O‘zbekistonda o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining ruxsatsiz ishlatilishi bo‘yicha 234 ta holat aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oy davomida huquqni muhofaza qiluvchi organlar va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘m qiymatida – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy ishlatilganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblab chiqildi.
Bundan tashqari, energiya ishlatish qoidalarini buzish bilan bog‘liq holda 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olindi.
Qonunga muvofiq, qoidabuzar iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish qog‘ozlari huquqni muhofaza qiluvchi organlarga qo‘shimcha huquqiy ishlov berish uchun topshirildi.

В результате недавних проверок по Узбекистану выявлено 234 случая несанкционированного использования энергоресурсов потребителями, сообщила пресс-служба Узэнергоинспекции.
В сотрудничестве с правоохранительными органами и компаниями по снабжению электроэнергией и газом Узэнергоинспекция провела контрольные мероприятия в течение прошлого месяца. В результате было установлено, что 50,6 млн кВт·ч электроэнергии – стоимостью примерно 103 миллиарда сумов – и 12,4 млн кубометров природного газа – стоимостью около 32,6 миллиарда сумов – были потреблены незаконно. Общий финансовый ущерб пересчитан и составляет 135,67 миллиарда сумов.
В отношении нарушителей-потребителей приняты дисциплинарные меры в соответствии с законом, а соответствующие материалы дел переданы правоохранительным органам для дальнейшего правового рассмотрения.