27-30 yanvar kunlari O'zbekistonning 3 ta davlat idorasi kiberhujumga uchradi. Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning aytishicha, o'g'irlangan ma'lumotlar fuqaroning o'zi ishtirok etmasdan uning nomidan harakat qilish imkonini bermaydi, ammo firibgarlar tomonidan aldash vositasi sifatida foydalanishi mumkin.
2 fevral kuni O'zbekistonning 15 million fuqarosining shaxsiy ma'lumotlari oshkor bo'lgani haqida ma'lumot tarqaldi. Raqamli texnologiyalar vazirligida bo'lib o'tgan matbuot anjumanida kiberhujum tafsilotlari va uning oqibatlari tushuntirildi, deb xabar beradi Kun.uz muxbiri.
Vazir Sherzod Shermatovning so'zlariga ko'ra, 2026-yil 27-30 yanvar kunlari 3 ta davlat idorasining axborot tizimlariga kiberhujumlar amalga oshirilgan. Natijada, ijtimoiy tarmoqlarda xabar qilinganidek 15 million emas, balki taxminan 60 ming fuqaroning ma'lumotlari oshkor bo'lgan.
Rasmiy manbalarning ma'lumotlariga ko'ra, kiberhujum oqibatlarini bartaraf etish uchun axborot infratuzilmasiga ruxsatsiz kirish imkoniyatlari tezda cheklangan va texnik himoya vositalari kuchaytirilgan.
Bundan tashqari, Yagona identifikatsiya tizimi OneIDda qo'shimcha xavfsizlik choralari joriy etilgan. Shaxsiy ma'lumotlarni boshqa tizimlarga uzatishni faqat ularning egasi roziligi bilan ta'minlash yoki cheklash imkoniyati yaratilgan.
Shunday ma'lumotlar mavjud bo'lsa ham, firibgarlar fuqaroning o'zi ishtirok etmasdan uning nomidan har qanday harakatni amalga oshira olmaydi. Shu munosabat bilan ular qo'shimcha ma'lumot olish uchun keyingi urinishlar qilishi mumkin.
Shu bilan birga, olingan ma'lumotlar massivi yovuz niyatli shaxslar tomonidan keyinchalik fuqarolarni aldash vositasi sifatida foydalanishi mumkin.

From January 27 to 30, three government agencies in Uzbekistan were targeted by cyberattacks. According to Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov, the stolen data does not allow actions to be taken on behalf of a citizen without their participation, but can be used by fraudsters as a tool for deception.
On February 2, information spread about a leak of personal data of 15 million citizens of Uzbekistan. At a press conference at the Ministry of Digital Technologies, details of the cyberattack and its consequences were explained, reports a Kun.uz correspondent.
According to Minister Sherzod Shermatov, from January 27 to 30, 2026, cyberattacks were carried out on the information systems of three government agencies. As a result, data of not 15 million, as reported on social media, but about 60,000 citizens was leaked.
According to official sources, to address the consequences of the cyberattack, unauthorized access to the information infrastructure was promptly restricted, and technical protection measures were strengthened.
Additionally, additional security measures have been implemented in the Unified Identification System OneID. The ability to provide or restrict the transfer of personal data to other systems solely with the consent of their owner has been created.
It is emphasized that a "personal data leak" does not mean hacking a citizen's personal account. It may involve obtaining separate details such as surname, name, date of birth, address, or phone number.
It is noted that even with such data, fraudsters cannot take any actions on behalf of a citizen without their personal involvement. In this regard, they may make subsequent attempts to obtain additional information.
At the same time, the obtained data set can be used by malicious actors in the future as a means to mislead citizens.