O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy sudya kengashi raisidan sud tizimida adolatni amalga oshirishga to'sqinlik qiluvchi omillar va korrupsiyaga qarshi kurash holati to'g'risidagi ma'lumotni eshitdi.
O'zbekiston Respublikasining "Oliy sudya kengashi to'g'risida"gi Qonunining 9-moddasiga muvofiq, kengash raisi har yili Prezidentga tegishli hisobotni taqdim etadi. Uchrashuv davomida, 2025-yil 26-dekabrdagi Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga Murojaatnomasida Prezident ta'kidlaganidek, korrupsiyaga yo'l qo'yish o'tkazilayotgan islohotlarga xiyonatdir va bu hodisaga qarshi kurash bo'yicha "favqulodda holat" e'lon qilindi.
Sudlar mustaqil hokimiyat tarmog'i sifatida korrupsiyadan xoli tizimni shakllantirishda namunaga aylanishi kerakligi ta'kidlandi. 2025-yilda Prezident farmoni bilan Oliy sudya kengashining vakolatlari kengaytirildi va kengash qoshida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash uchun Sud akademiyasi tashkil etildi.
Xabar qilinishicha, 2025-yilda 135 nafar nomzod birinchi marta sudya lavozimlariga tayinlandi, 286 nafar sudya qayta tayinlandi, shuningdek, 241 nafar tergov sudyasidan iborat korpus tuzildi. Shu bilan birga, 59 nafar sudyaning vakolatlari muddatidan oldin to'xtatildi. Xususan, 19 nafar sudya qasamyod va Sudya axloqi kodeksi talablarini buzgani uchun ozod qilindi, uch nafari jinoiy javobgarlikka tortildi, 58 nafari lavozimidan pastroqqa tushirildi.
Baholash natijalariga ko'ra, 33 nafar sudya keyingi ish uchun mos emas deb topildi, 266 nafar sudya intizomiy javobgarlikka tortildi.
Sudlar faoliyatiga aralashuv holatlari bo'yicha Bosh prokuroraturaga beshta ko'rsatma kiritildi. Kengashning rasmiy veb-saytida sudyalarning daxlsizligini buzish haqidagi xabarlarni tezkor yo'naltirish mexanizmi yaratildi.
Sud hokimiyatining mustaqilligini ta'minlash doirasida hududiy sudlar raislarining 6 mingdan ortiq buyruqlari o'rganildi. 231 holatda 314 nafar sudyaga sudlov bilan bog'liq bo'lmagan vazifalar yuklanganligi aniqlandi. Ushbu faktlar bo'yicha choralar ko'rildi.
Shuningdek, kadrlar, moddiy-texnika va tashkiliy masalalar uchun javobgar bo'lgan sud ma'muriyati institutini yaratish bo'yicha xorijiy tajriba o'rganilmoqda. Intizomiy ishlarni obyektiv ko'rib chiqish uchun Sudyalar intizomiy kollegiyasini tashkil etish taklif qilindi.
Tashabbuslar orasida — sudyalar va ularning oila a'zolarining mol-mulkini deklaratsiya qilish tizimini joriy etish, sud apparatlarida komplayens-nazoratni joriy qilish va xodimlarni qabul qilishning shaffof tartibini o'rnatish.
Alohida e'tibor sud tizimida gender tengligini ta'minlashga qaratildi. Xususan, 10-mart — Xalqaro ayol sudyalar kunini nishonlash rejalari muhokama qilindi.
Prezident taqdim etilgan takliflarni qo'llab-quvvatladi va sud hokimiyatining mustaqilligini yanada mustahkamlash, sudyalarning daxlsizligini ta'minlash va adolatni amalga oshirishga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish bo'yicha tavsiyalar berdi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on February 12 received a report from the Chairman of the Supreme Judicial Council on factors hindering the administration of justice and the state of anti-corruption efforts in the judicial system.
In accordance with Article 9 of the Law "On the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan," the council's chairman annually submits a relevant report to the President. During the meeting, it was noted that in the Address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 26, 2025, the President emphasized that tolerating corruption is a betrayal of ongoing reforms and declared a "state of emergency" to combat this phenomenon.
It was stressed that courts, as an independent branch of power, should become an example in forming a corruption-free system. In 2025, by presidential decree, the powers of the Supreme Judicial Council were expanded, and a Justice Academy was established under the council to train highly qualified personnel.
Based on evaluations, 33 judges were deemed unfit for further work, and 266 judges faced disciplinary action.
As part of ensuring judicial independence, over 6,000 orders from chairpersons of territorial courts were reviewed. It was found that in 231 cases, 314 judges were assigned duties unrelated to adjudication. Measures were taken regarding these facts.
Foreign experience in establishing a judicial administration institute, which would handle personnel, logistical, and organizational matters, is also being studied. It was proposed to create a Disciplinary Collegium of Judges for objective consideration of disciplinary cases.
Special attention was given to ensuring gender equality in the judicial system. In particular, plans to celebrate March 10—International Women Judges Day—were discussed.
The President supported the presented proposals and gave recommendations for further strengthening judicial independence, ensuring judicial immunity, and eliminating factors hindering the administration of justice.