Agentlikning ma'lumotlariga ko'ra, kelishuv barcha maqsadli xalqaro aktivlarni o'z ichiga oladi. Mirad shartnomani naqd pul bilan to'lashga tayyor va zarur ruxsatnomalar, jumladan AQSh Moliya vazirligining tasdig'ini olguncha mablag'larni maxsus eskro hisobvarag'iga joylashtiradi.
Reuters manbasi kompaniya "barcha tartibga soluvchi talablarni bajarish ustida ishlayotganini" ta'kidladi, shuningdek, taklif yuqori darajadagi siyosiy aloqalar bilan qo'llab-quvvatlanadigan yuqori stavkali qadam sifatida ko'rilmoqda.
Shu bilan birga, Rossiya kompaniyasining xalqaro aktivlarini o'tkazish bo'yicha shartnomani yakuniy yopish AQSh Moliya vazirligining ruxsatini talab qiladi. Manbalar Vashingtondan keladigan kelishuv kafolatlari yo'qligini ta'kidlaydi. Mirad va LUKOYL sharh so'rovlariga javob bermadi. RBC Rossiya kompaniyasining matbuot xizmatiga so'rov yubordi.
Ilgari, dekabr oyi o'rtalarida, Reuters Mirad LUKOYLning xorijiy aktivlariga asosiy da'vogarlardan biri ekanligini xabar qilgan edi. 29-yanvarda kompaniya ushbu aktivlarni AQShning Carlyle investitsiya fondiga sotish bo'yicha dastlabki kelishuv e'lon qildi. Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, shundan so'ng Carlyle shartnoma amalga oshirilganda hamkorlarni jalb qilish uchun BAA investorlari bilan dastlabki muzokaralarni boshladi.
Reuters ta'kidlashicha, aktivlarni sotib olish bo'yicha muzokaralar Chevron, Quantum Energy Partners va Xtellus Partners investitsiya banki kabi boshqa da'vogarlar tomonidan ham davom ettirilmoqda. LUKOYL Carlyle'dan tashqari bir nechta potentsial xaridorlar bilan muhokamalar olib borayotganini tasdiqladi.

Саудовская компания Mirad Energy в конце января подписала соглашение о намерениях приобрести зарубежные активы российской нефтяной компании ЛУКОЙЛ. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на три источника, знакомых с ходом переговоров.
По данным собеседников агентства, соглашение охватывает все целевые международные активы. Mirad готова оплатить сделку наличными и разместить средства на специальном эскроу-счете до получения необходимых разрешений регулирующих органов, включая одобрение Министерства финансов США.
При этом окончательное закрытие сделки по передаче международных активов российской компании потребует разрешения американского Минфина. Источники подчеркивают, что гарантий согласования со стороны Вашингтона нет. Mirad и ЛУКОЙЛ не ответили на запросы о комментариях. РБК направил запрос в пресс-службу российской компании.
Ранее, в середине декабря, Reuters сообщал, что Mirad является одним из основных претендентов на зарубежные активы ЛУКОЙЛа. 29 января компания объявила о предварительной договоренности о продаже этих активов американскому инвестфонду Carlyle. После этого, по информации агентства, Carlyle начал предварительные переговоры с инвесторами из ОАЭ для привлечения партнеров в случае реализации сделки.