Agentlikning ma'lumotlariga ko'ra, kelishuv barcha maqsadli xalqaro aktivlarni o'z ichiga oladi. Mirad shartnomani naqd pul bilan to'lashga tayyor va zarur ruxsatnomalar, jumladan AQSh Moliya vazirligining tasdig'ini olguncha mablag'larni maxsus eskro hisobvarag'iga joylashtiradi.
Reuters manbasi kompaniya "barcha tartibga soluvchi talablarni bajarish ustida ishlayotganini" ta'kidladi, shuningdek, taklif yuqori darajadagi siyosiy aloqalar bilan qo'llab-quvvatlanadigan yuqori stavkali qadam sifatida ko'rilmoqda.
Shu bilan birga, Rossiya kompaniyasining xalqaro aktivlarini o'tkazish bo'yicha shartnomani yakuniy yopish AQSh Moliya vazirligining ruxsatini talab qiladi. Manbalar Vashingtondan keladigan kelishuv kafolatlari yo'qligini ta'kidlaydi. Mirad va LUKOYL sharh so'rovlariga javob bermadi. RBC Rossiya kompaniyasining matbuot xizmatiga so'rov yubordi.
Ilgari, dekabr oyi o'rtalarida, Reuters Mirad LUKOYLning xorijiy aktivlariga asosiy da'vogarlardan biri ekanligini xabar qilgan edi. 29-yanvarda kompaniya ushbu aktivlarni AQShning Carlyle investitsiya fondiga sotish bo'yicha dastlabki kelishuv e'lon qildi. Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, shundan so'ng Carlyle shartnoma amalga oshirilganda hamkorlarni jalb qilish uchun BAA investorlari bilan dastlabki muzokaralarni boshladi.
Reuters ta'kidlashicha, aktivlarni sotib olish bo'yicha muzokaralar Chevron, Quantum Energy Partners va Xtellus Partners investitsiya banki kabi boshqa da'vogarlar tomonidan ham davom ettirilmoqda. LUKOYL Carlyle'dan tashqari bir nechta potentsial xaridorlar bilan muhokamalar olib borayotganini tasdiqladi.

Saudi company Mirad Energy signed a letter of intent in late January to acquire the overseas assets of Russian oil company LUKOIL. This was reported by Reuters, citing three sources familiar with the negotiations.
According to the agency's sources, the agreement covers all targeted international assets. Mirad is prepared to pay for the deal in cash and place funds in a special escrow account until obtaining necessary regulatory approvals, including from the U.S. Department of the Treasury.
A Reuters source noted that the company is "working to ensure compliance with all regulatory requirements," and the proposal is seen as a high-stakes move backed by strong political ties with Saudi Arabia.
However, the final closure of the deal to transfer the Russian company's international assets will require approval from the U.S. Treasury. Sources emphasize that there are no guarantees of agreement from Washington. Mirad and LUKOIL did not respond to requests for comment. RBC sent an inquiry to the Russian company's press service.
Earlier, in mid-December, Reuters reported that Mirad is one of the main contenders for LUKOIL's overseas assets. On January 29, the company announced a preliminary agreement to sell these assets to U.S. investment fund Carlyle. After that, according to the agency, Carlyle began preliminary talks with investors from the UAE to attract partners in case the deal proceeds.
As Reuters clarifies, negotiations to purchase the assets continue with other contenders, including Chevron, Quantum Energy Partners, and investment bank Xtellus Partners. LUKOIL confirmed that it is in discussions with several potential buyers besides Carlyle.