AQSh harbiylari Eron ustidan bir necha hafta davom etishi mumkin bo‘lgan potentsial operatsiyaga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqda Reuters agentligiga AQSh ma’muriyatining ikki noma’lum vakili ma’lum qildi.
Oq uy Yaqin Sharqqa ikkinchi tashuvchini, shuningdek, qiruvchi samolyotlar, esmintslar va minglab harbiylarni joylashtirishni e’lon qildi. Oq uy matbuot kotibining o‘rinbosari Anna Kelli prezidentning Eron bilan bog‘liq harakatlar uchun "stolda barcha variantlar qolganini" aytdi. Pentagon vaziyatni sharhlashdan bosh tortdi.
AQSh Tehronning ehtimoliy javobidan kelib chiqadi, bu uzoq muddatli zarbalar almashinuviga olib kelishi mumkin. Fort-Bregg bazasiga tashrifi chog‘ida Tramp Eron bilan kelishish qiyin va ba’zan "qo‘rquvni singdirish kerak" deb aytdi.
Hududga eng yangi tashuvchi USS Gerald R. Ford yo‘naltirilmoqda, u allaqachon u yerda bo‘lgan USS Abraham Lincoln tashuvchisiga qo‘shiladi. Baholashlarga ko‘ra, kemaga Karib dengizidan joylashtirish zonasiga yetib borish uchun taxminan bir hafta kerak bo‘ladi.
Harbiy tayyorgarliklarga qaramay, diplomatik sa’y-harakatlar saqlanib qolmoqda. Keyingi muzokaralar raundi kelasi hafta Jenevada rejalashtirilgan. Manbalarga ko‘ra, amerikalik delegatsiyani maxsus elchilar Stiv Uitkoff va Jared Kushner vakillik qiladi, Eron tomoni bilan uchrashuv Omon vositachiligida o‘tkaziladi.

US military forces are preparing for a potential operation against Iran that could last several weeks, according to two anonymous sources within the US administration who spoke to Reuters.
Sources indicate that planning intensified following statements by US President Donald Trump, who noted that a change of power in the Islamic Republic "seems like the best thing that could happen." However, the American leader did not specify who might lead the country, only mentioning that there are "suitable people."
The White House announced the deployment of a second aircraft carrier to the Middle East, along with fighter jets, destroyers, and thousands of troops. White House Deputy Press Secretary Anna Kelly stated that the president has "all options on the table" regarding actions toward Iran. The Pentagon declined to comment on the situation.
The US anticipates a likely response from Tehran, which could lead to a prolonged exchange of strikes. During a visit to Fort Bragg, Trump remarked that negotiating with Iran is difficult and sometimes "it's necessary to instill fear."
The region will receive the newest aircraft carrier, USS Gerald R. Ford, which will join the already deployed USS Abraham Lincoln. Estimates suggest the ship will take about a week to reach the deployment zone from the Caribbean Sea.
Despite military preparations, diplomatic efforts continue. Another round of negotiations is scheduled for next week in Geneva. Sources report that the US delegation will be represented by special envoys Steve Whitkoff and Jared Kushner, with the meeting with the Iranian side mediated by Oman.