Andijonda biznesmenni o‘ldirish uchun pullik qotil yollagan tashkilotlangan jinoyatchilar guruhi qo‘lga olindi. Buni Davlat xavfsizlik xizmati ma’lum qildi.
2026-yil 4-fevralda yakka tartibdagi tadbirkor ichki ishlar organlariga unga qarshi rejalashtirilgan suiqasd haqida ariza bilan murojaat qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 5 kishidan iborat tashkilotlangan guruh uning o‘ldirilishi uchun 1500 dollar to‘lashga kelishib olgan va qotil yollagan.
Paxtaobod tumani hududida ichki ishlar organlari, Davlat xavfsizlik xizmati va prokuratura xodimlari tomonidan maxsus operativ tadbir o‘tkazildi. Aniqlanishicha, OPG rahbari 42 yoshli, “Ronaldo” laqabli, ilgari Jinoyat kodeksining sakkiz moddasi bo‘yicha sudlangan erkakdir. U ilgari 7 marta sudlangan, 2000-yil tug‘ilgan, qayta-qayta jinoyat sodir etgan shaxsga biznesmenni o‘ldirish uchun 1500 dollar taklif qilgan va 300 000 so‘m avans berayotganda qo‘lga olingan.
Keyinchalik guruhning boshqa ishtirokchilari ham qo‘lga olindi: Paxtaobod tumani tibbiyot birlashmasi boshlig‘i “Bosh shifokor” laqabli, 42 yoshli “Bokschi” laqabli erkak, 1984-yil tug‘ilgan fuqaro, shuningdek 23 yoshli talaba.
Ushbu holat bo‘yicha guruh a’zolariga nisbatan Jinoyat kodeksining 25-moddasi, 97-moddasining 2-qismi “p” bandi – bir guruh shaxslar yoki tashkilotlangan guruh tomonidan sodir etilgan qasddan o‘ldirishga urinish bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Ilgari Samarqandda ham tanishini pullik ijrochi orqali o‘ldirishni tashkil qilishga urinayotgan shaxslar qo‘lga olingan edi.

В Андижане задержана организованная преступная группа, намеревавшаяся организовать убийство предпринимателя через наемного убийцу. Об этом сообщила Служба государственной безопасности.
4 февраля 2026 года индивидуальный предприниматель обратился в органы внутренних дел с заявлением о готовящемся на него покушении. По его словам, организованная группа из 5 человек договорилась об его убийстве за 1 500 долларов и наняла киллера.
На территории Пахтаабадского района сотрудниками органов внутренних дел, Службы государственной безопасности и прокуратуры было проведено специальное оперативное мероприятие. Установлено, что лидером ОПГ является 42-летний мужчина по кличке «Роналдо», ранее судимый по восьми статьям Уголовного кодекса. Он предложил ранее 7 раз судимому рецидивисту, 2000 года рождения, 1 500 долларов за убийство предпринимателя и был задержан при передаче 300 000 сумов.
В дальнейшем были задержаны и другие участники группы: глава Пахтаабадского районного медицинского объединения по кличке «Главврач», 42-летний мужчина по кличке «Боксер», гражданин 1984 года рождения, а также 23-летний студент.
По данному факту в отношении членов группы возбуждено уголовное дело по статье 25, статье 97 часть 2 пункт «п» Уголовного кодекса — покушение на умышленное убийство, совершенное группой лиц либо организованной группой.
Ранее в Самарканде также были задержаны лица, пытавшиеся организовать убийство знакомого через наемного исполнителя.