"O'zbekneftgaz" AJ O'zbekiston Futbol Assotsiatsiyasiga rasmiy xat yuborib, "Nasaf", "Buxoro" va "Bunyodkor" klublarini moliyalashtirishni to'xtatishini bildirdi. Kun.uz manbalari bu haqda xabar berdi.
Eslatib o'tamiz, Superliga-2025 mavsumida "Nasaf" uchinchi, "Bunyodkor" beshinchi, "Buxoro" esa o'n to'rtinchi o'rinni egalladi. Yangi milliy chempionat mavsumi 15 kundan keyin, 27-fevralda boshlanadi.
Yodda tutingki, 30-yanvar kuni Prezident yig'ilishida "O'zbekneftgaz"ning ustuvor vazifalari muhokama qilindi. Uchrashuvda kompaniyaning operatsion samaradorligini oshirishga alohida e'tibor qaratilishi, shu jumladan profilga oid bo'lmagan aktivlarni chiqarish, homiylik to'lovlarini to'xtatish va moliyaviy barqarorlikni ta'minlash uchun xarajatlarni optimallashtirish e'lon qilindi.

АО "Узбекнефтегаз" направило официальное письмо в Ассоциацию футбола Узбекистана, уведомив о прекращении финансирования клубов "Насаф", "Бухара" и "Бунёдкор". Об этом сообщил источник Kun.uz.
Для справки: в сезоне Суперлиги-2025 "Насаф" занял третье место, "Бунёдкор" — пятое, "Бухара" — четырнадцатое. Новый сезон национального чемпионата стартует через 15 дней — 27 февраля.
Напомним, 30 января на совещании у президента были рассмотрены приоритетные задачи "Узбекнефтегаза". В ходе встречи было отмечено, что особое внимание будет уделено повышению операционной эффективности компании, в том числе за счёт вывода непрофильных активов, прекращения спонсорских выплат и оптимизации расходов для обеспечения финансовой устойчивости.