Toshkentda "Dna Motors" avtosalonining bir qancha rahbariyati xodimlari 10 milliard so‘mdan ortiq miqdordagi yirik firibgarlikda gumon qilinib qamoqqa olindi. Bu haqda zarar ko‘rgan fuqarolar ma’lumot berdi, shahar tergov organlari esa ma’lumotni tasdiqladi.
Foto: Dna motors
"Dna Motors" MChJ rasmiylariga qarshi jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Gumondorlar mijozlarga imtiyozli shartlarda Xitoy ishlab chiqarilgan elektr avtomobillarini yetkazib berishni va’da qilib, pulni o‘zlashtirib, mashinalarni yetkazib bermaganlikda ayblanmoqda.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, avtosalon ijtimoiy tarmoqlarda Xitoy elektr avtomobillarini arzon narx va qulay shartlarda sotishni faol targ‘ib qilgan. Bunga ishongan mijozlar sotib olish shartnomalarini imzolab, katta miqdorda oldindan to‘lov amalga oshirgan.
Biroq, mashinalar kelishilgan muddatlarda yetkazib berilmagan. Mijozlar shikoyat qilganda, avtosalon vakillari kerakli sertifikat hujjatlarining yo‘qligi yoki Xitoydagi hamkorlar bilan kelishmovchiliklar kabi sabablarni keltirgan.
Zarar ko‘rganlardan biri Sayfiddin Odilov 2025-yil 14-aprelda BYD Song Plus sotib olish uchun shartnoma imzolab, 347 million 150 ming so‘m to‘lagan. Avtosalon 15-20 ish kunida yetkazib berishni va’da qilgan, biroq bir necha oy o‘tib ham mashina yetkazib berilmagan.
Tergovchilarning fikricha, shunga o‘xshash sxema orqali kamida 35 fuqaro aldangan. Umumiy zarar 10 milliard so‘mdan oshgan, mablag‘lar kompaniya rahbarlarining shaxsiy ehtiyojlariga sarflangan.
Toshkent Ichki ishlar bosh boshqarmasi huzuridagi Tergov bo‘limi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi "a" bandi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atgan, bu maxsus yirik miqdordagi firibgarlikni nazarda tutadi.
Tergov doirasida kompaniya direktori Nargiz Saidnazirxonova va direktor o‘rinbosari Fazliddin Ziyayev sudgacha qamoqqa olingan. Yana bir direktor o‘rinbosari Jamoliddin Mirsalixov g‘oyibda qamoqqa olingan.

В Ташкенте задержаны несколько руководителей автосалона "Dna Motors" по подозрению в крупном мошенничестве на сумму более 10 миллиардов сумов. Об этом сообщили пострадавшие граждане, информация подтверждена следственными органами города.
Фото: Dna motors
Возбуждено уголовное дело в отношении должностных лиц ООО "Dna Motors". Подозреваемые обвиняются в организации схемы, по которой они якобы присвоили средства клиентов, обещая поставку китайских электромобилей на льготных условиях, но не выполнив обязательства.
По предварительным данным, автосалон активно продвигал привлекательные предложения в социальных сетях, рекламируя продажу китайских электромобилей по выгодным ценам и условиям. Доверяя этим заверениям, клиенты подписывали договоры купли-продажи и переводили значительные суммы авансом.
Однако автомобили не были доставлены в согласованные сроки. Когда клиенты выражали обеспокоенность, представители автосалона, как сообщается, ссылались на различные причины задержек, включая отсутствие необходимых сертификационных документов или предполагаемые разногласия с партнерами в Китае.
Один из пострадавших, Сайфиддин Одилов, 14 апреля 2025 года подписал контракт на покупку BYD Song Plus и заплатил 347 150 000 сумов. Автосалон обещал доставку в течение 15-20 рабочих дней. Спустя несколько месяцев автомобиль так и не был поставлен.
Следователи полагают, что по аналогичной схеме были обмануты не менее 35 граждан. Общий ущерб оценивается в более чем 10 миллиардов сумов, средства якобы потрачены на личные нужды руководителей компании.
Следственный отдел при Главном управлении внутренних дел Ташкента возбудил уголовное дело по пункту "а" части 4 статьи 168 Уголовного кодекса, касающейся мошенничества в особо крупном размере.
В рамках расследования директор компании Наргиз Саидназирханова и заместитель директора Фазлиддин Зияев помещены под стражу. Еще один заместитель директора Джамолиддин Мирсалихов задержан заочно.
Власти сообщают, что предварительное следствие завершено, уголовное дело направлено в суд для рассмотрения.