Prezident Sadir Japarov davlat agentligi Kabarga bergan intervyusida Vazirlar Mahkamasi raisining o‘rinbosari – Davlat Milliy Xavfsizlik Qo‘mitasi (DMXQ) rahbari Kamchibek Tashiyevning iste’fosi, shuningdek, idorada keyingi kadr va tuzilma o‘zgarishlari haqida fikr bildirdi.
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, bu qaror jamiyat va davlat tuzilmalarida mumkin bo‘lgan bo‘linishni oldini olish uchun qabul qilingan. U parlamentda ayrim deputatlar guruhlari hamkasblarini "general tomoni" va "prezident tomoni" tamoyili bo‘yicha ajratishni boshlaganini aytdi. Japarovning ta’kidlashicha, bunday jarayonlar fuqarolar orasiga ham tarqalishi mumkin edi.
Prezident Tashiyev nomi atrofida uning nufuzidan foydalanib, deputat va amaldorlarga "general tomoniga o‘tish" chaqirig‘i bilan murojaat qilgan va ularni mumkin bo‘lgan oqibatlar bilan qo‘rqitgan shaxslar faoliyat yuritganini ta’kidladi. Shuningdek, u "75 kishining xati" deb atalgan narsa va muddatidan oldin parlament saylovlarini o‘tkazish uchun imzolar to‘plashga urinishlar haqida gapirdi.
Japarov qaror qabul qilishdan oldin Tashiyevga o‘z do‘sti deb atab, lavozimidan ozod etilishi haqida shaxsan xabar berganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘z vaqtida qilingan qadam qarama-qarshilikni chuqurlashishdan qochishga va mamlakatdagi barqarorlikni himoya qilishga imkon berdi.
Prezident "Japarov jamoasi" va "Tashiyev jamoasi" mavjudligi haqidagi muhokamalarga izoh berib, kadrlar siyosatida bunday tamoyil bo‘yicha bo‘linish yo‘qligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tayinlashlar puxta tekshiruvdan o‘tadi, asosiy mezon esa professionalizm va davlat manfaatlari uchun ishlash qobiliyati bo‘lib qoladi.
Maxsus xizmatning kelajagi haqida gapirar ekan, Japarov DMXQ qo‘yilgan vazifalarni bajargani, ammo milliy xavfsizlik tizimi oldida bugungi kunda yangi muammolar turganini ta’kidladi. Shu munosabat bilan idora zamonaviy tahdidlar va global o‘zgarishlarga moslashishga qaratilgan sifatli islohotni kutmoqda.

Президент Садыр Жапаров в интервью государственному агентству Кабар прокомментировал отставку заместителя председателя Кабинета министров — главы ГКНБ Камчыбека Ташиева, а также последующие кадровые и структурные изменения в ведомстве.
По словам главы государства, решение было принято для предотвращения возможного раскола в обществе и государственных структурах. Он заявил, что в парламенте отдельные группы депутатов якобы начали разделять коллег по принципу «сторона генерала» и «сторона президента». Подобные процессы, по утверждению Жапарова, могли распространиться и среди граждан.
Президент отметил, что вокруг имени Ташиева действовали лица, которые, прикрываясь его авторитетом, обращались к депутатам и чиновникам с призывами «переходить на сторону генерала» и запугивали их возможными последствиями. Также он упомянул о так называемом «письме 75 человек» и попытках собрать подписи за проведение досрочных парламентских выборов.
Жапаров подчеркнул, что перед принятием решения лично сообщил Ташиеву об освобождении от должности, назвав его своим другом. По его словам, своевременный шаг позволил избежать углубления противостояния и защитить стабильность в стране.
Комментируя обсуждения о якобы существующих «команде Жапарова» и «команде Ташиева», президент заявил, что в кадровой политике нет разделения по такому принципу. По его словам, назначения проходят тщательную проверку, а основным критерием остаются профессионализм и способность работать в интересах государства.
Говоря о будущем спецслужбы, Жапаров отметил, что ГКНБ выполнил поставленные задачи, однако перед системой национальной безопасности сегодня стоят новые вызовы. В связи с этим ведомство ожидает качественная реформа, направленная на адаптацию к современным угрозам и глобальным изменениям.