O‘zbekistonda o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslaridan 234 ta ruxsatsiz foydalanish holatlari aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oy davomida huquqni muhofaza qiluvchi organlar va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘m qiymatida – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy iste’mol qilinganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblandi.
Qonunga muvofiq, qoidabuzar iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish qog‘ozlari qo‘shimcha huquqiy ishlov berish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi.

Recent inspections across Uzbekistan uncovered 234 cases of unauthorized use of energy resources by consumers, according to a statement from the press service of Uzenergoinspeksiya.
Photo: Uzenergoinspeksiya
In cooperation with law enforcement agencies and electricity and gas supply companies, Uzenergoinspeksiya conducted control operations over the past month. As a result, 50.6 million kWh of electricity – worth approximately 103 billion UZS – and 12.4 million cubic meters of natural gas – valued at around 32.6 billion UZS – were found to have been illegally consumed. The total financial damage has been recalculated to 135.67 billion UZS.
Additionally, 471 administrative cases were officially registered in connection with violations of energy usage regulations.
Disciplinary actions were taken against the offending consumers in accordance with the law, and the relevant case files have been submitted to law enforcement authorities for further legal processing.
Source: https://kun.uz/en/news/2025/07/03/over-135-billion-uzs-worth-of-electricity-and-gas-stolen-in-june