Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisi tomonidan sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan yangi tashabbuslar haqidagi hisobotni ko'rib chiqdi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Bu tashabbus hisobdorlik va sud tizimiga ishonchni oshirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyaga qarshi nazorat mexanizmini o'rnatish, shuningdek, sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlash jarayonini joriy etish rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas'uldir. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasbini buzganlik yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmaganlik uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroqqa tushirildi, 33 sudyaning vakolat muddati tugaganligi sababli ular qayta tayinlash uchun mos emas deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy javobgarlikka tortildi.
Sud mustaqilligini himoya qilishga qaratilgan sa'y-harakatlar doirasida viloyat sudlari rahbarlari tomonidan chiqarilgan 6000 dan ortiq buyruqlar ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, buyruqlar adliya boshqaruviga bog'liq bo'lmagan mas'uliyatlar belgilaganligi aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rildi.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida hokimiyatlar ilg'or xalqaro amaliyotlarni o'rganib, maxsus "sud ma'muriyati" institutini tashkil etishni rejalashtirmoqda. Bu organ kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatlarni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga nisbatan intizomiy jazolar qo'llash uchun xolis protsedurani ta'minlash maqsadida Sudya Intizomiy Kengashini tashkil etishni o'z ichiga oladi.
Yig'ilishda, shuningdek, davlatning ayollarni qo'llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlash uchun tayyorgarliklar muhokama qilindi.
Prezident Mirziyoyev taklif qilingan choralarni qo'llab-quvvatlab, sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalar immunitetini himoya qilish va adolatli adliya boshqaruviga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil olib borishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev on February 12 reviewed a report from the Chairman of the Supreme Judicial Council outlining new initiatives aimed at reinforcing judicial independence, increasing transparency, and preventing corruption within the court system.
Among the key proposals discussed was the introduction of a mandatory asset declaration system for judges and their family members. The initiative is intended to enhance accountability and public trust in the judiciary. In addition, plans were put forward to establish a compliance control mechanism within court administrative bodies to prevent corruption, as well as to introduce an open and transparent recruitment process for court staff.
According to the report, the Supreme Judicial Council bears direct responsibility for safeguarding judicial independence and protecting judges from external interference. Over the reporting period, significant disciplinary measures were taken within the judiciary. The powers of 59 judges were terminated ahead of schedule. Of these, 19 were dismissed for violating their judicial oath or failing to comply with the Code of Judicial Ethics, while three judges faced criminal prosecution. A total of 58 judges were demoted, and 33 judges whose terms had expired were deemed unsuitable for reappointment. Additionally, 266 judges were subjected to disciplinary action.
Five submissions were forwarded to the Prosecutor General’s Office last year in connection with cases of interference in judicial activities. To further protect judicial immunity, a rapid reporting mechanism has been introduced on the official website of the Supreme Judicial Council, enabling prompt notification of violations of judicial inviolability.
As part of efforts to safeguard judicial independence, more than 6,000 orders issued by regional court chairpersons were reviewed. In 231 cases, involving 314 judges, orders were found to have assigned responsibilities unrelated to the administration of justice. Measures have since been taken to eliminate such practices.
To relieve judges of non-core duties, authorities plan to study advanced international practices with a view to establishing a dedicated “court administration” institution. This body would be responsible for personnel management, material and technical support, and organizational matters, allowing judges to focus exclusively on adjudication.
Another proposal involves the creation of a Judicial Disciplinary Board to ensure an impartial procedure for imposing disciplinary sanctions on judges.
The meeting also addressed the issue of gender equality within the judiciary as part of the state’s broader policy to support women. Preparations were discussed for marking March 10, International Day of Women Judges.
President Mirziyoyev expressed support for the proposed measures and issued recommendations aimed at consistently advancing systemic reforms to strengthen judicial independence, protect judges’ immunity, and eliminate factors that hinder the fair administration of justice.