O'zbekistonda telefon orqali amalga oshiriladigan firibgarlik holatlari ko'paymoqda, buning qurboni ko'pincha nafaqaxo‘r fuqarolar bo'lib qolmoqda. Firibgarlar noma'lum raqamlardan qo'ng'iroq qilib, yaqin kelajakda nafaqa oshirilishi mumkinligi bahonasida shaxsiy ma'lumotlar va bank kartalari tafsilotlarini olishga urinmoqda.
Foto: Vедомости
O'zbekiston Pensiya jamg'armasi ma'lum qilishicha, firibgarlar o'zlarini bank yoki jamg'arma xodimlari sifatida ko'rsatib, keyingi oydan boshlab nafaqa oshirilishini da'vo qilmoqda. "Qayta hisoblash"ni rasmiylashtirish uchun ular pasport ma'lumotlari, bank karta raqami, PINFL yoki SMS-dan kelgan tasdiqlash kodini so'raydi. Shu bilan birga, fuqarolarni ma'lumotlarni bermaslikda to'lov qayta hisoblanmasligi haqida noto'g'ri ma'lumot berish orqali aldashmoqda.
Jamg'armada ta'kidlashicha, xodimlar hech qachon telefon orqali shaxsiy ma'lumotlar yoki SMS xabarlaridan kelgan kodlarni so'ramaydi.
Fuqarolardan o'z pasport ma'lumotlari, bank kartalari tafhilotlari va boshqa maxfiy ma'lumotlarni begona odamlarga bermaslikka chaqirilmoqda. Shubhali qo'ng'iroqlar bo'lsa, Pensiya jamg'armasining ishonch telefoni 1271 raqamiga murojaat qilish yoki ichki ishlar organlariga 102 raqamiga xabar berish tavsiya etiladi.
Jamg'armada, shuningdek, nafaqaxo‘rlar va ularning qarindoshlaridan ehtiyotkor bo'lish va firibgarlarning hiylalariga berilmaslikka chaqirildi.

In Uzbekistan, there has been an increase in cases of telephone fraud, with pensioners increasingly becoming victims. Scammers call from unknown numbers and, under the pretext of an alleged upcoming pension increase, attempt to obtain personal data and bank card details.
As reported by the Pension Fund of Uzbekistan, fraudsters pose as bank or fund employees and claim that pensions will be increased starting next month. To "process" the recalculation, they ask for passport details, bank card numbers, PINFL, or confirmation codes from SMS messages. At the same time, they mislead citizens by stating that without providing this information, the payment will not be recalculated.
Citizens are urged not to disclose passport details, bank card information, or other confidential data to strangers. In case of suspicious calls, it is recommended to contact the Pension Fund's hotline at 1271 or report to the internal affairs authorities at 102.