27-30 yanvar kunlari O'zbekistonning 3 ta davlat idorasi kiberhujumga uchradi. Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning so'zlariga ko'ra, o'g'irlangan ma'lumotlar fuqaroning o'zi ishtirok etmasdan uning nomidan harakat qilish imkonini bermaydi, ammo firibgarlar tomonidan aldash vositasi sifatida ishlatilishi mumkin.
2 fevral kuni O'zbekistonning 15 million fuqarosining shaxsiy ma'lumotlari oshkor bo'lgani haqida ma'lumot tarqaldi. Raqamli texnologiyalar vazirligida bo'lib o'tgan matbuot anjumanida kiberhujum tafsilotlari va uning oqibatlari tushuntirildi.
Vazir Sherzod Shermatovning aytishicha, 2026-yil 27-30 yanvar kunlari 3 ta davlat idorasining axborot tizimlariga kiberhujumlar amalga oshirilgan. Natijada, ijtimoiy tarmoqlarda xabar qilinganidek, 15 million emas, balki taxminan 60 ming fuqaroning ma'lumotlari oshkor bo'lgan.
Rasmiylarning ma'lumotlariga ko'ra, kiberhujum oqibatlarini bartaraf etish uchun axborot infratuzilmasiga ruxsatsiz kirish imkoniyatlari tezda cheklangan va texnik himoya vositalari kuchaytirilgan.
Bundan tashqari, OneID Yagona identifikatsiya tizimida qo'shimcha xavfsizlik choralari joriy etilgan. Shaxsiy ma'lumotlarni boshqa tizimlarga uzatishni faqat ularning egasi roziligi bilan ta'minlash yoki cheklash imkoniyati yaratilgan.
Shunday ma'lumotlarga ega bo'lsa ham, firibgarlar fuqaroning shaxsiy ishtirokisiz uning nomidan har qanday harakatni amalga oshira olmaydi. Shu munosabat bilan ular qo'shimcha ma'lumot olish uchun keyingi urinishlar qilishlari mumkin.
Shu bilan birga, olingan ma'lumotlar massasi yovuz niyatli shaxslar tomonidan keyinchalik fuqarolarni aldash vositasi sifatida ishlatilishi mumkin.

From January 27 to 30, three government agencies in Uzbekistan were targeted by cyberattacks. According to Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov, the stolen data does not allow actions to be taken on behalf of a citizen without their participation, but could be used by fraudsters as a tool for deception.
On February 2, information spread about a leak of personal data of 15 million citizens of Uzbekistan. At a press conference at the Ministry of Digital Technologies, details of the cyberattack and its consequences were explained.
Minister Sherzod Shermatov stated that from January 27 to 30, 2026, cyberattacks were carried out on the information systems of three government agencies. As a result, data of not 15 million, as reported on social media, but approximately 60,000 citizens was leaked.
According to officials, to address the consequences of the cyberattack, unauthorized access to the information infrastructure was promptly restricted, and technical protection measures were strengthened.
Additionally, enhanced security measures have been implemented in the Unified Identification System OneID. A capability has been created to allow or restrict the transfer of personal data to other systems solely with the consent of the data owner.
It is emphasized that a "personal data leak" does not mean hacking a citizen's personal account. It may involve obtaining specific details such as surname, name, date of birth, address, or phone number.
It is noted that even with such data, fraudsters cannot perform any actions on behalf of a citizen without their personal involvement. In this regard, they may make subsequent attempts to obtain additional information.
At the same time, the obtained data set could be used by malicious actors in the future as a means to mislead citizens.