Ish Almazor tumani jinoyat sudida sudya Alisher Turgunov raisligida ko‘rib chiqildi. B.T. deb belgilangan, 1995 yilda tug‘ilgan ayblanuvchi 2019 yil dekabridan ichki ishlar organlarida xizmat qilgan va 2023 yildan beri "Shon-Shuhrat" mahallasida profilaktika inspektori sifatida ishlagan.
"O‘lik joy kureri"dan giyohvandlik ishlab chiqaruvchisigacha
Ish materiallariga ko‘ra, 2025 yil aprel oyida B.T. O‘rta Osiyo, jumladan O‘zbekistonda sintetik giyohvandlik moddalarini sotish bilan shug‘ullanuvchi onlayn profil tomonidan Telegram orqali yollangan. Dastlab "o‘lik joy" kureri sifatida harakat qilib, u oldindan yashirilgan sintetik giyohvandlik moddalari paketlarini yig‘ib, ularni kichikroq miqdorlarga qayta qadoqlagan va belgilangan joylarga qayta tarqatgan. U to‘lovni kriptovalyutada olgan.
Tergovchilar aniq qilishicha, 2025 yil iyul oxiridan sentyabr oxirigacha B.T. o‘zining raqamli hamyoniga 10 831 dollar miqdorida kriptovalyuta olgan va 10 112 dollar miqdorida operatsiyalar olib borgan, shu bilan birga kriptoaktivlar muomalasi qonunchiligini ham buzgan.
2025 yil avgust oyida "Mixail Palovich" taxallusi ostida ishlayotgan onlayn aloqa orqali ko‘rsatmalar asosida inspektor sintetik giyohvandlik moddalarini qayta ishlash uchun vaqtincha laboratoriya tashkil qilishga rozi bo‘lgan. Shubhani qochish va ish joyiga yaqin bo‘lish uchun u laboratoriyani o‘zining rasmiy xizmat kvartirasida tashkil qilgan.
Unga yetkazib berilgan uskunalardan foydalanib va onlayn ko‘rsatmalarga amal qilib, B.T. suyuq sintetik moddalarni sotishga tayyor giyohvandlik moddalariga, jumladan mefedronga aylantirgan. Keyin u giyohvandlik moddalarini "o‘lik joy" usuli orqali tarqatgan, yashirinish joylarining geolokatsiya ma’lumotlari va fotosuratlarini o‘z rahbarlariga yuborgan. Har bir "o‘lik joy" uchun u ma’lumotlarga ko‘ra, 1500 dollargacha kriptovalyuta olgan.
2025 yil 27 sentyabrda Davlat xavfsizlik xizmati va Bojxona qo‘mitasi xodimlari qo‘shma operatsiya o‘tkazdi. Kuzatuv ostida bo‘lgan B.T. xizmat kvartirasidan chiqayotganda qo‘lga olindi.
Kvartirani tintish qilish natijasida sintetik giyohvandlik moddalarini ishlab chiqarish va qadoqlash uchun ishlatiladigan 335 dona uskuna topildi. Rasmiylar 10,5 kilogramm Alpha-PVP, 4 gramm "Spice" va giyohvandlik ishlab chiqarishda ishlatiladigan 588 gramm suyuq moddani musodara qildi. Barcha materiallar dalil sifatida hujjatlashtirildi.
Inspektorning Toshkent tumanidagi doimiy yashash joyini keyingi tintish qilish natijasida mulkda ko‘milgan va yashirilgan qo‘shimcha 430 gramm Alpha-PVP topildi.
Tergov paytida B.T. pushaymon bildirib, uni "oson pul" topish istagi harakatlantirganini aytdi. U tergovchilarga dastlab logistika bo‘yicha akademik ma’lumotiga mos keladigan yuk tashish bilan bog‘liq ish e’loni ko‘rinishidagi narsaga javob berganini aytdi. Avtomobil ijarasi to‘lovlari kabi moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelib, u keyinchalik giyohvandlik savdosi va ishlab chiqarishiga aylangan topshiriqlarni bajarishga rozi bo‘lgan.
U shuningdek, onlayn rahbari tomonidan oldingi harakatlarini oshkor qilish bilan tahdid qilinganidan keyin ham noqonuniy faoliyatini davom ettirganini da’vo qildi.
Sud B.T.ni Jinoyat kodeksining 273-moddasi 5-qismi (giyohvandlik moddalari va psixotrop moddalarni noqonuniy tayyorlash, olish, saqlash va tarqatish maqsadida sotish) hamda 278-8-moddasi 3-qismi (a) bandi (kriptoaktivlar muomalasi qonunchiligini buzish) bo‘yicha aybdor deb topdi.

Инспектор по профилактике Алмазарского района Ташкента приговорен к 12 годам лишения свободы за организацию лаборатории по производству синтетических наркотиков в своей служебной квартире и распространение наркотических средств через онлайн-каналы, постановил районный уголовный суд.
От "курьера мёртвых точек" до производителя наркотиков
Согласно материалам дела, в апреле 2025 года Б.Т. был завербован через Telegram онлайн-профилем, занимающимся продажей синтетических наркотиков в Центральной Азии, включая Узбекистан. Изначально действуя в качестве так называемого "курьера мёртвых точек", он собирал заранее спрятанные упаковки с синтетическими наркотиками, переупаковывал их в меньшие количества и перераспределял в назначенных местах. Он получал оплату в криптовалюте.
Следователи установили, что с конца июля по конец сентября 2025 года Б.Т. получил 10 831 доллар криптовалюты на свой цифровой кошелёк и провёл операции на сумму 10 112 долларов, тем самым также нарушив законодательство об обращении криптоактивов.
В августе 2025 года по указаниям онлайн-контакта, действующего под псевдонимом "Михаил Палович", инспектор согласился создать кустарную лабораторию для переработки синтетических наркотиков. Чтобы избежать подозрений и оставаться близко к месту работы, он организовал лабораторию в своей служебной квартире.
Используя доставленное ему оборудование и следуя онлайн-инструкциям, Б.Т. перерабатывал жидкие синтетические вещества в готовые к продаже наркотики, включая мефедрон. Впоследствии он распространял наркотики методом "мёртвых точек", отправляя геолокационные данные и фотографии мест укрытия своим кураторам. За каждую "мёртвую точку" он, по сообщениям, получал до 1500 долларов в криптовалюте.
При обыске квартиры было обнаружено 335 единиц оборудования, используемого для производства и упаковки синтетических наркотиков. Власти изъяли 10,5 килограммов Alpha-PVP, 4 грамма "Спайса" и 588 граммов жидкого вещества, используемого в производстве наркотиков. Все материалы были задокументированы в качестве доказательств.
Последующий обыск постоянного места жительства инспектора в Ташкентском районе выявил дополнительные 430 граммов Alpha-PVP, закопанных и спрятанных на территории.
В ходе следствия Б.Т. выразил раскаяние, заявив, что им двигало желание заработать "лёгкие деньги". Он сообщил следователям, что изначально откликнулся на то, что казалось объявлением о работе, связанной с грузоперевозками, что соответствовало его академическому образованию в области логистики. Столкнувшись с финансовыми трудностями, включая платежи по аренде автомобиля, он согласился выполнять задания, которые позже переросли в наркоторговлю и производство.