Toshkentda yana metall panjaralar va beton to'siqlar o'rnatilmoqda, ular 7 yil oldin piyodalar va haydovchilar uchun xavf tug'dirgani uchun olib tashlangan edi. Xarajatlar byudjet hisobidan qoplanmoqda. Shaharsozlik mutaxassislari ogohlantirmoqda: to'siqlar ko'rish maydonini yomonlashtiradi, tezlikni oshirishga sabab bo'ladi va o'limga olib keladigan yo'l-transport hodisalarining sonini ko'paytirishi mumkin. Ilgari buni tan olgan hokimiyat endi jim turmoqda.
Toshkent yo'llaridagi aksariyat beton ajratgichlar va metall panjaralar 2018 yilda demontaj qilingan edi. O'sha paytda ham Yo'l harakati xavfsizligi xizmati, ham hokimiyat bunday konstruksiyalar piyodalar va yo'l harakati ishtirokchilari uchun xavf tug'dirishini tan olgan edi.
Biroq 7 yil o'tgach, to'siqlar qayta o'rnatila boshlandi. Toshkent hokimi Shavkat Umurzoqovning 2025 yil may va iyul oylarida imzolagan qarorlari bilan ko'chalarning ajratish qismlarida panjaralar o'rnatish uchun 8,4 milliard so'm ajratildi. Bir qator magistrallarda yashil rangli mayda katakli panjaralar paydo bo'ldi.
Ochiq ma'lumotlarga ko'ra, 2025 yil 3 dekabrda tender o'tkazildi, unda 6 milliard so'm taklif bilan g'olib Qarshi Stroy Sentr MChJ deb e'lon qilindi.
Yaqinda Mirzo Ulug'bek ko'chasida o'rnatilgan panjara bir haftadan keyin demontaj qilindi. Gazeta.uz ma'lumotlariga ko'ra, sababi konstruksiyaning balandligining etarli emasligi edi. Qayta o'rnatish - endi balandroq versiyasi kutilmoqda.
Rasmiy ravishda ishlarning maqsadi yo'l harakati xavfsizligini oshirish va piyodalar ishtirokidagi yo'l-transport hodisalari sonini kamaytirish deb ta'kidlanmoqda. Biroq Kun.uz so'rovi bo'yicha mutaxassislar qarorni noto'g'ri deb hisoblamoqda.
"Bu xavfsizlik illuziyasini yaratadi va tezlikni oshiradi"
Shaharsozlik mutaxassisi Iskandar Soliyev muammoning uzoq vaqtdan beri mutaxassislar tomonidan tanqid qilinishini ta'kidlaydi. Uning so'zlariga ko'ra, zich shahar muhitida odamlar tabiiy ravishda eng qisqa yo'llarni qidiradi va ularga qulay bo'lgan joyda yo'lni kesib o'tishadi.
U ilgari shunga o'xshash panjaralar svetoforlar yonida - 50-100 metrgacha bo'lgan uchastkalarda piyodalarni "zebra" yo'lakka yo'naltirish uchun o'rnatilganini eslatadi. Shunga o'xshash qarorlar boshqa shaharlarda, xususan Andijonda ham qo'llanilgan.
Soliyevning fikricha, to'siqlarning mavjudligi haydovchilarda to'liq xavfsizlik illuziyasini shakllantirishi mumkin, bu psixologik jihatdan tezlikni oshirishga turtki beradi.
"Panjaralar qanday standartlar asosida ishlab chiqarilgan?"
2015-2016 yillarda Toshkent arxitektura institutida ishlagan shaharsozlik mutaxassisi Xusan Mukimov o'sha paytda to'siqlarni ommaviy o'rnatish nafaqat poytaxtda, balki viloyatlarda ham tarqalganini ta'kidlaydi.
Uning so'zlariga ko'ra, bunday qarorlar shaharsozlikning asosiy tamoyillariga mos kelmaydi va shaharning arxitektura ko'rinishini buzadi. Mutaxassisning ta'kidlashicha, normal hujjatlarda bunday talablar yo'q yoki faqat shahar chegarasidan tashqarida - yuqori tezlikda harakatlanadigan uchastkalarda ruxsat etiladi.
U shuningdek, yagona standartning yo'qligiga e'tibor qaratadi: konstruksiyalar balandligi va turi bo'yicha farq qiladi, ular qanday hisob-kitoblar va davlat me'yorlari asosida loyihalashtirilayotgani aniq emas.
"Bu - soliq to'lovchilar mablag'larini isrof qilish"
Yo'l harakati xavfsizligi bo'yicha mutaxassis Nosirjon Zokirov muammoning byudjet jihatini ta'kidlaydi. Uning so'zlariga ko'ra, eski panjaralarni demontaj qilish va yangilarini qayta o'rnatish ikki barobar xarajatlar deganidir.
U 2024 va 2025 yillarni solishtirganda yo'l-transport hodisalarida halok bo'lganlarning soni atigi 11 kishiga kamaygan ma'lumotlarni keltiradi - ko'rsatkich ahamiyatsiz. Mutaxassisning fikricha, qarorlar mutaxassislar bilan etarli maslahatlashmasdan qabul qilinmoqda.
Mutaxassislar qanday yechimlarni taklif qilmoqda?
Iskandar Soliyev panjaralar o'rnatish o'rniga quyidagilarni amalga oshirish kerak deb hisoblaydi:
U nuqtaviy yechimlarni ishlab chiqish uchun yo'l-transport hodisalari bo'yicha batafsil statistikani nashr etishning muhimligini ta'kidlaydi.
Xusan Mukimov o'z navbatida Toshkentga shaharsozlar, arxitektorlar va profil mutaxassislar ishtirokidagi professional transport strategiyasi kerak deb hisoblaydi. Uning fikricha, faqat kompleks tahlil qayerda yo'l qismini qisqartirish, qayerda yangi ko'chalar ochish va qayerda makonning funktsional maqsadini o'zgartirish kerakligini aniqlashga imkon beradi.
Nosirjon Zokirov qo'shimcha qiladi, bolalarni maktab dasturi darajasida yo'l harakati xavfsizligi qoidalarini o'qitishni kuchaytirish kerak.
Kun.uz tahririyati Toshkent hokimiyati va shahar yo'l harakati xavfsizligi boshqarmasiga so'rovlar yubordi, biroq rasmiy javoblarni kutib olamiz.