Keniyadagi huquq himoyasi tashkilotlari maʼlumotlariga ko‘ra, 2024-yilda o‘ldirilgan namoyishchilar xotirasiga bag‘ishlangan yig‘ilish chog‘ida hibsga olingan olti kishi politsiya tomonidan kaltaklangan va qiynoqqa solingan.
Amnesty International Kenya tashkilotining xabar berishicha, Collins Ochieng, Muteti Mulinge, Michael Ngigi, Elisha Alam, Fredrick Ojiro va Christine Walubengo ismli olti nafar keniyalik payshanba kuni hibsga olinganidan keyin bedarak yo‘qolgan.
Kenya Inson Huquqlari Komissiyasining qo‘shimcha qilishicha, olti nafar namoyishchi shanba kuni Nayrobining turli joylarida tashlab ketilgan holda topilgan, biroq yana bir namoyishchi – Davis Lichuma hanuzgacha bedarak yo‘qolgan.
“Topilgan uch nafar o‘rtoq politsiya hibsxonasida shafqatsizlarcha kaltaklanganliklarini aytmoqda”, deyiladi komissiya bayonotida.
Amnesty Kenya maʼlumotlariga ko‘ra, jabrlanganlar hozirda tibbiy muolaja olmoqda va ular hibsda bo‘lgan vaqtlarida kaltaklangan va qiynoqqa solingan.
Keniya ichki ishlar vaziri Kipchumba Murkomenning aytishicha, payshanba kuni mamlakat bo‘ylab 355 ga yaqin kishi hibsga olingan. Bu 2024-yilda xavfsizlik kuchlari tomonidan 60 kishining o‘ldirilgan norozilik namoyishlarining ikki yilligi munosabati bilan bo‘lib o‘tgan.
Huquq himoyasi tashkilotlari ushbu qiynoq holatlari bo‘yicha mustaqil va xolis tergov o‘tkazilishini talab qilmoqda.
Sharqiy Afrika davlatida politsiya zo‘ravonligi va majburiy yo‘qotishlar uzoq tarixga ega. Politsiya nazorati organi maʼlumotlariga ko‘ra, 2024-yil iyun-iyul va 2025-yilning shu davrida Keniyadagi norozilik namoyishlarida kamida 127 kishi halok bo‘lgan.

По данным правозащитных организаций, шестеро кенийцев, задержанных во время памятного собрания в честь протестующих, убитых в 2024 году, подверглись избиениям и пыткам со стороны полиции.
Amnesty International Kenya сообщила, что шестеро граждан – Коллинз Очиенг, Мутети Мулинге, Майкл Нгиги, Элиша Алам, Фредрик Ожиро и Кристин Валубенго – пропали без вести после ареста в четверг.
Как добавила Комиссия по правам человека Кении, в субботу утром они были найдены брошенными в разных частях Найроби, однако один протестующий – Дэвис Личума – до сих пор числится пропавшим без вести.
«Трое товарищей, найденные ранее, сообщают, что подверглись жестоким избиениям в полицейских застенках», – говорится в заявлении комиссии.
По данным Amnesty Kenya, пострадавшие в настоящее время получают медицинскую помощь, утверждая, что их избивали и пытали во время содержания под стражей.
Министр внутренних дел Кении Кипчумба Муркомен заявил, что в четверг по всей стране были арестованы около 355 человек в связи с двухлетней годовщиной протестов 2024 года, в ходе которых силовики убили 60 человек.
Правозащитники требуют немедленного независимого и беспристрастного расследования этих пыток.
В восточноафриканской стране существует давняя история полицейского насилия и насильственных исчезновений. По данным полицейского надзорного органа, в ходе протестов в Кении в июне-июле 2024 года и в аналогичный период 2025 года погибли по меньшей мере 127 человек.