Toshkentda Li 9 va BYD avtomobillari o'rtasida sodir bo'lgan yo'l-transport hodisasi nafaqat mashinalarning mustahkamligi, balki adliya tizimi uchun ham sinov bo'ldi: dastlabki sud hay'ati BYD haydovchisiga 798 million so'm moddiy zarar to'lashni buyurdi, ammo apellyatsiya instansiyasi bu qarorni bekor qilib, ishni qayta tekshirishga yubordi.
2025-yil 30-sentyabrda Toshkentning Mirzo Ulug'bek tumanida BYD va Li Auto L9 avtomobillari ishtirokida yo'l-transport hodisasi yuz berdi. Ijtimoiy tarmoqlarda e'lon qilingan surat va videolarga ko'ra, halokat natijasida Li 9 jiddiy shikastlandi.
Yo'l-transport hodisasi bo'yicha ma'muriy ish Mirzo Ulug'bek tumani jinoyat ishlari bo'yicha sudida ko'rib chiqildi. 2025-yil 23-dekabrdagi sud qaroriga ko'ra, BYD haydovchisi D.R. fuqarosi harakat yo'nalishini o'ngdan chapga o'zgartirishda Li 9 bilan to'qnashuvga sabab bo'ldi, uning haydovchisi F.J. fuqarosi edi.
Sud hujjatlarida BYD haydovchisi 53-qoidani buzgani ko'rsatilgan, unga ko'ra haydovchi harakatni boshlash, manevr yoki to'xtashdan oldin o'z harakatlari boshqa yo'l foydalanuvchilari uchun xavf tug'dirmasligiga ishonch hosil qilishi shart.
Ushbu yo'l-transport hodisasi BYD avtomobilidagi kamera tomonidan qayd etilgan. Yozuvda BYD 60–62 km/soat tezlikda harakatlanayotgani, Li 9 esa yuqori tezlikda harakatlanib, yo'nalishini o'zgartirgan BYDga tegib, ag'darilgani ko'rinadi.
2025-yil 1-dekabrdagi avtotexnik ekspertiza xulosasiga ko'ra, Li 9 ning halokat paytidagi tezligini aniqlash mumkin bo'lmagan. Shuningdek, agar BYD 2–3 metr masofada yo'nalishini o'zgartirgan bo'lsa, Li 9 ning 60 km/soat tezligida to'qnashuvning oldini olishning texnik imkoniyati bo'lmaganligi ko'rsatilgan.
Sud qarori bilan BYD haydovchisi 2 million 60 ming so'm jarimaga tortildi va unga Li 9 haydovchisi foydasiga 798 million so'm moddiy zarar undirish buyurildi. Li 9 haydovchisi sug'urta polisisizligi uchun 206 ming so'm jarimaga tortildi.
"Apellyatsiya instansiyasida tomonlarning dalillari muhokama qilindi, ish bo'yicha dastlabki tekshiruv to'liq hajmda o'tkazilmaganligi aniqlandi va bu kamchiliklarni sud jarayonida bartaraf etish imkoni yo'q", - deyilgan xabarda.
Natijada birinchi instansiya sudining qarori bekor qilinib, ish materiallari qo'shimcha tekshiruv o'tkazish uchun tegishli organlarga yuborildi. Sud aktiga rozi bo'lmagan tomon nazorat tartibida shikoyat berish huquqiga ega.
Hodisa Mirzo Ulug'bek tumanidagi Mustaqillik shohko'chasi 42A uy qarshisida sodir bo'ldi. Hodisa natijasida halok bo'lgan yoki og'ir jarohat olganlar yo'q. Li 9 haydovchisiga birinchi tibbiy yordam ko'rsatildi.