Tojikistonning Sanoat va yangi texnologiyalar vaziri Sherali Kabirning aytishicha, mamlakat 2025-yilda 2,8 million tonnadan ortiq ko'mir ishlab chiqargan. Dushanbeda bo'lib o'tgan matbuot anjumanida u ishlab chiqarish hajmi 2024-yilga nisbatan 235 ming tonna yoki 10% ga oshganini aytdi.
Ko'mir eksporti yil davomida keskin oshdi. Tojikiston 2025-yilda 558,7 ming tonna ko'mirni chet elga jo'natdi, bu o'tgan yilga nisbatan 42% ga o'sishni bildiradi.
Tojikiston ichkarisida 2,27 million tonna ko'mir ichki bozorda sotildi. Bu hajmning 800 ming tonnasi Dushanbe-2 issiqlik elektr stansiyasiga yetkazib berildi. Qariyb 451 ming tonna esa uy xo'jaliklariga sotildi.
Hukumat rahbarlari kelgusi yillarda yangi ko'mir korxonalarini qurish rejalari borligini aytdi. Tojikiston ko'mir sanoatiga investitsiyalarni jalb qilish va ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish uchun Rossiya, Xitoy, Yevropa Ittifoqi mamlakatlari va O'zbekistondan kompaniyalar bilan hamkorlik qilmoqda.

По словам министра промышленности и новых технологий Таджикистана Шерали Кабира, страна произвела более 2,8 миллиона тонн угля в 2025 году. Выступая на пресс-конференции в Душанбе, он сообщил, что объем производства увеличился на 235 тысяч тонн, или на 10%, по сравнению с 2024 годом.
Экспорт угля резко вырос за год. Таджикистан отправил за границу 558,7 тысяч тонн угля в 2025 году, что на 42% больше, чем годом ранее.
Узбекистан составил 99,91% от общего объема экспорта, закупив 558,2 тысяч тонн. Афганистан импортировал всего 474 тонны за тот же период.
Внутри Таджикистана 2,27 миллиона тонн угля было продано на внутреннем рынке. Из этого объема 800 тысяч тонн было поставлено на ТЭЦ «Душанбе-2». Почти 451 тысяча тонн было продано домашним хозяйствам.