2026-yil yanvar oyida O'zbekiston uy-joy bozorida narx dinamikasi o'rtacha darajada saqlanib qoldi, shu bilan birga poytaxtning birinchi bozorida ancha sezilarli o'sish qayd etildi. Toshkent shahridagi ijaraga berish bozori ham ijobiy dinamikani namoyish etdi. Bu haqda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining sharhida aytilgan.
Tahlilchilarning ma'lumotlariga ko'ra, yanvar oyida 28,6 ming uy-joy sotib olish-sotish bitimi ro'yxatga olingan, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan deyarli 12% ko'p. Yil boshidan beri sotuvlar mamlakatning turli hududlarida o'sishni ko'rsatmoqda. Eng sezilarli dinamika Toshkent shahrida qayd etildi, bu umumiy bozor hajmining deyarli uchdan bir qismini tashkil etadi: bu erda bitimlar soni 33,4% ga oshdi, bu hududlar orasida eng yuqori ko'rsatkich bo'ldi. Samarqand viloyatida (26%) va Sirdaryo viloyatida (24%) ham sezilarli o'sish qayd etildi.
Respublika bo'yicha ikkilamchi uy-joy bozorida oy davomida narxlar o'rtacha 0,9% ga, yillik hisobda esa 8% ga oshdi. Yil davomida eng yuqori o'sish sur'atlari Surxondaryo viloyati va Sirdaryo viloyatida qayd etildi, bu erda o'rtacha uy-joy narxi taxminan 24% ga oshdi. Xorazm viloyati va Qoraqalpog'iston Respublikasida o'sish taxminan 16% ni tashkil etdi.
Toshkent shahrida yanvar oyida ikkilamchi bozordagi o'rtacha kvadrat metr narxi taxminan 1120 dollarga yetdi, oy davomida 0,6% ga va yil davomida deyarli 2% ga oshdi. Ikkilamchi uy-joy narxlarining eng yuqori yillik o'sishi Yakkasaroy (5,7%) va Mirabad (4,3%) tumanlarida qayd etildi.
Poytaxtning birinchi bozorida ancha sezilarli o'sish qayd etildi. O'tgan yilning yanvar oyiga nisbatan yangi qurilgan binolardagi o'rtacha kvadrat metr narxi 9% dan ortiq oshdi. Eng yuqori o'sish sur'atlari Mirabad (18,4%) va Mirzo Ulug'bek (17,3%) tumanlarida qayd etildi.
Ijaraga berish bozori ham ijobiy dinamikani ko'rsatmoqda. Yanvar oyida Toshkent shahrida uy-joy ijarasining o'rtacha narxi kvadrat metr uchun taxminan 8,8 dollarni tashkil etdi, bu o'tgan yilning darajasiga nisbatan 9% yuqori. Eng yuqori stavkalar markaziy tumanlarda — Mirabad, Shayxontohur, Yakkasaroy va Mirzo Ulug'bek tumanlarida saqlanib qoldi, bu erda ijara o'rtacha kvadrat metr uchun 11 dollarga yetadi.
Shu bilan birga, ijara stavkalarining o'sishidagi eng sezilarli tezlashuv Olmazor, Yunusobod, Yashnobod, Chilanzar va Mirzo Ulug'bek tumanlarida kuzatildi — o'rtacha yil davomida taxminan 13%.

In January 2026, price dynamics in Uzbekistan's real estate market remained moderate, with a more pronounced growth recorded in the primary market of the capital. The rental market in Tashkent also showed positive trends. This is stated in a review by the Center for Economic Research and Reforms.
According to analysts, 28.6 thousand real estate purchase and sale transactions were registered in January, which is almost 12% more compared to the same period last year. Since the beginning of the year, sales have shown growth in various regions of the country. The most noticeable dynamics were recorded in Tashkent, which accounts for almost a third of the total market volume: here, the number of transactions increased by 33.4%, the highest indicator among regions. Significant growth was also noted in Samarkand region (26%) and Syrdarya region (24%).
In the secondary housing market across the republic, prices increased by an average of 0.9% per month and by 8% year-on-year. The highest growth rates over the year were recorded in Surkhandarya region and Syrdarya region, where the average housing cost increased by approximately 24%. In Khorezm region and the Republic of Karakalpakstan, growth was about 16%.
In Tashkent, the average cost per square meter in the secondary market in January reached about $1,120, increasing by 0.6% per month and almost 2% year-on-year. The highest annual price growth for secondary housing was recorded in Yakkasaray (5.7%) and Mirabad (4.3%) districts.
The rental market also demonstrates positive dynamics. In January, the average cost of housing rental in Tashkent was about $8.8 per square meter, which is 9% higher than last year's level. The highest rates remain in central districts—Mirabad, Shaykhantakhur, Yakkasaray, and Mirzo Ulugbek, where rent averages $11 per square meter.
At the same time, the most noticeable acceleration in rental rate growth was observed in Almazar, Yunusabad, Yashnabad, Chilanzar, and Mirzo Ulugbek districts—on average about 13% per year.