O‘zbekistonda 3D-bioprinterlar uchun ishlatiladigan biochiqindilar asosini olishning innovatsion usuli yaratildi. Ishlanmani O‘zbekiston Fanlar akademiyasi O‘simlik moddalari kimyosi institutining yosh tadqiqotchisi Olimjon Boymatov taqdim etdi.
Foto: O‘zA
Olim mahalliy o‘simliklarning polisaxaridlaridan inson hujayralari hayoti va rivojlanishi uchun muhit bo‘la oladigan gidrogel yaratish uchun foydalanishni taklif qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yangi material biologik muvofiq, organizm uchun xavfsiz va xorijiy analoglarga nisbatan sezilarli darajada arzonroq.
Ishlanma Germaniyadagi ilmiy stajirovka natijasida yuzaga keldi. Loyiha Intellektual mulk agentligi tomonidan ijobiy xulosaga ega bo‘ldi va hozirda patentlash jarayonidan o‘tmoqda.
Ishlab chiqaruvchi fikriga ko‘ra, texnologiya sun'iy to‘qimalar va organlarni chop etish uchun istiqbollarni ochadi, bu kelajakda donor organlarga bo‘lgan bog‘liqlikni kamaytirib, minglab bemorlarning hayotini saqlab qolishi mumkin. Jahon amaliyotida tomirlar, teri, qg‘ilg‘a, shuningdek yurak, jigar va buyrak kabi organlarni 3D-chop etish imkoniyati allaqachon namoyish etilgan.
Ilgari Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Ilg‘or texnologiyalar markazi olimlari mamlakat tarixida birinchi marta O‘zbekiston aholisining genomlarini to‘liq dekodlash va tahlil qildi. Aniqlangan mutatsiyalarning deyarli uchdan bir qismi jahon faniga ilgari noma’lum bo‘lib, xalqaro ma’lumotlar bazalariga kiritildi.

В Узбекистане создан инновационный метод получения основы для биочернил, используемых в 3D-биопринтерах. Разработку представил молодой исследователь Института химии растительных веществ Академии наук Узбекистана Олимжон Бойматов.
Фото: УзА
Ученый предложил использовать полисахариды местных растений для создания гидрогеля, способного служить средой для жизни и развития человеческих клеток. По его словам, новый материал является биосовместимым, безопасным для организма и значительно дешевле зарубежных аналогов.
Разработка стала результатом научной стажировки в Германии. Проект уже получил положительное заключение Агентства по интеллектуальной собственности и в настоящее время проходит процедуру патентования.
По мнению разработчика, технология открывает перспективы для печати искусственных тканей и органов, что в будущем может снизить зависимость от донорских органов и спасти жизни тысяч пациентов. В мировой практике уже продемонстрирована возможность 3D-печати сосудов, кожи, хрящей, а также таких органов, как сердце, печень и почки.
Ранее ученые Центра передовых технологий при Министерстве высшего образования, науки и инноваций впервые в истории страны полностью расшифровали и проанализировали геномы жителей Узбекистана. Почти треть выявленных мутаций оказалась ранее неизвестной мировой науке и была внесена в международные базы данных.