O‘zbekistonda 3D-bioprinterlar uchun ishlatiladigan biochiqindilar asosini olishning innovatsion usuli yaratildi. Ishlanmani O‘zbekiston Fanlar akademiyasi O‘simlik moddalari kimyosi institutining yosh tadqiqotchisi Olimjon Boymatov taqdim etdi.
Foto: O‘zA
Olim mahalliy o‘simliklarning polisaxaridlaridan inson hujayralari hayoti va rivojlanishi uchun muhit bo‘la oladigan gidrogel yaratish uchun foydalanishni taklif qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yangi material biologik muvofiq, organizm uchun xavfsiz va xorijiy analoglarga nisbatan sezilarli darajada arzonroq.
Ishlanma Germaniyadagi ilmiy stajirovka natijasida yuzaga keldi. Loyiha Intellektual mulk agentligi tomonidan ijobiy xulosaga ega bo‘ldi va hozirda patentlash jarayonidan o‘tmoqda.
Ishlab chiqaruvchi fikriga ko‘ra, texnologiya sun'iy to‘qimalar va organlarni chop etish uchun istiqbollarni ochadi, bu kelajakda donor organlarga bo‘lgan bog‘liqlikni kamaytirib, minglab bemorlarning hayotini saqlab qolishi mumkin. Jahon amaliyotida tomirlar, teri, qg‘ilg‘a, shuningdek yurak, jigar va buyrak kabi organlarni 3D-chop etish imkoniyati allaqachon namoyish etilgan.
Ilgari Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Ilg‘or texnologiyalar markazi olimlari mamlakat tarixida birinchi marta O‘zbekiston aholisining genomlarini to‘liq dekodlash va tahlil qildi. Aniqlangan mutatsiyalarning deyarli uchdan bir qismi jahon faniga ilgari noma’lum bo‘lib, xalqaro ma’lumotlar bazalariga kiritildi.

In Uzbekistan, an innovative method for producing the base for bioinks used in 3D bioprinters has been created. The development was presented by young researcher Olimjon Boymatov from the Institute of Chemistry of Plant Substances at the Academy of Sciences of Uzbekistan.
Photo: UzA
The scientist proposed using polysaccharides from local plants to create a hydrogel capable of serving as a medium for the life and development of human cells. According to him, the new material is biocompatible, safe for the body, and significantly cheaper than foreign analogues.
The development resulted from a scientific internship in Germany. The project has already received a positive conclusion from the Intellectual Property Agency and is currently undergoing the patenting procedure.
According to the developer, the technology opens prospects for printing artificial tissues and organs, which in the future could reduce dependence on donor organs and save the lives of thousands of patients. In global practice, the possibility of 3D printing blood vessels, skin, cartilage, and organs such as the heart, liver, and kidneys has already been demonstrated.
Previously, scientists from the Center for Advanced Technologies under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovations, for the first time in the country's history, fully decoded and analyzed the genomes of residents of Uzbekistan. Nearly one-third of the identified mutations were previously unknown to world science and were entered into international databases.