O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy sudya kengashi raisi tomonidan taqdim etilgan sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurash holati va adliyani amalga oshirishga to'sqinlik qiluvchi omillar haqidagi ma'lumotni tingladi.
O'zbekiston Respublikasining "Oliy sudya kengashi to'g'risida"gi Qonunining 9-moddasiga muvofiq, kengash raisi har yili Prezidentga tegishli hisobot taqdim etadi. Uchrashuv davomida ta'kidlanishicha, 2025-yil 26-dekabrdagi Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga Murojaatnomasida Prezident korrupsiyaga yo'l qo'yish amalga oshirilayotgan islohotlarga xiyonat ekanligini ta'kidlab, bu hodisaga qarshi kurash bo'yicha "favqulodda holat" e'lon qilgan.
Sudlar mustaqil hokimiyat tarmog'i sifatida korrupsiyadan xoli tizimni shakllantirishda namuna bo'lishi kerakligi ta'kidlandi. 2025-yilda Prezident farmoni bilan Oliy sudya kengashining vakolatlari kengaytirildi va kengash huzurida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash uchun Adliya akademiyasi tashkil etildi.
Ma'lum qilinishicha, 2025-yilda 135 nafar nomzod birinchi marta sudya lavozimlariga tayinlangan, 286 sudya qayta tayinlangan va 241 nafar tergov sudyasidan iborat korpus tuzilgan. Shu bilan birga, 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin to'xtatilgan. Xususan, 19 sudya qasamyod va Sudya axloqi kodeksi talablarini buzgani uchun ozod qilingan, uch nafari jinoiy javobgarlikka tortilgan, 58 nafari lavozimidan pastroqqa tushirilgan.
Baholash natijalariga ko'ra, 33 sudya keyingi ish uchun mos emas deb topilgan, 266 sudya intizomiy javobgarlikka tortilgan.
Sud faoliyatiga aralashuv holatlari bo'yicha Bosh prokuroraturaga beshta ko'rsatma kiritilgan. Kengashning rasmiy veb-saytida sudyalarning daxlsizligini buzish haqidagi xabarlarni tezkor yo'naltirish mexanizmi yaratilgan.
Sud hokimiyatining mustaqilligini ta'minlash doirasida hududiy sudlar raislarining 6 mingdan ortiq buyruqlari o'rganilgan. 231 holatda 314 sudyaga adliyani amalga oshirish bilan bog'liq bo'lmagan vazifalar yuklanganligi aniqlandi. Ushbu faktlar bo'yicha choralar ko'rilgan.
Shuningdek, kadrlar, moddiy-texnika va tashkiliy masalalar uchun javobgar bo'lgan sud ma'muriyati institutini yaratish bo'yicha xorijiy tajriba o'rganilmoqda. Intizomiy ishlarni ob'ektiv ko'rib chiqish uchun Sudyalar intizomiy kollegiyasini tashkil etish taklif qilingan.
Tashabbuslar orasida sudyalar va ularning oila a'zolarining mol-mulkini deklaratsiya qilish tizimini joriy etish, sud apparatlarida komplayens-nazoratni kiritish va xodimlarni qabul qilishning shaffof tartibini o'rnatish bor.
Sud tizimida gender tengligini ta'minlashga alohida e'tibor qaratilgan. Xususan, 10-mart - Xalqaro ayol sudyalar kuni nishonlash rejalari muhokama qilindi.
Prezident taqdim etilgan takliflarni qo'llab-quvvatladi va sud hokimiyatining mustaqilligini yanada mustahkamlash, sudyalarning daxlsizligini ta'minlash va adliyani amalga oshirishga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish bo'yicha tavsiyalar berdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 12 февраля заслушал информацию председателя Высшего судейского совета о факторах, препятствующих осуществлению правосудия, и состоянии противодействия коррупции в судебной системе.
В соответствии со статьей 9 Закона «О Высшем судейском совете Республики Узбекистан» глава совета ежегодно представляет Президенту соответствующий отчет. В ходе встречи было отмечено, что в Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана от 26 декабря 2025 года Президент подчеркнул: допущение коррупции является изменой проводимым реформам, и объявил «чрезвычайное положение» по борьбе с этим явлением.
Подчеркнуто, что суды как самостоятельная ветвь власти должны стать примером формирования системы, свободной от коррупции. В 2025 году указом Президента были расширены полномочия Высшего судейского совета, а при совете создана Академия правосудия для подготовки высококвалифицированных кадров.
Сообщалось, что в 2025 году 135 кандидатов впервые назначены на должности судей, 286 судей переназначены, а также сформирован корпус из 241 следственного судьи. Вместе с тем досрочно прекращены полномочия 59 судей. В частности, 19 судей освобождены за нарушение присяги и требований Кодекса судейской этики, трое привлечены к уголовной ответственности, 58 понижены в должности.
По итогам оценки 33 судьи признаны несоответствующими для дальнейшей работы, к дисциплинарной ответственности привлечены 266 судей.
По фактам вмешательства в деятельность судов в Генеральную прокуратуру внесено пять представлений. На официальном сайте совета создан механизм оперативного направления сообщений о нарушениях неприкосновенности судей.
В рамках обеспечения независимости судебной власти изучено более 6 тысяч приказов председателей территориальных судов. Выявлено, что в 231 случае на 314 судей были возложены обязанности, не связанные с отправлением правосудия. По данным фактам приняты меры.
Также изучается зарубежный опыт по созданию института судебного администрирования, который будет отвечать за кадровые, материально-технические и организационные вопросы. Предложено создать Дисциплинарную коллегию судей для объективного рассмотрения дисциплинарных дел.
Среди инициатив — внедрение системы декларирования имущества судей и членов их семей, введение комплаенс-контроля в аппаратах судов и установление прозрачного порядка приема сотрудников.
Отдельное внимание уделено обеспечению гендерного равенства в судебной системе. В частности, обсуждены планы по празднованию 10 марта — Международного дня женщин-судей.
Президент поддержал представленные предложения и дал рекомендации по дальнейшему укреплению независимости судебной власти, обеспечению неприкосновенности судей и устранению факторов, препятствующих осуществлению правосудия.