Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisi tomonidan sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha yangi tashabbuslar haqida hisobotni ko'rib chiqdi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Bu tashabbus hisobdorlik va sud tizimiga ishonchni oshirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyani oldini olish uchun muvofiqlik nazorati mexanizmini o'rnatish, shuningdek sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlov asosida yollash rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas'uldir. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sud qasamyodini buzganlik yoki Sud Etika Kodeksiga rioya qilmaganlik uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroq lavozimga tushirildi, 33 sudyaning vakolat muddati tugaganligi sababli ularni qayta tayinlashga yaroqsiz deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy jazoga tortildi.
O'tgan yili sud faoliyatiga aralashuv holatlari bilan bog'liq holda Bosh prokuror idorasiga beshta xabar yuborildi. Sudya immunitetini yanada himoya qilish maqsadida Oliy Sud Kengashining rasmiy veb-saytida tezkor xabar berish mexanizmi joriy etildi, bu sudya daxlsizligini buzish holatlarini darhol xabar qilish imkonini beradi.
Sud mustaqilligini himoya qilishga qaratilgan sa'y-harakatlar doirasida viloyat sudlari rahbarlari tomonidan chiqarilgan 6000 dan ortiq buyruqlar ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, buyruqlar adliya boshqaruviga bog'liq bo'lmagan mas'uliyatlar yuklanganligi aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rildi.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish uchun hokimiyatlar ilg'or xalqaro amaliyotlarni o'rganib, maxsus "sud ma'muriyati" institutini yaratishni rejalashtirmoqda. Bu organ kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud qarorlarini chiqarishga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolar qo'llashning xolis tartibini ta'minlash uchun Sud Intizomiy Kengashini yaratishni o'z ichiga oladi.
Yig'ilishda davlatning ayollarni qo'llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi ham muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlashga tayyorgarlik ko'rish muhokama qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif etilgan choralarni qo'llab-quvvatlab, sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalar immunitetini himoya qilish va adolatli adliya boshqaruviga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil olib borishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Среди ключевых предложений, обсуждавшихся на встрече, было введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана повысить подотчетность и общественное доверие к судебной власти. Кроме того, были представлены планы по созданию механизма контроля за соблюдением требований в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также по внедрению открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно докладу, Высший судебный совет несет прямую ответственность за защиту независимости судебной власти и защиту судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты значительные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были прекращены досрочно. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судебной этики, а трое судей подверглись уголовному преследованию. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи сроки полномочий истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В прошлом году в Генеральную прокуратуру было направлено пять сообщений в связи с случаями вмешательства в судебную деятельность. Для дальнейшей защиты судейского иммунитета на официальном сайте Высшего судебного совета был введен механизм оперативного информирования, позволяющий оперативно сообщать о нарушениях неприкосновенности судей.
В рамках усилий по защите независимости судебной власти было рассмотрено более 6000 приказов, изданных председателями региональных судов. В 231 случае, с участием 314 судей, было установлено, что приказы возлагали обязанности, не связанные с отправлением правосудия. Впоследствии были приняты меры по устранению такой практики.
Для освобождения судей от несвойственных обязанностей власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специального института "судебной администрации". Этот орган будет отвечать за управление кадрами, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, что позволит судьям сосредоточиться исключительно на отправлении правосудия.
На встрече также обсуждался вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики по поддержке женщин. Были обсуждены приготовления к празднованию 10 марта, Международного дня женщин-судей.