O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy sudya kengashi raisi tomonidan taqdim etilgan sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurash holati va adliyani amalga oshirishga to'sqinlik qiluvchi omillar haqidagi ma'lumotni tingladi.
O'zbekiston Respublikasining "Oliy sudya kengashi to'g'risida"gi Qonunining 9-moddasiga muvofiq, kengash raisi har yili Prezidentga tegishli hisobot taqdim etadi. Uchrashuv davomida ta'kidlanishicha, 2025-yil 26-dekabrdagi Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga Murojaatnomasida Prezident korrupsiyaga yo'l qo'yish amalga oshirilayotgan islohotlarga xiyonat ekanligini ta'kidlab, bu hodisaga qarshi kurash bo'yicha "favqulodda holat" e'lon qilgan.
Sudlar mustaqil hokimiyat tarmog'i sifatida korrupsiyadan xoli tizimni shakllantirishda namuna bo'lishi kerakligi ta'kidlandi. 2025-yilda Prezident farmoni bilan Oliy sudya kengashining vakolatlari kengaytirildi va kengash huzurida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash uchun Adliya akademiyasi tashkil etildi.
Ma'lum qilinishicha, 2025-yilda 135 nafar nomzod birinchi marta sudya lavozimlariga tayinlangan, 286 sudya qayta tayinlangan va 241 nafar tergov sudyasidan iborat korpus tuzilgan. Shu bilan birga, 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin to'xtatilgan. Xususan, 19 sudya qasamyod va Sudya axloqi kodeksi talablarini buzgani uchun ozod qilingan, uch nafari jinoiy javobgarlikka tortilgan, 58 nafari lavozimidan pastroqqa tushirilgan.
Baholash natijalariga ko'ra, 33 sudya keyingi ish uchun mos emas deb topilgan, 266 sudya intizomiy javobgarlikka tortilgan.
Sud faoliyatiga aralashuv holatlari bo'yicha Bosh prokuroraturaga beshta ko'rsatma kiritilgan. Kengashning rasmiy veb-saytida sudyalarning daxlsizligini buzish haqidagi xabarlarni tezkor yo'naltirish mexanizmi yaratilgan.
Sud hokimiyatining mustaqilligini ta'minlash doirasida hududiy sudlar raislarining 6 mingdan ortiq buyruqlari o'rganilgan. 231 holatda 314 sudyaga adliyani amalga oshirish bilan bog'liq bo'lmagan vazifalar yuklanganligi aniqlandi. Ushbu faktlar bo'yicha choralar ko'rilgan.
Shuningdek, kadrlar, moddiy-texnika va tashkiliy masalalar uchun javobgar bo'lgan sud ma'muriyati institutini yaratish bo'yicha xorijiy tajriba o'rganilmoqda. Intizomiy ishlarni ob'ektiv ko'rib chiqish uchun Sudyalar intizomiy kollegiyasini tashkil etish taklif qilingan.
Tashabbuslar orasida sudyalar va ularning oila a'zolarining mol-mulkini deklaratsiya qilish tizimini joriy etish, sud apparatlarida komplayens-nazoratni kiritish va xodimlarni qabul qilishning shaffof tartibini o'rnatish bor.
Sud tizimida gender tengligini ta'minlashga alohida e'tibor qaratilgan. Xususan, 10-mart - Xalqaro ayol sudyalar kuni nishonlash rejalari muhokama qilindi.
Prezident taqdim etilgan takliflarni qo'llab-quvvatladi va sud hokimiyatining mustaqilligini yanada mustahkamlash, sudyalarning daxlsizligini ta'minlash va adliyani amalga oshirishga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish bo'yicha tavsiyalar berdi.

In accordance with Article 9 of the Law "On the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan," the council's chairman annually submits a relevant report to the President. During the meeting, it was noted that in the Address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 26, 2025, the President emphasized that tolerating corruption is a betrayal of ongoing reforms and declared an "emergency situation" to combat this phenomenon.
It was stressed that courts, as an independent branch of government, should serve as an example in forming a system free from corruption. In 2025, by presidential decree, the powers of the Supreme Judicial Council were expanded, and a Justice Academy was established under the council to train highly qualified personnel.
It was reported that in 2025, 135 candidates were appointed as judges for the first time, 286 judges were reappointed, and a corps of 241 investigative judges was formed. At the same time, the powers of 59 judges were terminated early. Specifically, 19 judges were dismissed for violating their oath and the requirements of the Code of Judicial Ethics, three were held criminally liable, and 58 were demoted.
Based on evaluations, 33 judges were deemed unsuitable for further work, and 266 judges faced disciplinary action.
As part of ensuring the independence of the judiciary, over 6,000 orders from chairpersons of territorial courts were reviewed. It was found that in 231 cases, 314 judges were assigned duties unrelated to the administration of justice. Measures have been taken regarding these facts.
Foreign experience in establishing a judicial administration institute, which would be responsible for personnel, logistical, and organizational matters, is also being studied. It has been proposed to create a Disciplinary Collegium of Judges for objective consideration of disciplinary cases.
Special attention was given to ensuring gender equality in the judicial system. In particular, plans to celebrate March 10—International Women Judges Day—were discussed.
The President supported the presented proposals and provided recommendations for further strengthening the independence of the judiciary, ensuring judicial immunity, and eliminating factors hindering the administration of justice.