Toshkent viloyati hokimiyati, internetda tarqalgan videoda chet ellik fuqaroning ochiq dalada qurol otayotgani ko‘rsatilganidan so‘ng, bir qurolni musodara qildi.
Kun.uz tahririyatiga yuborilgan videoda, harbiy bo‘lmagan shaxs sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi dalasida qurol otayotgani ko‘rsatilgan. Videoga ko‘ra, qurol optik nishon bilan jihozlangan AK-74 hujum miltig‘iga o‘xshardi. Shaxs nishon sifatida o‘rnatilgan plastik butilkalarga otishmoqda edi.
Video Xitojning WeChat ijtimoiy tarmog‘ida “Kevin Ke” nomli foydalanuvchi tomonidan, Yangiyo‘l shahri joylashuvi belgilangan holda joylashtirilgan. Videoni yozayotgan va otuvchi shaxslar xitoy tilida gaplashib, mineral suv butilkalari va kichik kola butilkalari kabi nishonlarga tegish haqida fikr bildirishgan.
Videoning tarqalishidan so‘ng, Toshkent viloyati Ichki ishlar boshqarmasi tergov boshladi. Boshqarma matbuot kotibi Bobur Tulaganovning aytishicha, videoda ko‘rinayotgan shaxslar Toshkent viloyatining Qibray tumanida ro‘yxatdan o‘tgan va hozirda Farg‘ona viloyatida yashaydi. Hokimiyat qurolning kelib chiqishi va qanday sharoitda olinganligini aniqlashni boshladi.
O‘zbekistonning “Qurol to‘g‘risida”gi qonuniga ko‘ra, jangovar qurollar va ularning o‘qlari faqat vakolatli davlat organlari va harbiy tuzilmalar tomonidan sotib olinishi, saqlanishi va ishlatilishi mumkin.
Viloyat huquq-tartibot organlarining keyingi tekshiruvlari shuni ko‘rsatdiki, voqeadagi qurol harbiy hujum miltig‘i emas, balki qonuniy ravishda egalik qilinadigan ov quroli edi. Viloyat Ichki ishlar boshqarmasi axborot xizmatining ma’lumotiga ko‘ra, ish tez ko‘rib chiqildi va videoda ko‘rinayotgan barcha shaxslar aniqlangan.
Tergovchilar aniqladiki, 2026-yil 20-yanvar kuni Y.Y. ismli fuqaro o‘zining litsenziyalangan ov qurolini Toshkent viloyati doirasida Q.H. ismli tanishiga noqonuniy tarzda topshirgan. Chet ellik fuqaro keyin quroldan dalada foydalangan, otish jarayoni esa videoga olingan va keyin WeChat’da ulashilgan.
Hokimiyat tasdiqladiki, voqea davomida hech qanday shaxs yoki hayvonga zarar yetkazilmagan.
Ma’muriy ish yuritish “Qurol va o‘qlar aylanishi tartibini tartibga soluvchi qoidalarni buzish”ni qamrab oluvchi Ma’muriy javobgarlik kodeksining 220-moddasi bo‘yicha boshlangan. Ov quroli va uning o‘qlari belgilangan tartibga muvofiq vaqtincha musodara qilingan.
Huquq-tartibot organlari aytdiki, yakuniy qonuniy qaror tergov tugagandan so‘ng qabul qilinadi va qo‘shimcha ma’lumotlar o‘z vaqtida taqdim etiladi.
Bu voqea, oldinroq Sirdaryo viloyatida xitoylik fuqarolar 2000 so‘mlik banknotni sigareta yoqish uchun yoqayotgani ko‘rsatilgan videodan so‘ng jarimaga tortilgan holatdan keyin sodir bo‘ldi. Sud qaroriga ko‘ra, har bir shaxs asosiy hisoblash miqdorining 100 barobari – 41,2 million so‘m miqdorida jarimaga tortildi va ularning mehnat shartnomalari keyinchalik ish beruvchi tomonidan bekor qilindi.

Власти Ташкентской области изъяли огнестрельное оружие после того, как в интернете распространилось видео, на котором иностранный гражданин стреляет из того, что изначально казалось штурмовой винтовкой, на открытом поле в Ташкентской области.
Кадры, отправленные в редакцию Kun.uz, показали невоенного человека, стреляющего из оружия на орошаемом сельскохозяйственном поле. На видео оружие напоминало штурмовую винтовку АК-74 с оптическим прицелом. Человек стрелял по пластиковым бутылкам, установленным в качестве мишеней.
Видео было опубликовано в китайской социальной сети WeChat пользователем под ником «Kevin Ke» с геометкой города Янгиюль. В видео слышно, как снимающий и стреляющий говорят на китайском языке, комментируя попадания по мишеням, таким как бутылки с минеральной водой и маленькие бутылки колы.
После публикации видео Управление внутренних дел Ташкентской области начало расследование. По словам пресс-секретаря управления Бобура Тулаганова, лица, замеченные на видео, зарегистрированы в Кибрайском районе Ташкентской области и в настоящее время проживают в Ферганской области. Власти начали выяснять происхождение оружия и обстоятельства его получения.
Согласно Закону Узбекистана «Об оружии», боевое огнестрельное оружие и его боеприпасы могут приобретаться, храниться и использоваться только уполномоченными государственными органами и военными структурами.
Последующие проверки региональных правоохранительных органов установили, что оружие, использованное в инциденте, не является военной штурмовой винтовкой, а представляет собой легально принадлежащее охотничье оружие. По информации службы информации УВД области, дело было оперативно рассмотрено, и все лица, появившиеся на видео, идентифицированы.
Следователи установили, что 20 января 2026 года гражданин по инициалам Y.Y. незаконно передал свое лицензированное охотничье оружие знакомому по инициалам Q.H. в Ташкентской области. Иностранный гражданин затем использовал оружие в поле, а процесс стрельбы был снят на видео и позже размещен в WeChat.
Власти подтвердили, что в результате инцидента не было причинено вреда людям или животным.
Возбуждено административное производство по статье 220 Кодекса об административной ответственности, которая охватывает нарушения правил оборота оружия и боеприпасов. Охотничье оружие и его боеприпасы временно изъяты в установленном порядке.
Правоохранительные органы заявили, что окончательное правовое решение будет принято по завершении расследования, и дополнительная информация будет предоставлена в установленные сроки.
Этот инцидент произошел после предыдущего случая в Сырдарьинской области с китайскими гражданами, которые были оштрафованы после видео, на котором они сжигали банкноту в 2000 сумов, чтобы прикурить сигарету. По решению суда каждый из них был оштрафован в 100 раз больше базовой расчетной суммы – на 41,2 миллиона сумов, а их трудовые договоры впоследствии были расторгнуты работодателем.