Hozirgi vaqtda Yevropa xavfsizligi AQShning "yadro soyaboni" orqali ta'minlanadi, bu Yevropa mamlakatlari hududida joylashtirilgan AQSh qurollarini o'z ichiga oladi. Shu bilan birga, faqat Frantsiya va Buyuk Britaniya kontinenta o'z yadro arsenaliga ega.
Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, Frantsiya prezidenti Emmanuel Makron yaqin kelajakda fransuz yadro qarshilik kuchlarini Yevropa ittifoqchilariga kengaytirishni taklif qilishi mumkin. Tegishli bayonot 13-15 fevral kunlari bo'lib o'tadigan Myunxen xavfsizlik konferentsiyasida yoki bu oyning oxirida eshitilishi kutilmoqda.
Biroq, AQShning "yadro soyaboni"ni fransuz bilan almashtirish Yevropa mamlakatlari uchun juda qimmatga tushishi mumkin. Bloomberg baholariga ko'ra, 2025 yilda Yevropa Ittifoqi mamlakatlari va Buyuk Britaniya mudofaa uchun 530 milliard dollardan ortiq mablag' ajratdi, asosan oddiy qurolli kuchlarni mustahkamlash uchun.
Frantsiya va Buyuk Britaniya birgalikda taxminan 400 ta joylashtirilgan yadro boshqalari bilan ta'minlangan, AQShda esa ularning soni 1670 ga yaqin. Bu ko'rsatkich Rossiya-AQShning SNV-III shartnomasi muddati tugagandan keyin oshishi mumkin.
Agentlik manbalari ta'kidlashicha, alohida Yevropa davlatlari nazariy jihatdan o'z yadro salohiyati elementlarini yaratishi mumkin, ammo buning uchun atom elektr stansiyalari, qimmat uran boyitish quvvatlari va yadro qurolini tarqatmaslik to'g'risidagi xalqaro kelishuvlarni buzishga siyosiy tayyorlik talab qilinadi.
Shu bilan birga, Bloomberg ta'kidlaganidek, Vashingtonning Yevropaning mudofaada ko'proq mustaqilligi zarurligi to'g'risidagi bayonotlari birinchi navbatda oddiy qurollarga tegishli. AQSh prezidenti Donald Tramp ommaviy va xususiy muzokaralarda AQSh yadro qarshiligini to'xtatish masalasini ko'tarmadi.

European states have begun discussing the possibility of forming their own nuclear deterrence system for the first time since the end of the Cold War, amid doubts about the reliability of U.S. military support. This is reported by Bloomberg, citing sources.
Currently, Europe's security is ensured by the U.S. "nuclear umbrella," which includes American weapons deployed on European territory. However, only France and the United Kingdom possess their own nuclear arsenals on the continent.
According to the agency, French President Emmanuel Macron may soon propose extending French nuclear deterrence forces to allies in Europe. The relevant statement is expected to be made at the Munich Security Conference, taking place from February 13 to 15, or later this month.
However, replacing the U.S. "nuclear umbrella" with a French one could be extremely costly for European countries. According to Bloomberg estimates, in 2025, EU countries and the UK already allocated over $530 billion for defense, primarily to strengthen conventional armed forces.
France and the UK together have approximately 400 deployed nuclear warheads, while the U.S. has around 1,670. This number could increase after the expiration of the Russian-American New START treaty.
Agency sources note that individual European states could theoretically create their own elements of nuclear capability, but this would require nuclear power plants, expensive uranium enrichment facilities, and political willingness to violate international non-proliferation agreements.
Meanwhile, as Bloomberg emphasizes, Washington's statements about the need for greater European autonomy in defense primarily concern conventional weapons. U.S. President Donald Trump has not publicly or in private negotiations raised the issue of ending American nuclear deterrence.