Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisining hisobotini ko'rib chiqdi. Hisobotda sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurash bo'yicha yangi tashabbuslar bayon etildi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Bu tashabbus hisobdorlik va sud tizimiga ishonchni oshirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyaga qarshi nazorat mexanizmini o'rnatish, shuningdek, sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlov asosida yollash rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas'uldir. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasdini buzgani yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmagani uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroq lavozimga tushirildi, 33 sudyaning vakolat muddati tugaganligi sababli ularni qayta tayinlashga yaroqsiz deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy jazo oldi.
O'tgan yili sud faoliyatiga aralashuv holatlari bilan bog'liq holda Bosh prokuror idorasiga besh murojaat yuborildi. Sudya immunitetini yanada himoya qilish maqsadida, Oliy Sud Kengashining rasmiy veb-saytida sudya daxlsizligini buzish holatlari haqida tezkor xabar berish mexanizmi joriy etildi.
Sud mustaqilligini himoya qilish choralari doirasida viloyat sudlari raislarining 6000 dan ortiq buyruqlari ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, sudya vazifalariga tegishli bo'lmagan mas'uliyatlar yuklangan buyruqlar aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rildi.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida, hokimiyatlar ilg'or xalqaro tajribalarni o'rganib, maxsus "sud ma'muriyati" institutini tashkil etishni rejalashtirmoqda. Bu tashkilot kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatlarni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolarni adolatli joriy etish uchun Sudya Intizomiy Kengashini tashkil etishni o'z ichiga oladi.
Yig'ilishda, shuningdek, ayollarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha davlat siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlashga tayyorgarlik ko'rish masalalari muhokama qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif qilingan choralarni qo'llab-quvvatladi va sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalar immunitetini himoya qilish va adolatli sud ishlariga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil olib borishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Среди ключевых предложений, обсуждавшихся на встрече, было введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана повысить подотчетность и общественное доверие к судебной власти. Кроме того, были предложены планы по созданию механизма контроля за соблюдением требований в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также введению открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно докладу, Высший судебный совет несет прямую ответственность за защиту судебной независимости и защиту судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты значительные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были прекращены досрочно. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судейской этики, а три судьи были привлечены к уголовной ответственности. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи сроки полномочий истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В прошлом году в Генеральную прокуратуру было направлено пять представлений в связи с случаями вмешательства в судебную деятельность. Для дальнейшей защиты судейского иммунитета на официальном сайте Высшего судебного совета был введен механизм оперативного сообщения о нарушениях неприкосновенности судей.
В рамках усилий по защите судебной независимости было рассмотрено более 6000 приказов, изданных председателями областных судов. В 231 случае, с участием 314 судей, были обнаружены приказы, возлагающие обязанности, не связанные с отправлением правосудия. Впоследствии были приняты меры по устранению таких практик.
Для освобождения судей от несвойственных обязанностей власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специального института "судебной администрации". Этот орган будет отвечать за управление персоналом, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, позволяя судьям сосредоточиться исключительно на судопроизводстве.
На встрече также был затронут вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики по поддержке женщин. Обсуждалась подготовка к празднованию 10 марта, Международного дня женщин-судей.