Oʻzbekiston bandlikni oshirish, xonadon daromadlarini koʻpaytirish va norasmiy ish bilan bandlikni kamaytirish boʻyicha keng qamrovli rejani eʼlon qildi. Dastur Jahon bankidan 100 million dollar miqdorida moliyaviy koʻmak olishni maqsad qilgan.
Foto: Spot
Dastur 2026-yilga moʻljallangan ambitsiyali maqsadlarni belgilab berdi: qashshoqlik darajasini 2,8% ga tushirish va ishsizlikni 4,5% ga kamaytirish. 37 ta "ustuvor" tumanlarda hokimiyat qashshoqlik chegarasidan past yashovchi aholi ulushini kamida yarmiga qisqartirishni maqsad qilmoqda, 33 ta "namuna" tuman va shaharlar esa deyarli ishsizlikdan xoli boʻlishi kutilmoqda.
Tashabbus 1 million kishiga barqaror ish bilan taʼminlash, 4 million fuqaroning daromadini oshirish, 1 million norasmiy ish oʻrinlarini qonuniylashtirish va talab yuqori boʻlgan kasblarda 120 ming mutaxassis tayyorlashni rejalashtirmoqda.
Kasbiy taʼlim islohotlari va sertifikatlash subsidiyalari
1-iyuldan boshlab milliy vauchelar tizimida ishtirok etayotgan oʻqituvchilar va kasb-hunar oʻqituvchilari oʻz sohalarida diplom yoki kasbiy malaka sertifikatiga ega boʻlishlari shart. Sertifikatlash yangi tashkil etilgan Malakani Baholash Markazlari orqali amalga oshiriladi.
Kasbiy taʼlimni qoʻllab-quvvatlash uchun 2028-yilgacha yangi subsidiyalar joriy etiladi.
Jahon banki moliyalashuvi va mehnat bozori islohotlari
Masʼul vazirliklarga tashabbusni qoʻllab-quvvatlash uchun Jahon bankidan 100 million dollar ajratish boʻyicha takliflar ishlab chiqish vazifasi yuklandi. Loyiha mehnat bozori islohotlari, kasbiy taʼlim va aholi uchun bandlik imkoniyatlarini yaxshilashga qaratiladi.
Hokimiyatlar dasturning moliyaviy ragʻbatlar, ishchi kuchi rivojlanishi va tuzilma islohotlarini birlashtirib, Oʻzbekistonda rasmiy iqtisodiyot va ijtimoiy barqarorlikni mustahkamlashga qaratilganligini taʼkidlamoqda.

Узбекистан представил комплексный план по повышению занятости, увеличению доходов домохозяйств и сокращению неформальной занятости, с целью привлечения $100 млн поддержки от Всемирного банка.
Фото: Spot
Программа устанавливает амбициозные цели на 2026 год: снижение уровня бедности до 2,8% и сокращение безработицы до 4,5%. В 37 "приоритетных" районах власти намерены сократить долю населения, живущего за чертой бедности, как минимум вдвое, а 33 "образцовых" района и города должны стать практически свободными от безработицы.
Инициатива планирует обеспечить стабильную занятость для 1 млн человек, повысить доходы 4 млн граждан, легализовать 1 млн неформальных рабочих мест и обучить 120 тыс. специалистов востребованным профессиям.
Реформы профессионального образования и субсидии на сертификацию
С 1 июля преподаватели и мастера профессионального обучения, участвующие в национальной системе ваучеров, должны иметь диплом или сертификат профессиональной квалификации в своей области. Сертификация будет осуществляться через вновь созданные Центры оценки квалификации.
Для поддержки профессионального образования до 2028 года будут введены новые субсидии.
Финансирование Всемирного банка и реформы рынка труда
Ответственным министерствам поручено разработать предложения по привлечению $100 млн от Всемирного банка для поддержки инициативы. Проект будет сосредоточен на реформах рынка труда, профессиональном обучении и улучшении возможностей занятости для населения.
Власти подчеркивают, что программа сочетает финансовые стимулы, развитие рабочей силы и структурные реформы для укрепления как формальной экономики, так и социальной стабильности в Узбекистане.