WhatsApp, Rossiya hokimiyati mamlakatda uning ishini "to‘liq bloklashga" urinib, odamlarni "davlat tomonidan nazorat qilinadigan, kuzatuvdan himoyalanmagan ilovaga o‘tishga" majburlashga intilganini ma’lum qildi. Bayonot 11-fevralda X ijtimoiy tarmog‘ida (Rossiyada bloklangan) ingliz va rus tillarida e’lon qilindi.
"Bugun Rossiya hokimiyati WhatsAppni to‘liq bloklashga urinib, odamlarni davlat tomonidan nazorat qilinadigan, kuzatuvdan himoyalanmagan ilovaga o‘tishga majburlashga harakat qildi. 100 milliondan ortiq foydalanuvchilarni xususiy va xavfsiz aloqa huquqidan mahrum qilish istagi – bu orqaga qadam bo‘lib, bu faqat Rossiyadagi odamlarning xavfsizligini pasaytirishga olib kelishi mumkin", – deb aytilgan kompaniya bayonotida.
WhatsApp, foydalanuvchilar aloqada qolishi uchun "imkoniyat doirasida hamma narsani qilishda davom etishini" ta’kidladi.
Kremlda esa, WhatsAppga egalik qiluvchi Meta korporatsiyasi "Rossiya hokimiyati bilan muloqotga kirishsa" va Rossiya qonunchiligiga rioya qilishga tayyor bo‘lsa, "kelishish imkoniyati" paydo bo‘lishini aytdi. Prezident matbuot kotibi Dmitriy Peskov, Meta kompaniyasining murosasiz pozitsiyasi bilan "xizmatning to‘liq ishini tiklash imkoniyati yo‘qligini" ta’kidladi.
Mutaxassislar, vaqtinchalik texnik nosozliklarning sababi Roskomnadzor uskunalarining bir vaqtning o‘zida YouTube, Telegram va WhatsApp kabi bir nechta yirik xizmatlarni bloklash tufayli haddan tashqari yuklanishi bo‘lishi mumkinligini taxmin qilishdi. Rossiyada o‘tgan yildan beri milliy messenjer Max faoliyat ko‘rsatmoqda, u smartfonlarga majburiy o‘rnatilishi kerak.
Kreml ilgari, WhatsApp ishini tiklash imkoniyati faqat Meta korporatsiyasining Rossiya hokimiyati bilan hamkorlik qilish sharti bilan mumkinligini aytgan edi.

"Today, Russian authorities attempted to fully block WhatsApp in an effort to force people to switch to a state-controlled, surveillance-prone application. The attempt to leave over 100 million users without the right to private and secure communication is a step backward that can only lead to decreased safety for people in Russia," the company's statement said.
In response, the Kremlin indicated that "an opportunity to negotiate" would arise if Meta, which owns WhatsApp, "engages in dialogue with Russian authorities" and is willing to comply with Russian legislation. Presidential press secretary Dmitry Peskov emphasized that with Meta's uncompromising stance, "there is no chance of resuming full service operation."
Earlier, the Cnews portal reported that WhatsApp's domain disappeared from Roskomnadzor's DNS servers, making the service unusable in Russia. Authorities previously restricted access to YouTube in a similar manner.
Experts suggested that temporary technical failures might be due to overloaded Roskomnadzor equipment from simultaneously blocking several major services, including YouTube, Telegram, and WhatsApp. Russia has operated a national messenger, Max, mandatory for pre-installation on smartphones since last year.
The Kremlin previously stated that restoring WhatsApp's operation is possible only if Meta cooperates with Russian authorities.