2026-yil yanvar oyida O‘zbekiston uy-joy bozorida narx dinamikasi o‘rtacha darajada saqlanib qoldi, bunda poytaxtning birinchi bozorida ancha sezilarli o‘sish qayd etildi. Toshkent shahridagi ijaraga berish bozori ham ijobiy dinamikani namoyish etdi. Bu haqda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining sharhida aytilgan.
Tahlilchilar ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar oyida 28,6 ming uy-joy sotib olish-sotish bitimi ro‘yxatga olingan, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan deyarli 12 foizga ko‘p. Yil boshidan buyon sotuvlar mamlakatning turli hududlarida o‘sishni ko‘rsatmoqda. Eng sezilarli dinamika Toshkentda qayd etildi, u umumiy bozor hajmining deyarli uchdan bir qismini tashkil etadi: bu yerda bitimlar soni 33,4 foizga oshdi, bu hududlar orasida eng yuqori ko‘rsatkich bo‘ldi. Samarqand viloyatida (26 foiz) va Sirdaryo viloyatida (24 foiz) ham sezilarli o‘sish qayd etildi.
Respublika bo‘yicha ikkinchi darajali uy-joy bozorida oy davomida narxlar o‘rtacha 0,9 foizga, yillik hisobda esa 8 foizga oshdi. Yil davomida eng yuqori o‘sish sur’atlari Surxondaryo viloyati va Sirdaryo viloyatida qayd etildi, bu yerda o‘rtacha uy-joy narxi taxminan 24 foizga oshdi. Xorazm viloyati va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘sish taxminan 16 foizni tashkil etdi.
Toshkentda ikkinchi darajali bozorda yanvar oyida o‘rtacha kvadrat metr narxi taxminan 1120 dollarga yetdi, oy davomida 0,6 foizga va yil davomida deyarli 2 foizga oshdi. Ikkinchi darajali uy-joy uchun eng yuqori yillik narx o‘sishi Yakkasaroy (5,7 foiz) va Mirabod (4,3 foiz) tumanlarida qayd etildi.
Poytaxtning birinchi bozorida ancha sezilarli o‘sish qayd etildi. O‘tgan yilning yanvar oyiga nisbatan yangi qurilgan binolarda o‘rtacha kvadrat metr narxi 9 foizdan ortiqga oshdi. Eng yuqori o‘sish sur’atlari Mirabod (18,4 foiz) va Mirzo Ulug‘bek (17,3 foiz) tumanlarida qayd etildi.
Ijara bozori ham ijobiy dinamikani ko‘rsatmoqda. Yanvar oyida Toshkentda uy-joy ijarasi uchun o‘rtacha narx kvadrat metr uchun taxminan 8,8 dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yil darajasiga nisbatan 9 foizga yuqori. Eng yuqori stavkalar markaziy tumanlarda — Mirabod, Shayxontohur, Yakkasaroy va Mirzo Ulug‘bekda saqlanib qolmoqda, bu yerda ijara o‘rtacha kvadrat metr uchun 11 dollarga yetadi.
Shu bilan birga, ijara stavkalarining o‘sishida eng sezilarli tezlashuv Olmazor, Yunusobod, Yashnobod, Chilanzar va Mirzo Ulug‘bek tumanlarida kuzatildi — o‘rtacha yil davomida taxminan 13 foiz.

In January 2026, price dynamics in Uzbekistan's real estate market remained moderate, with a more pronounced growth recorded in the capital's primary market. The rental market in Tashkent also demonstrated positive trends. This is stated in a review by the Center for Economic Research and Reforms.
According to analysts, 28.6 thousand real estate purchase-sale transactions were registered in January, which is almost 12% more compared to the same period last year. Since the beginning of the year, sales have shown growth in various regions of the country. The most notable dynamics were recorded in Tashkent, which accounts for almost a third of the total market volume: here, the number of transactions increased by 33.4%, the highest indicator among regions. Significant growth was also noted in Samarkand region (26%) and Syrdarya region (24%).
On the secondary housing market across the republic, prices rose by an average of 0.9% per month and by 8% year-on-year. The highest annual growth rates were recorded in Surkhandarya region and Syrdarya region, where the average housing cost increased by approximately 24%. In Khorezm region and the Republic of Karakalpakstan, growth was about 16%.
The rental market also shows positive dynamics. In January, the average cost of housing rental in Tashkent was about $8.8 per square meter, which is 9% higher than last year's level. The highest rates remain in central districts—Mirabad, Shaykhantakhur, Yakkasaray, and Mirzo Ulugbek—where rental averages reach $11 per square meter.
At the same time, the most noticeable acceleration in rental rate growth was observed in Almazar, Yunusabad, Yashnabad, Chilanzar, and Mirzo Ulugbek districts—averaging about 13% per year.