Yil boshidan boshlab Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasiga qattiq maishiy chiqindilarni olib ketish xizmatlari bilan bog'liq 850 dan ortiq murojaatlar kelib tushdi.
Fuqarolar chiqindilarni olib ketishdagi kechikishlar, xizmat ko'rsatishning past sifati, shartnoma shartlarini buzish, shuningdek, xizmat ko'rsatuvchi tashkilotlar tomonidan asossiz qarz hisoblash haqida shikoyat qilishdi. Ba'zi hollarda bunday qarzlar iste'molchilarning elektr energiyasini to'lash imkoniyatini cheklab qo'ydi, bu esa qo'shimcha da'volarni keltirib chiqardi.
O'tkazilgan tekshiruv shuni ko'rsatdiki, ba'zi hududlarda chiqindilarni olib ketishning belgilangan chastotasi qo'llanilmayapti, aholiga esa etarli asoslarsiz hisob-fakturalar yuborilgan. Eng ko'p shikoyatlar Namangan, Qashqadaryo, Jizzax, Toshkent va Farg'ona viloyatlarida qayd etilgan.
Idorada eslatib o'tilishicha, qonunchilikka muvofiq xizmatlar belgilangan muddatlarda ko'rsatilishi kerak, agar ular yo'q yoki noto'g'ri sifatda bo'lsa, iste'molchilar tegishli davr uchun to'lov qilmaslik huquqiga ega.

Since the beginning of the year, the Committee for Competition Development and Consumer Rights Protection has received over 850 complaints related to solid waste removal services.
Citizens complained about delays in waste removal, low service quality, violation of contract terms, and unjustified debt accruals by service organizations. In some cases, such debts limited consumers' ability to pay for electricity, leading to additional grievances.
An inspection revealed that in some regions, the established frequency of waste removal is not being adhered to, and residents were billed without sufficient grounds. The highest number of complaints were recorded in Namangan, Kashkadarya, Jizzakh, Tashkent, and Fergana regions.
To protect citizens' rights, the committee sent a request to the Agency for Waste Management and Circular Economy Development, demanding timely and quality waste removal, elimination of unjustified charges, and a review of restrictions on electricity payments.
The agency reminded that, in accordance with legislation, services must be provided within established deadlines, and if they are absent or of poor quality, consumers have the right not to pay for the corresponding period.