigan, maxfiylikni himoya qilmaydigan ilovaga o‘tkazmoqchi bo‘ldi. 100 milliondan ortiq foydalanuvchilarni xususiy va xavfsiz aloqa imkoniyatisiz qoldirishga intilish — bu orqaga qaytish bo‘lib, bu faqat Rossiyadagi odamlarning xavfsizligini pasaytirishga olib kelishi mumkin", — deyiladi kompaniya bayonotida.
WhatsApp foydalanuvchilar aloqada qolishi uchun "barcha imkoniyatlarni qilishda davom etayotganini" ta’kidladi.
Qarama-qarshi tomondan, Kremlda WhatsAppga tegishli bo‘lgan Meta korporatsiyasi "Rossiya hokimiyati bilan muloqotga kirishsa" va Rossiya qonunlariga rioya qilishga tayyor bo‘lsa, "kelishuv imkoniyati paydo bo‘lishini" bildirdi. Prezident matbuot kotibi Dmitriy Peskov Meta kompaniyasining murosasiz pozitsiyasi bo‘lsa, "xizmatning to‘liq ishini tiklash imkoniyati yo‘qligini" ta’kidladi.
Mutaxassislar vaqtinchalik texnik nosozliklarning sababi Roskomnadzor uskunalarining bir vaqtning o‘zida YouTube, Telegram va WhatsApp kabi bir nechta yirik xizmatlarni bloklashi tufayli haddan tashqari yuklanishi bo‘lishi mumkinligini taxmin qilishdi. Rossiyada o‘tgan yildan beri milliy messenjer Max faoliyat yuritmoqda, u smartfonlarga majburiy o‘rnatiladi.
Kreml ilgari Meta korporatsiyasi Rossiya hokimiyati bilan hamkorlik qilish sharti bilan WhatsApp ishini tiklash imkoniyati mavjudligini bildirgan edi.

"Today, Russian authorities attempted to fully block WhatsApp in an effort to force people to switch to a state-controlled, surveillance-prone application. The attempt to leave over 100 million users without the right to private and secure communication is a step backward that can only lead to reduced safety for people in Russia," the company's statement said.
In response, the Kremlin indicated that "an opportunity for agreement" would arise if Meta, which owns WhatsApp, "engages in dialogue with Russian authorities" and is willing to comply with Russian legislation. Presidential press secretary Dmitry Peskov emphasized that with Meta's uncompromising position, "there is no chance of resuming full service operation."
Earlier, the Cnews portal reported that the WhatsApp domain disappeared from Roskomnadzor's DNS servers, making it impossible to use the service in Russia. Authorities previously restricted access to YouTube in a similar manner.
Experts suggested that temporary technical disruptions might be due to overload of Roskomnadzor's equipment from simultaneously blocking several major services, including YouTube, Telegram, and WhatsApp. In Russia, the national messenger Max has been operational since last year and is mandatory for pre-installation on smartphones.
The Kremlin previously stated that the possibility of restoring WhatsApp's operation is only feasible if Meta cooperates with Russian authorities.