Andijonda biznesmenni o‘ldirish uchun pullik qotil yollagan tashkilotlangan jinoyatchilar guruhi qo‘lga olindi. Buni Davlat xavfsizlik xizmati ma’lum qildi.
2026-yil 4-fevralda yakka tartibdagi tadbirkor ichki ishlar organlariga unga qarshi rejalashtirilgan suiqasd haqida ariza bilan murojaat qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 5 kishidan iborat tashkilotlangan guruh uning o‘ldirilishi uchun 1500 dollar to‘lashga kelishib olgan va qotil yollagan.
Paxtaobod tumani hududida ichki ishlar organlari, Davlat xavfsizlik xizmati va prokuratura xodimlari tomonidan maxsus operativ tadbir o‘tkazildi. Aniqlanishicha, OPG rahbari 42 yoshli, “Ronaldo” laqabli, ilgari Jinoyat kodeksining sakkiz moddasi bo‘yicha sudlangan erkakdir. U ilgari 7 marta sudlangan, 2000-yil tug‘ilgan, qayta-qayta jinoyat sodir etgan shaxsga biznesmenni o‘ldirish uchun 1500 dollar taklif qilgan va 300 000 so‘m avans berayotganda qo‘lga olingan.
Keyinchalik guruhning boshqa ishtirokchilari ham qo‘lga olindi: Paxtaobod tumani tibbiyot birlashmasi boshlig‘i “Bosh shifokor” laqabli, 42 yoshli “Bokschi” laqabli erkak, 1984-yil tug‘ilgan fuqaro, shuningdek 23 yoshli talaba.
Ushbu holat bo‘yicha guruh a’zolariga nisbatan Jinoyat kodeksining 25-moddasi, 97-moddasining 2-qismi “p” bandi – bir guruh shaxslar yoki tashkilotlangan guruh tomonidan sodir etilgan qasddan o‘ldirishga urinish bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Ilgari Samarqandda ham tanishini pullik ijrochi orqali o‘ldirishni tashkil qilishga urinayotgan shaxslar qo‘lga olingan edi.

In Andijan, an organized criminal group intending to arrange the murder of a businessman through a hired assassin has been detained. This was reported by the State Security Service.
On February 4, 2026, an individual entrepreneur filed a complaint with the internal affairs authorities about a planned assassination attempt against him. According to him, an organized group of 5 people agreed to his murder for $1,500 and hired a hitman.
In the Pakhtaabad district, a special operational measure was conducted by officers of the internal affairs agencies, the State Security Service, and the prosecutor's office. It was established that the leader of the organized criminal group is a 42-year-old man nicknamed "Ronaldo," previously convicted under eight articles of the Criminal Code. He offered $1,500 to a repeat offender, born in 2000 and previously convicted seven times, for the murder of the entrepreneur and was detained while handing over 300,000 soums as an advance.
Subsequently, other members of the group were also detained: the head of the Pakhtaabad district medical association nicknamed "Chief Doctor," a 42-year-old man nicknamed "Boxer," a citizen born in 1984, and a 23-year-old student.
In connection with this incident, a criminal case has been initiated against the group members under Article 25, Article 97 Part 2 Clause "p" of the Criminal Code — attempted intentional murder committed by a group of persons or an organized group.
Previously, in Samarkand, individuals attempting to organize the murder of an acquaintance through a hired executor were also detained.