Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisi tomonidan sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan yangi tashabbuslar haqidagi hisobotni ko'rib chiqdi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Bu tashabbus hisobdorlik va sud tizimiga ishonchni oshirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyaga qarshi nazorat mexanizmini o'rnatish, shuningdek, sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlash jarayonini joriy etish rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas'uldir. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasbini buzganlik yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmaganlik uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroqqa tushirildi, 33 sudyaning vakolat muddati tugaganligi sababli ular qayta tayinlash uchun mos emas deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy javobgarlikka tortildi.
Sud mustaqilligini himoya qilishga qaratilgan sa'y-harakatlar doirasida viloyat sudlari rahbarlari tomonidan chiqarilgan 6000 dan ortiq buyruqlar ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, buyruqlar adliya boshqaruviga bog'liq bo'lmagan mas'uliyatlar belgilaganligi aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rildi.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida hokimiyatlar ilg'or xalqaro amaliyotlarni o'rganib, maxsus "sud ma'muriyati" institutini tashkil etishni rejalashtirmoqda. Bu organ kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatlarni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolar qo'llash uchun xolis protsedurani ta'minlash maqsadida Sudya Intizomiy Kengashini tashkil etishni o'z ichiga oladi.
Yig'ilishda, shuningdek, davlatning ayollarni qo'llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlash uchun tayyorgarliklar muhokama qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif qilingan choralarni qo'llab-quvvatlab, sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalar immunitetini himoya qilish va adolatli adliya boshqaruviga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil olib borishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 12 февраля рассмотрел отчет председателя Высшего судебного совета, в котором изложены новые инициативы, направленные на укрепление судебной независимости, повышение прозрачности и предотвращение коррупции в судебной системе.
Среди ключевых предложений, обсуждавшихся на встрече, было введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана повысить подотчетность и общественное доверие к судебной власти. Кроме того, были представлены планы по созданию механизма контроля за соблюдением требований в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также введению открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно отчету, Высший судебный совет несет прямую ответственность за защиту судебной независимости и охрану судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты значительные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были досрочно прекращены. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судебной этики, а трое судей были привлечены к уголовной ответственности. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи сроки полномочий истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В прошлом году в Генеральную прокуратуру было направлено пять представлений в связи с случаями вмешательства в судебную деятельность. Для дальнейшей защиты судейского иммунитета на официальном сайте Высшего судебного совета был введен механизм оперативного информирования о нарушениях неприкосновенности судей.
В рамках усилий по защите судебной независимости было рассмотрено более 6000 приказов, изданных председателями областных судов. В 231 случае, с участием 314 судей, было установлено, что приказы возлагали обязанности, не связанные с отправлением правосудия. Впоследствии были приняты меры по устранению такой практики.
Для освобождения судей от несвойственных обязанностей власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специального института "судебной администрации". Этот орган будет отвечать за управление персоналом, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, что позволит судьям сосредоточиться исключительно на судопроизводстве.
На встрече также обсуждался вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики по поддержке женщин. Были рассмотрены подготовительные мероприятия к празднованию 10 марта, Международного дня женщин-судей.